تحصیل کارشناسی در چین

تحصیل کارشناسی در چین

زمان مطالعه: 9 دقیقه

کد پادکست: 980727002-276-01

چین در حال حاضر به کشوری ایده آل برای ادامه تحصیل دانشجویان ‌‌‌‌‌بین‌المللی تبدیل شده است. دانشجویانی که تحصیل کارشناسی در چین را انتخاب می‌کنند چشم انداز شغلی روشنی را در سطح بین‌المللی پیش روی خود می‌بینند.

تحصیل در چین مقطع کارشناسی

تحصیل کارشناسی در چین با 40 دانشگاه رتبه بالا در رنکینگ بهترین دانشگاه‌های جهان می‌تواند دارای جذابیت‌های بسیار برای علاقه مندان به تحصیل در چین باشد.

دانشگاه‌های برتر چین همانند دانشگاه تسینگوآ، دانشگاه پکینگ و دانشگاه فودان همه ساله از بین متقاضیان خارجی اقدام به پذیرش دانشجویان با استعداد و صلاحیت دار می‌کنند.

مدرک کاردانی و کارشناسیِ دانشگاه‌‌‌‌‌‌های چین، در تمام دنیا معتبر هستند. دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی در چین به دلیل بالابودن سطح آموزش، فرصت‌‌‌‌‌های گستردۀ پژوهشی، کادر آموزشی برجسته و فرصت‌‌‌‌‌‌‌های شغلی در بین دانشجویان خارجی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

دورۀ کاردانی که شامل کارآموزی و پروژه‌‌‌‌‌های درسی می‌شود، بین ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد.

از سوی دیگر دانشجویانی که در دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی مشغول به تحصیل هستند، مؤظف به گذراندن ۴ تا ۶ سال دوره‌‌‌‌‌های آموزشی و امتحان‌های پایان دوره هستند.

اگرچه دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی را می‌توان چهارساله تمام کرد اما دانشجویان پزشکی باید یک تا دو سال بیشتر آموزش ببینند و دورۀ کارآموزی یک‌ساله را پشت سر بگذارند.

شرایط تحصیل کارشناسی در چین

کد پادکست: 980727002-276-02

چین به واسطه کیفیت آموزش عالی برتر، دانشگاه‌ها و برنامه‌های تحصیلی مختلف، فرصت‌های کار ضمن و پس از تحصیل، هزینه بسیار پایین تحصیلی، تحصیل به زبان انگلیسی، استفاده از فرصت‌های بورس تحصیلی مقصد تحصیلی برتری برای اکثر دانشجویان خارجی محسوب می‌شود.

کارشناسی در چین مقطعی است که حدود 4 سال طول می‌کشد ولی در طی این 4 سال شما با مبانی نظری و کاربردی علوم آشنا شده و برای بازار کار یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از این آماده می‌شوید.

تحصیل مقطع کارشناسی در چین

کد تصویر: 980727002-276-05

از مهمترین برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور چین می‌توان به تحصیل پزشکی MBBS، تحصیل مهندسی، تحصیل اقتصاد، حسابداری و مدیریت بازرگانی، MBA، تحصیل رشته‌های هنر و حقوق اشاره کرد که متقاضیان فراوانی دارد.

از شرایط ورود به دانشگاه‌های چینی در مقطع کارشناسی می‌توان به برخورداری از مدرک دیپلم متوسطه معتبر، داشتن مدرک زبان انگلیسی در قالب آزمون‌های IELTS و TOEFL و نیز مهارت زبان چینی (در قالب آزمون HSK) می‌باشد.

شما با تحصیل کارشناسی در چین همچنین از امتیاز شهریه‌های پایین (بین US$2,000 الی 4,000$ دلار) برخوردار خواهید شد.

محدودیت سنی برای درخواست تحصیل کارشناسی در چین حدود سن 25 سال به بالا می‌باشد.

رشته های کارشناسی چین

 1. مطالعات آموزشی
 2. تربیت بدنی
 3. زیست شناسی علوم تولیدات گیاهی
 4. دارو
 5. پزشکی بالینی
 6. داروی چینی
 7. طب سوزنی پزشکی بالینی چینی
 8. پرستاری تغذیه
 9. علوم کامپیوتر
 10. فناوری اطلاعات
 11. مهندسی نرم افزار
 12. زبان و ادبیات چینی
 13. آموزش زبان چینی به عنوان یک زبان خارجی. روزنامه نگاری و رسانه
 14. داروخانه
 15. مهندسی نفت
 16. مهندسی مکانیک و ساخت
 17. مهندسی الکترونیک و برق
 18. مهندسی شیمی و زیست شناسی مهندسی ترافیک و حمل و نقل
 19. مهندسی هوانوردی و فضانوردی
 20. مدیریت کسب و کار
 21. مدیریت پروژه
 22. گردشگری بازاریابی و تجارت
 23. اقتصاد
 24. اقتصاد و حسابداری
 25. بانکی
 26. مالی و زمینه های مرتبط
 27. تربیت معلم برای آموزش حرفه ای
 28. ریاضیات
 29. فیزیک
 30. علم شیمی
 31. لجستیک
 32. قانون
 33. علوم سیاسی
 34. طراحی معماری
 35. برنامه ریزی شهری
 36. مهندسی عمران
 37. فرا فرهنگی علم منابع جنگل
 38. زیست محیطی و زیست محیطی
 39. علوم تولید حیوانات
 40. علوم دامپزشکی
 41. علوم شیلات

دانشجویان تحصیل رشته کارشناسی در چین

تقویم آموزشی دانشگاه‌‌‌‌‌های چین

دوره های کارشناسی در این کشور از آموزش با کیفیت و سطح بالایی تشکیل می شود. شما این باید دوره کارشناسی خود را در 4 سال به پایان برسانید. البته دانشجویان پزشکی باید شش سال دوره کارشناسی خود را به اتمام برسانند. تقویم آموزشی دانشگاه‌‌‌‌‌های چین به دو ترم بهار و پاییز تقسیم می‌شود. درحالی که ترم پاییز از اواسط سپتامبر تا اواخر ژانویه یا اوایل فوریه ادامه دارد، ترم بهار در فوریه یا اوایل مارس آغاز می‌شود و تا اواسط جولای ادامه دارد.

هرچند بعضی دانشکده‌ها که پذیرش دانشجوی ‌‌‌‌‌بین‌المللی دارند، تاریخ شروع ترم را به‌ویژه برای دوره‌‌‌‌‌های MBBS یا مهندسی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، تا آخر سپتامبر یا اواسط اکتبر به تأخیر می‌اندازند.

بیشتر بخوانید تحصیل در چین به زبان انگلیسی

مزایای تحصیل کارشناسی در چین

کد پادکست: 980727002-276-03

تحصیل کارشناسی در چین

کد تصویر: 980727002-276-06

تحصیل در چین این مزیت را دارد که فرد می‌تواند با هزینه ای مناسب در کشوری پهناور و مدرن که لقب دومین قدرت اقتصادی جهان را در اختیار دارد به تحصیل و زندگی بپردازد.

دانشگاه‌های چین در فهرست بهترین و ارزانترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آیند. این کشور یکی از سریع ترین میزان رشدهای اقتصادی را به خود اختصاص داده است.

برترین شرکت و کارخانه‌های جهان دارای دفتر و نمایندگی در کشور چین هستند و این امر موجب شده است بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های چین فراهم شود.

از دیگر مزیت‌های تحصیل در چین می‌توان به تحصیل به زبان انگلیسی در چین اشاره نمود.

می‌توانید در اکثر دانشگاه‌های چین به زبان انگلیسی درس بخوانید حتی بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید ولی باید سعی کنید در حد آیلتس ۵. ۵ آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

اما اگر قصد تحصیل در چین به زبان چینی را دارید باید در آزمونی به نام Chinese proficiency test که همان آزمون تسلط به زبان چینی است، شرکت کنید.

از دیگر مزایای تحصیل در چین امکان تحصیل در دانشگاه‌هایی با رنکیگ جهانی بسیار بالا است که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت هستند.

دانشگاه‌ها و رشته‌های برتر کارشناسی در چین

مطابق رنکینگ دانشگاه‌های برتر جهانی QS در سال 2019، حدود 40 دانشگاه چینی در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند و از این تعداد، 6 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند که در لیست زیر به معرفی برخی دانشگاه‌ها  و رشته ها پرداخنه ایم.

 تسینخوآ
  پکینگ
  فودان
تسینخوآ

 • معماری، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک و علوم مواد که مورد تایید وزارت علوم ایران است.

رشته‌های معروف دانشگاه پکینگ

 •  شیمی، دندانپزشکی، زبان‌های مدرن، زبان شناسی، علوم مواد که مورد تایید وزارت علوم ایران است.

رشته‌های معروف دانشگاه فودان

 • زبان‌های مدرن، شیمی، مدیریت و بازرگانی، علوم مواد و علوم سیاسی که مورد تایید وزارت علوم ایران است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌‌‌‌‌های چین ۲۰۲۱

دانشگاه چینهوا (Tsinghua) 15
دانشگاه پکینگ ( Peking University) 23
دانشگاه فودان ( Fudan University ) 34
دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University) 47
دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University) 53
دانشگاه علم وفناوری چین (University of Science and Technology in China) 93

د
انشگاه نانجینگ (Nanjing)
124
دانشگاه ووهان (Wuhan University) 246
دانشگاه تونگجی (Tongji University) 256
موسسه تکنولوژی هاربین ( Harbin Institute of Technology) 260

ویزای دانشجویی

برای تحصیل کارشناسی در چین شما باید ویزای دانشجویی داشته باشید که ویزای دانشجویی زمانی به شما اعطاء می گردد که د پرونده شما هیچ گونه خلافی ثبت نشده باشد و باید گواهی رسمی آن را ارسال کنید. مهم تر از همه گواهی برای تامین مالی تحصیل خود در چین است که این مورد را نیز باید در نظر بگیرید. حتی زمانی که با درخواست پذیرش موافقت می شود اگر میتوانید برای اقامت خود نیز تصمیم بگیرید. دانشگاه‌ها محدودیت بالایی برای پذیرش دانشجو در خوابگاه دارند. بدین ترتیب شما باید یک اقامتگاه خوب دانشگاه را برای خود مشخص کنید.

ویزای دانشجویی

انواع بورسیه تحصیلی

شما می توانید زمان تحصیل کارشناسی در چین از بورسیه های متفاوت استفاده کنید. بدون شک بورسیه میتواند تاثیر چشمگیری در دخل و خرج زندگی و تحصیل شما در چین داشته باشد. چنانچه براساس شایستگی ها بتوانید بورسیه تحصیلی خود را دریافت کنید. میتوانید از بورسیه های مختلفی همانند تحصیلی دولت چین، بورسیه دانشگاهی، بورسیه موسسات کنفوسیوس و بورس دولت محلی چین استفاده کنید.

تحصیل کارشناسی در چین را شما با بورسیه دولتی چین می توانید سپری کنید؛ چرا که در این بورسیه شما از یک برنامه دوجانبه تبعیت می کنید و هزینه تحصیل خود را از دولت چین دریافت میکنید. بر اساس شایستگی افراد و نمرات قابل توجهی را که کسب کرده‌اند تحصیل کارشناسی در چین  هزینه بسیار کم انجم می‌شود و بر اساس آن بورسیه را دریافت میکنید. از جمله مزایای فوق‌العاده  که برای بورسیه در نظر گرفته می‌شود خدمات درمانی و خدامت خوابگاه است. شما باید کاملا سالم باشید و کمتر از ۳۵ سال سن داشته باشید تا بتوانید از شرایط دریافت بورسیه استفاده کنید، که البته این مربوط به بورسیه تحصیلی HTI میشود.

شرایط دریافت بورس تحصیلی در چین

کد پادکست: 980727002-276-04

یکی از مزایای تحصیل کارشناسی در چین، امکان درخواست بورسیه‌های تحصیلی مختلفی است که می‌تواند راهکار مهمی برای پوشش مخارج تحصیل و زندگی در چین باشد.

از خصوصیات بورس تحصیلی چین این است که این بورس‌ها معمولا توسط دولت چین و با مشارکت سازمان‌های همکار به متقاضیان اعطاء می‌شود.

مبنا در اعطای بورس‌های مذکور شایستگی دانشجویی و یا بر پایه نیاز متقاضی است. بر این مبنا، انواع بورس تحصیلی چین بدین شرح است:

CGS بورسیه دولت چین معروف به (Presidential Scholarships)

US بورس‌های دانشگاهی

CIS بورسیه‌های موسسه کنفوسیوس

CLGS بورس دولت محلی چین

فرآیند اخذ پذیرش جهت تحصیل کارشناسی در چین

جهت درخواست پذیرش برای تحصیل در چین، دانشجویان خارجی می‌توانند از وب سایت مرکزیCUCAS (  سیستم پذیرش کالج و دانشگاه چین) برخوردار شوند و یا اینکه می‌توانند از روش دوم یعنی ارسال مستقیم درخواست به وب سایت خود دانشگاه بهره گیرند.

همچنین شما می‌توانید از طریق CUCAS، اطلاعاتی در خصوص برنامه بورس تحصیلی چین به دست آورده و حتی برای برنامه بورسیه تحصیلی نیز درخواست دهید.

شرایط و مدارک لازم برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌های چینی بدین قرار است:

فرم درخواست تکمیل و امضاء شده

دیپلم دبیرستان یا معادل آن (A-level)

پاسپورت معتبر

مدارک شناسائی

مدرک زبان انگلیسی در قالب آزمون‌های IELTS و TOEFL برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی و نیز مهارت زبان چینی در قالب آزمون HSK برای متقاضیان تحصیل به زبان چینی

قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌های چین

هزینه تحصیل کارشناسی و زندگی در چین

شهریه دانشگاهی در چین بر عکس هزینه زندگی در این کشور پیشرفته نسبتا ارزان و در سطح معقولی قرار دارد. هزینۀ تحصیل دورۀ لیسانس در چین، بسته به رشتۀ انتخابی، دانشگاه و مدت زمان کلاس‌‌‌‌ها متغیر است.

هزینۀ تحصیل دورۀ کارشناسی در چین، سالانه بین 10000 یوان تا 41000 یوان است.

هزینه زندگی در شانگهای (معروف به گران‌ترین شهر چین)، برآورد می‌شود که نصف هزینه زندگی در نیویورک باشد.

این هزینه‌ها نیز بسته به عادات زندگانی شما و محل اسکانتان ممکن است ما بین 740$ تا US$830 (دلار) در نوسان باشد.

studyabroad18

educations

bachelorstudies

کلاس زبان و ارائه مدرک

دولت چین به خاطر اقتصاد قوی میتواند بازار کار قدرتمندی نیز داشته باشد. دانشگاه‌های کم هزینه ای شما عزیزان میتوانید در نظر بگیرید. همچنین یکی از مزیت های عالی و بسیار خاص تحصیل کارشناسی در چین به این دلیل است که در هنگام ثبت نام، مدرک زبان تا حدودی برای برخی از دانشگا ها یک مدرک ضرورت محسوب نمی شود و شما در حین تحصیل در دانشگاه می توانید مدرک زبان خود را با شرکت در کلاس ها به دست اورید.

زبان انگلیسی مجلس با ارائه مدرک آیتلس و تافل برگزار و به اتمام می رسد. علاقه مندان زبان چینی نیز میتوانند در کلاس های زبان چینی شرکت نمایند. البته تمامی دانشگاه چین این گونه نیست. برای پذیرش برخی از دانشگاه های چین، ممکن است به افراد توصیه شود که مدتی را در کالج تحصیل کنند و سپس وارد دانشگاه شوند.

توضیحاتی در مورد یادگیری زبان چینی

شما برای یادگیری زبان چینی زمانی که قصد تحصیل کارشناسی در چین را دارید باید توجه داشته باشید تحصیل در مدارس خصوصی برای یادگیری زبان چینی بسیار مهم است؛ چراکه زبان چینی یکی از زبان‌های ضروری برای تحصیل و اقامت شما در چین محسوب می شود که نباید اهمیت این موضوع را نادیده بگیرید؛ چراکه در مدارس خصوصی هزینه و مقررات خاصی وجود ندارد.

شما بدون هیچ گونه مشکلی میتوانید در طی مدت زمان کوتاهی از خدمات منحصر به فرد زبان چینی خود استفاده کنید. زبان ماندارین که زبان اصلی چین محسوب می‌شود نیز را اگر فرا بگیرید با کیفیت بیشتری می توانید به تحصیل کارشناسی در چین خود ادامه دهید.

حتی از طریق کارآموزی میتوانید زبان چینی را فرا بگیرید. شاید به عقیده برخی کارآموزی روش بسیار گرانی برای یادگیری زبان چینی به حساب آید. تحصیل رشته کارشناسی در چین را چنانچه شما در رشته‌های مهندسی در نظر داشته باشید. این رشته‌ها جزء رشته‌های تقریباً گران محسوب میشود که البته طرفداران خاص خود را در دنیا دارد. اما در هر صورت هزینه های رشته علوم پزشکی نیز نسبت به پزشکی گران تر است؛ چراکه اگر شما قصد تحصیل در کارشناسی علوم پزشکی را داشته باشید علاوه بر این که شش سال را باید تحصیل کارشناسی در چین در نظر بگیرید هزینه های بالایی را نیز باید پرداخت کنید.موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌ خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل در چین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان ‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶

کد مطلب: 980727002-276

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

 5,179 total views,  1 views today

0 Reviews

Write a Review

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا