درحالیکه در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری در چین در عرصه تحصیل رشد داشته و به سبب همکاری‌های زیاد با دانشگاه‌هایی از انگلستان و ایالات‌متحده، توانسته است تعداد دانشجویان و متقاضیان تحصیلیِ بین‌المللی‌اش را هر ساله افزایش دهد. جالب است بدانید هزینه تحصیل و زندگی در چین در قیاس با بسیاری از کشورهای جهان به میزان چشم‌گیری پایین‌تر است.

هزینه تحصیل و زندگی در چین می تواند ارزان تر از غرب باشد ، اگر نمی خواهید در سطح غربی زندگی کنید (آپارتمان لوکس، غذای غربی و …) زندگی در چین به خصوص برای دانش آموزان و مسافران کم بودجه، فرصت های بسیار زیادی برای پس انداز ارائه می دهد.

بیشتر دانش آموزان هر روز برای غذا خوردن به رستوران می روند، چرا که اغلب هیچ مرکز پخت و پز مناسبی در خوابگاه وجود ندارد. در رستوران، هزینه ی یک وعده غذایی بسیارارزان قیمت تر از این هزینه در سایر کشورها می باشد.

 

مروری بر هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین

به طور میانگین، دانشجویان و متقاضیان خارجی می‌بایست سالیانه تا 4100 دلار برای مخارج اقامت و 2000 دلار برای مخارج دیگر مانند غذا، حمل‌و‌نقل و غیره هزینه ‌کنند. در نتیجه، مخارج ماهانه یک دانشجو خارجی در کمترین حالت تا 500 دلار می‌رسد.

هزینه تحصیل و زندگی در چین
مروری بر هزینه‌های تحصیل و زندگی در چین

 

۱. مخارج تحصیل در دانشگاه‌های چین

میانگین مخارج دانشگاه‌های دولتی سالیانه بین سه هزار وسیصد تا ده هزار دلار می‌باشد

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی چین

به‌غیر از چند دانشگاه خصوصی در چین، می‌توان در تعدادی از دانشگاه‌های آمریکایی و انگلیسی با یک محوطه بومی‌در یکی از شهر‌های چین نیز تقاضا داد. مخارج تحصیل در این دانشگاه‌ها سالانه از حدود 8000 دلار شروع می‌شود و سالیانه به 15000 دلار برسد.

لیست دانشگاه‌های کم هزینه چین:

 1. برای هزینه میانگین سالانه چهار‌هزار دلار، دانشگاه ملی سامارا
 2. برای هزینه میانگین سالانه چهار‌هزار و صد دلار دلار دانشگاه نانجینگ
 3. برای هزینه میانگین سالانه پنج هزار و صد دلار دانشگاه بیجینگ
 4. برای هزینه میانگین سالانه چهار هزار و سیصد دلار دانشگاه علوم تکنولوژی چین

 

شهریه در دانشگاه‌های برتر چین:

 1. دانشگاه پکن با هزینه سالیانه بطور میانگین هفده هزار دلار
 2. دانشگاه تسینگوا با هزینه سالیانه بطور میانگین هفت هزار و پانصد دلار
 3. دانشگاه فودان با هزینه سالیانه بطور میانگین بین هشت هزار تا یازده هزار دلار
 4. دانشگاه شانگهای با هزینه سالیانه بطور میانگین بین پنج هزار تا دوازده هزار دلار
 1. هزینه‌های زندگی در چین برای دانشجویان بین‌المللی

میانگین هزینه زندگی در شهر‌های چین:

 1. شهر بیجینگ یکی از گران‌ترین شهر‌های چین می‌باشد که برای هزینه‌های خود ماهانه بین 1000 تا 1200 دلار نیاز دارید.
 2. شهرهای شانگ‌های و شنژن دومین شهرهای گران در چین هستند که باید برای هزینه‌های خود، ماهانه 850 تا 1300 دلار کنار بگذارید.

در تمام شهرهای چین، شما می‌توانید ماهانه با 650 تا 1000 دلار مدیریت کنید. همچنین اگر شما در یک محل اقامت داشته باشید، این هزینه نیز می‌تواند شامل مخارج مسکن نیز باشد.

بیشتر بخوانید: مزایای تحصیل در چین چیست؟

هزینه تحصیل و زندگی در چین | بنیاد چین
میانگین هزینه زندگی در شهر‌های چین

هزینه‌های مسکن در چین

اگرچه شانگهای و پکن در سراسر جهان به عنوان برخی از پرهزینه‌ترین شهرهای زندگی شناخته می‌شوند، می‌توانید چندین گزینه مقرون به صرفه برای مسکن در این کلان شهرها پیدا کنید. نرخ در مکانهایی مانند تیانجین، جیانگ سو یا سیچوان حتی پایین تر است.

رایج‌ترین گزینه‌های مسکن در چین اقامتگاه‌های دانشجویی با هزینه ماهانه بین 150 تا 1000 دلار، اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه با هزینه ماهانه بین 250 تا 1000 دلار، اقامت در خانه با یک خانواده بومی‌با هزینه ماهانه بین 330 تا 560 دلار می‌باشد.

اگرچه شهرهایی مانند پکن و شانگهای برخی از گرانترین‌ها در جهان هستند، اما می‌توان گزینه‌های ارزش مناسبی برای مسکن یافت. نرخ در برخی شهر‌های دیگر به مراتب پایین‌تر است.

رایج‌ترین گزینه‌های مسکن در چین

اقامتگاه دانشجویان با قیمت بین صد و پنجاه تا چهارصد دلار در ماه است.

اقامت در خانه بین سیصد و پنجاه تا پانصد و پنجاه دلار در ماه.

خوابگاه معمولاً توسط دانشجویان بین‌المللی به عنوان گزینه موقت انتخاب می‌شود. نرخ‌ها از هجده دلار در هر شب برای یک اتاق خصوصی شروع می‌شود.

زندگی چه با هم اتاقی چه در یک اقامت گاه دانشجویی و چه در یک آپارتمان، رایج‌ترین گزینه در بین دانشجویان بین‌المللی برای کاهش هزینه و پس انداز است.

 

هزینه‌های غذا در چین

 چین به دلیل داشتن غذاهای متنوع، جالب، جذاب و مقرون به صرفه مشهور است.

یک وعده غذایی در غذاخوری دانشگاه یا یک رستوران محلی یا یک زنجیره فست‌فود بین 5/1 تا 4 دلار هزینه دربردارد. تعرفه‌های ناهار‌خوری میان‌رده (قیمت‌های بین 5 تا 7 دلار) شامل غذاهای چینی و بین‌المللی نیز می‌باشد.

به طور میانگین، صورتحساب مواد غذایی از سوپر مارکت‌های محلی به ماهانه 170 تا 200 دلار می‌رسد. می‌توانید سوپر مارکت‌های زنجیره ای بین‌المللی مانند وال مارت، آوکان یا مترو را پیدا کنید. اگر می‌خواهید پس انداز کنید، باید سعی کنید در خانه آشپزی کنید، زیرا هزینه ماهانه غذا به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

میوه و سبزیجات تازه را می‌توانید فقط با 2 تا 3 دلار می‌توانید از بازار تهیه کرد.

 

هزینه غذا در چین - هزینه تحصیل و زندگی در چین | بنیاد چین
هزینه‌های غذا در چین

 

هزینه حمل‌و‌نقل عمومی در چین

حمل‌و‌نقل در چین نسبت به کشور‌های دیگر عموما کم هزینه‌تر می‌باشند.

 لیست کلی از قیمت‌های حمل‌و‌نقل عمومی‌:

مترو: نیم دلار

نرخ تاکسی در هر کیلومتر: 30 سنت

بیست دقیقه سوار تاکسی در سطح شهر: 5 دلار

اتوبوس شهری: 30 سنت

همچنین گذرنامه دانشجویی برای حمل و نقل عمومی‌ماهانه ‌حدود 16 دلار هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل در چین

هزینه‌های اضافی تحصیل و زندگی در چین

کتاب و مواد درسی 30 تا 50 دلار در هر ترم هزینه دارد و اگر می‌خواهید رشته‌های علوم پزشکی یا هنر مطالعه کنید می‌بایست هزینه بیشتری بکنید.

بیمه پزشکی: حدود 60 دلار به مدت شش ماه هزینه دارد.

اگر شما قصد دارید بیش از شش ماه در چین تحصیل کنید، از طرف دولت چین ملزم به معاینه پزشکی هستید که باید قبل از ترک کشور خود، ترتیب معاینه پزشکی دهید. از شما خواسته می‌شود هنگام درخواست ویزای دانشجویی چین، پرونده معاینه پزشکی خود را ارائه دهید.

اگر قصد ویزای دانشجویی را دارید، برای بالاتر از شش ماه (ویزا X، 96 دلار) و اگر قصد اقامت کمتر از شش ماه را دارید (F- ویزا، 61) را می‌بایست درخواست دهید.

هزینه کتب درسی در هر ترم به 50 دلار می‌رسد. چین در یک سیستم دو‌گانه کار می‌کند، بنابراین انتظار داشته باشید سالانه سی تا صد دلار هزینه کنید. در صورت انتخاب رشته‌های علوم پزشکی یا هنر، این هزینه به طرز چشم‌گیری افزایش خواهد یافت.

متوسط ​​صورتحساب ماهانه اینترنت 15 دلار (بصورت اشتراکی) است و یک هزیته تلفن همراه در ماه 15 دلار است.

حمل و نقل عمومی‌در چین از جمله تاکسی‌ها دارای هزینه کمی‌هستند. یک سفر مترو تنها 50 سنت هزینه دارد، یک سفر با اتوبوس در یک شهر 30 سنت است، در حالی که یک گذرنامه حمل و نقل کامل دانشجویی 15 دلار در ماه هزینه دارد. 4 دلار را برای 20 دقیقه رانندگی تاکسی در شهر می‌پردازید. یک لیتر بنزین 93 سنت هزینه دارد.

یک دانشجو در دانشگاه پکن به طور میانگین با هزینه 5860 دلار، سال نخست را در دانشگاه می‌گذراند، با احتساب هزینه‌های جانبی مانند اخذ ویزا و مسکن و غیره، میانگین هزینه یک دانشجو سالانه به 17000 دلار می‌رسد.

 

بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی

کشور چین یک کمک‌هزینه تحصیلی ایجاد کرده‌است که همه مخارج یا قسمتی از هزینه دانشجویان در مقطع‌های مختلف را تامین می‌نماید.

زندگی در چین به شما کمک می‌کند که فرهنگ چین را دربیابید و زبان چینی (ماندارین) را فرا بگیرید. دانشگاه‌ها برنامه‌های درسی متعددی ارائه می‌دهند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و یک فضای مناسب برای مطالعه می‌باشد.

 

هزینه زندگی در چین

درگذشته، چین به «کشور چانه زنی» معروف بود و قیمت اجناس و محصولات با چانه زدن و بحث کردن ،بسیارکاهش پیدا میکرد؛ اما اکنون دیگر چنین چیزی وجود ندارد و با افزایش استانداردهای زندگی، قیمت ها نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است.

شانگهای، پکن و هنگ کنگ به برخی از گران ترین شهرهای جهان تبدیل شده اند که قیمت اجاره برای یک آپارتمان لوکس در این کشور،نسبت به آمریکا ،در ماه بیش از ده هزار دلار گرانتر است.

آموزش فرزندان در چین میتواند نسبتا هزینه بالایی صرف کند.از سوی دیگر، شما همچنین می توانید کاملا ارزان در چین زندگی کنید، به شرط این که شما به استاندارد زندگی طبقات اجتماعی پایین تر و متوسط از جمعیت محلی ملحق شوید.

شما پول زیادی را صرفه جویی خواهید کرد اگر، از اتوبوس به جای تاکسی استفاده کنید، غذا خوردن در غرفه های ارزان به جای رستوران ها، و اقامت در یک آپارتمان چینی قدیمی به جای اقامت در ساختمان های خاص ومجلل .

اگر شهرهای بزرگتر را ترک کنید و در شهرهای کوچک زندگی کنید، قیمت ها تقریباً برای همه چیز به شدت کاهش خواهد یافت، اغلب بیش از نیمی از قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد.

 

چقدر پول برای یک زندگی معمولی در چین نیاز دارید؟

البته میزان پولی که در چین نیاز دارید به شدت به استاندارد زندگی شما بستگی دارد. به عنوان یک برآورد خشن، شما می توانید هزینه های زیر را انتظار داشته باشید:

شیوه زندگی مینیمالیستی – حدود 400 دلار آمریکا (در هر ماه): شما این مبلغ را برای اصول اولیه زندگی نیاز دارید، به شرطی که مجبور به پرداخت اجاره بها نباشید.این مبلغ نشان دهنده ی درآمد بسیاری از مردم محلی است. ا

ین مبلغ به شما اجازه می دهد تا یک زندگی معمولی را بگذرانید  و هزینه های عادی یک زندگی بی دغدغه را پرداخت کرده و نگران هزینه های معمول یک زندگی نباشید.

متوسط – حدود 1,000 دلار آمریکا: با استفاده از این بودجه، شما می توانید یک آپارتمان ساده اجاره (یکی ازآپارتمان های بسیار ساده در شهرهای بزرگتر!)، لذت بردن از یک قطعه از فرهنگ چینی، چند سفربروید، و هزینه های بیمه درمانی خود را پرداخت نمایید .

هزینه ی زندگی لوکس در چین

اگر می خواهید یک «زندگی زیبا» با استانداردهای زندگی بالاتر با توجه به کشورتان زندگی کنید، هیچ محدودیتی برای خرج کردن پول در چین وجود ندارد. اگر می خواهید خانه ای ویلا مانند داشته باشد و فرزندانتان را به یک مدرسه بین المللی بفرستید، این دو چیز می تواند در شهرهای بزرگتر بیش از 100 هزار دلار در سال برای شما هزینه داشته باشد.

 

مالیات در چین

مالیات بر درآمد چین یکی از بالاترین ها در تمام آسیا است، با کمک هایی از ۵٪ تا ۴۵٪، بسته به اینکه چقدر درآمد کسب می کنید. جمع آوری مالیات در چین بسیار کامل انجام می شود و فرار مالیاتی می تواند منجر به جریمه های سنگین و حتی حبس ابد شود.

نرخ مالیات برای چینی ها و خارجی ها یکنواخت است. مهاجرانی که برای مدت محدودی در چین زندگی می کنند تنها مجبور به پرداخت مالیات بر درآمد خود در داخل کشور هستند (اگرچه استثناهایی برای اقامت بسیار کوتاه خارجی هایی وجود دارد که کشورهایشان پیمان مالیات بر درآمد با چین دارند).

مالیت در چین
مالیات در کشور چین

هر گونه درآمد از کشورهای دیگر معاف از مالیات است. مهاجرانی که بیش از ۵ سال در چین زندگی می کنند، چه در چین و چه در خارج از کشور، باید مالیات بر تمام درآمد خود را پرداخت کنند.

معمولا کارفرمای شما مالیات ها را از حقوق شما باز می دارد و ماهانه به مقامات مالیاتی پرداخت می کند. با این حال، شما میتوانید با نگه داشتن رسید از چیزهایی مانند مواد غذایی و خدمات رختشویی، آن ها را از مالیات کسر، و همچنین تنها هزینه های در حال تغییر، هزینه در سفرهای کسب و کار و آموزش زبان است. مالیات بر ارزش افزوده در چین برای اکثر محصولات ۱۷٪ است.

واردات بدون مالیات به چین

مهاجرانی که برای مدت طولانی در چین اقامت دارند، مجاز به آوردن تعداد معقولی از وسایل شخصی بدون مالیات، از جمله مقدار مشخصی لباس، لوازم خانگی کوچک، و کتاب هستند. برای بهره مندی از این معافیت مالیاتی، شما باید در گمرک گواهی اقامت، گذرنامه، مجوز کسب و کار کارفرمای خود و تمام فاکتورها در دسترس برای اقلام شما را به کشور ارائه دهید.

اقلام بالاتر از مبلغ بدون مالیات بین ۲۰٪ تا ۱۰۰٪ از ارزش رسمی خود مالیات می شوند. اتومبیل های وارداتی در حدود ۱۰۰٪ از «قیمت رسمی» خود (اغلب بسیار بالاتر از ارزش واقعی خود) مالیات می شوند، به علاوه ۲۰٪ مالیات بر یک پلاک. جزئیات هزینه ها را می توان در کنسولگری چین در کشور خود به دست آورد.

 

مشاوره مالیاتی در چین

با توجه به تغییرات مداوم در قانون گذاری مالیاتی و همچنین مجازات های سخت برای فرار مالیاتی، ممکن است در صورت پیچیده شدن وضعیت شما، تماس با یک کارشناس ارزشمند باشد. بسیاری از مشاوران مالیاتی در چین وجود دارد، که میتوان تمام هزینه ها را به کمک آن ها براورد کرد.

 

مشاور مالیاتی در چین
مشاور مالیاتی در چین

هزینه نقل و انتقالات پول به چین

شما می توانید پول را تقریبا از هر کشوری به چین منتقل کنید، اما با توجه به هزینه های انتقال بالا، معمولا به صرفه ترین روش این است که پول را به یک حساب خارجی واریز کنید و آن را از طریق خودپردازها در چین برداشت کنید.

اگر شما می خواهید برای انتقال پول به طور مستقیم به چین سریعترین و موثرترین راه را برگزینید، شما می توانید از یک سرویس انتقال پول مانند اتحادیه غربی استفاده کنید. با این حال، آگاه باشید که هزینه های این سرویس معمولا بالا است. بنابراین شما فقط آن را در شرایط اضطراری و یا زمانی که شما هیچ انتخاب دیگری ندارید،استفاده کنید.

توجه داشته باشید که چین برخی مقررات بسیار سختگیرانه را برای تبادل ارزهای خارجی معرفی کرده است. برای تبادل یوان به یک ارز خارجی، شما معمولا نیاز به دریافت ارز اصلی دارید.

اگر شما در چین زندگی می کنید برای تغییر پس انداز خود از ارز چینی به یک ارز دیگر، با توجه به مقررات سخت گیرانه ی کشورچین، یک بازار سیاه پر جنب و جوش برای تبادل ارز وجود دارد. با این حال، تغییر دهنده های پول غیر قانونی اغلب با ارزهای جعلی کار می کنند، بنابراین قطعا بهتر است پول خود را در یک موسسه رسمی مبادله کنید.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

کد مطلب:980629002-287

6 پاسخ

  1. فعلا با توجه به لیست وزارت بهداشت در رشته ها ی پزشکی شهر نانتونگ

 1. سلام من مقاله رو خوندم جالب بود الان چقدر هزینه ماهانه یک نفر تو چینه؟ من دارم اینجا کار میکنم ولی خیلی دوست دارم ببینم وضعیت کار تو چین چطوریه .به نظرتون از طریق تحصیل اونجا برم خوبه یا کاری؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. با توجه به اقتصاد کشور چین از نظر کاری وضعیت خوبی دارد ولی احتیاج به ویزای کاری دارید که متحمل هزینه می باشد ولی شما می تونید بورسیه تحصیلی بگیرید و بعد متناسب با کاری که پیدا می کنید ویزای خودتون رو تبدیل کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *