sob

نگارش رزومه (CV و SOP)

زمان مطالعه: 10 دقیقه

نگارش رزومه (CV و SOP)

در این مقاله، به طور کلی با cv و sop آشنا میشوید و تمامی نکات طلایی موجود برای نوشتن آن ها را میتوانید بخوانید و برای cv و sop خود رعایت کنید.

به‌طورکلی 2 نوع CV داریم که انواع آن‌ها به سبک آمریکای شمالی و  CV به سبک اروپایی تقسیم بندی میشوند.

 

انواع cv:

 

1) CV آمریکای شمالی

CV آمریکای شمالی ساده است، عکس ندارد، سیاه‌سفید، اطلاعاتی در مورد تولد، سن، جنسیت، ملیت، رنگ پوست، نژاد از قبیل این موارد هیچ‌کدام آورده نمی‌شود و دلیل اینکه در آمریکای شمالی یک دانشجوی خارجی هستید و برای apply  اقدام می‌کنید. اگر بخواهید از این طریق رزومه خود را درست کنید در آمریکا انکار غیرقانونی است. برای اینکه شخصی که می‌خواهند شما را استخدام کند از زو آن نگاه نکنند. CVها در ایالات متحده عمدتاً هنگام درخواست موقعیت‌های دانشگاهی، آموزشی، علمی، پزشکی یا پژوهشی یا هنگام درخواست بورس تحصیلی یا کمک‌هزینه تحصیلی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

2) CV بین المللی

CV اروپایی خیلی شیک، تمیز و جذابیت‌های بصیری خیلی زیادی دارد. درCV  اروپایی در مورد ملیت، سن، رنگ پوست و نژاد را می‌نویسیم. در اروپا، خاورمیانه، آفریقا یا آسیا، کارفرمایان ممکن است انتظار داشته باشند که به‌جای رزومه، یک “رزومه تحصیلی” (غالباً با عکس ضمیمه شده) دریافت کنند. بااین‌حال، CV های بین‌المللی بیشتر از اینکه یک برنامه درسی آکادمیک ایالات متحده باشند، مانند یک رزومه ساختاریافته و قالب‌بندی می‌شوند.

طرز نوشتن cv

بدانید چه چیزی باید درج شود و چگونه اطلاعات را قالب‌بندی کنید. این نمونه CVها راهنمای مفیدی را ارائه می‌دهند.

این قطعه نگاهی را برای نوشتن اولین CV شما ارائه می‌دهد. یک قالب مناسب انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که یک فرم کارنامه متناسب با موقعیتی که برای آن درخواست می‌کنید را انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال اگر برای یک بورس تحصیلی اقدام می‌کنید، نیازی به درج اطلاعات شخصی موجود در CV بین‌المللی نخواهید داشت.

اطلاعات مخاطبین

اسم، ایمیل و شماره‌ تلفن خودتان را وارد می‌کنیم. می‌توانید این وب‌سایت خود را در آنجا وارد کنید. اگر Linkedin، google scholar دارید می‌توانید لینک آن را بگذارید تا Hyoerlink کنید.

 

 Education (تحصیلات)

Education را همیشه اول می‌آوریم و موارد بعدی روبر اساس رزومه فردی تغییر می‌دهیم.

اگر دارید برای کارشناسی ارشد یا دکترا و یا postak وهرنوع شغل آکادمیک که اقدام می‌کنید خیلی مهم و نوع رشته‌ای که تحصیل می‌کنید را بدانید. همچنینGpa  مهم است  و می‌توانید از 20Gpa  را بنویسید.

مدارک تحصیلی باید از اخیر به قدیم نوشته شود به طور مثال ابتدا مدرک پست دکترا، دکترا، مدرک کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی و مدرک کاردانی نوشته شود.

 

تفاوت رزومه و CV (vitae Curriculum)

تفاوت رزومه و CV چیست؟ چه زمانی باید از رزومه استفاده کنید و چه زمانی استفاده از cv بهتر است؟

تفاوت‌های اصلی بین رزومه و cv  در آن گنجانده شده‌است و هرکدام برای چه استفاده می‌شود. درحالی‌که از هر دو در برنامه‌های شغلی استفاده می‌شود، یک رزومه و یک CV همیشه قابل تعویض نیستند.

 

CV در مقابل رزومه

بیشتر رزومه‌ها در ایالات متحده مبتنی بر شایستگی است: آنها اسناد بازاریابی شخصی هستند که برای نشان‌دادن مهارت‌ها، موفقیت‌های قابل‌توجه و تجربه کاری داوطلب به بیشترین مزیت ارائه می‌شوند.

کارنامه تحصیلی ایالات متحده، ارائه شده برای مشاغل در دانشگاه، تحقیقات علمی و زمینه‌های پزشکی، مبتنی بر اعتبارنامه است و لیستی جامع (و اغلب طولانی) از تحصیلات، گواهینامه‌ها، تجربه تحقیق و وابستگی‌های حرفه‌ای و عضویت را ارائه می‌دهد.

CV خلاصه‌ای از تجربه و مهارت‌های شما را ارائه می‌دهد. معمولاً CV برای داوطلبان سطح ورودی بیشتر از رزومه است – حداقل دو یا سه صفحه. CV برای نامزدهای سطح متوسط که تعداد زیادی نشریه جمع کرده‌اند تمایل به طولانی‌تر شدن دارد.

نکته:

CVها شامل اطلاعات گسترده‌ای در زمینه سوابق تحصیلی شما، از جمله تجربه تدریس، درجه تحقیق، جوایز، انتشارات، سخنرانی‌ها و سایر دستاوردها هستند.

CVها طولانی‌تر از رزومه هستند و شامل اطلاعات بیشتر، به‌ویژه جزئیات مربوط به سوابق تحصیلی و تحقیقاتی یک شخص هستند. خلاصه کارنامه یک نسخه فشرده از یک در دو صفحه، از یک برنامه درسی کامل است. خلاصه CV راهی برای انتقال سریع و مختصر مهارت‌ها و صلاحیت‌ها است. گاهی اوقات سازمان‌های بزرگ در صورت انتظار تعداد زیادی از متقاضیان، در ابتدا خلاصه CV یک ‌صفحه‌ای را درخواست می‌کنند.

 

چه موردی را باید در برنامه آموزشی خود بگنجانید

کارنامه تحصیلی شما باید شامل نام، اطلاعات تماس، تحصیلات، مهارت‌ها و تجربه شما باشد.

علاوه بر اصول اولیه، یک CV شامل تجربه تحقیق و تدریس، نشریات، کمک هزینه‌های تحصیلی و کمک هزینه‌های تحصیلی، انجمن‌ها و مجوزهای حرفه‌ای، جوایز و سایر اطلاعات مربوط به موقعیت موردنظر شما است.

 

نمونه‌ای از CV

در اینجا مثالی از کارنامه وجود دارد. الگوی (CV) سازگار با Google Docs وWord Online  را بارگیری کنید، نمونه‌های بیشتری را مرور کنید یا برای اطلاعات بیشتر به مطالعه ادامه دهید.

رزومه چیست؟

رزومه خلاصه‌ای از تحصیلات، سوابق کاری، مدارک تحصیلی و سایر دستاوردها و مهارت‌های شما را ارائه می‌دهد. بخش‌های اختیاری نیز وجود دارد، از جمله هدف رزومه و بیانیه خلاصه شغلی است.

نکته:

رزومه رایج‌ترین سندی است که متقاضیان در درخواست‌های شغلی درخواست می‌کنند. رزومه باید تا حد ممکن مختصر باشد. به طور معمول، یک رزومه یک‌صفحه‌ای دارد، اگرچه گاهی ممکن است به دو صفحه هم برسد.

رزومه‌ها به انواع مختلفی شامل قالب‌های زمانی، عملکردی و ترکیبی ارائه می‌شوند. قالبی را متناسب با نوع شغل موردنظر خود انتخاب کنید.

 

نکات مفید در نوشتن رزومه و CV

خواه در حال نوشتن CV یا رزومه باشید، چند قانون مفید وجود دارد که باید آن‌ها را دنبال کنید. این مهم است که به مدیر استخدام نشان دهید که چگونه صلاحیت شغلی را دارید، آنچه را که به سازمان پیشنهاد می‌دهید و اینکه چرا یک کاندید عالی برای مصاحبه هستید.

رزومه یا CV خود را با موقعیت مطابقت دهید. این مهم هنگام نوشتن رزومه بسیار مهم است، اما برای CV نیز صدق می‌کند. اطمینان حاصل کنید که تحصیلات، تجربه کاری و مهارت‌های خود را در ارتباط با صنعت یا شغل خاص برجسته می‌کنید.

به‌عنوان‌مثال در CV، اگر متقاضی شغل تحصیل هستید، ممکن است بخواهید تجربه تدریس خود را در بالای CV خود قرار دهید. در یک رزومه، شما ممکن است فقط تجربه کاری را که مستقیماً به شغل موردنظر شما مربوط می‌شود وارد کنید. همچنین می‌توانید کلمات کلیدی مربوط به شرح وظایف را در رزومه یا CV خود وارد کنید.

ویرایش کنید. فرقی نمی‌کند که از CV یا رزومه استفاده کنید، باید سند خود را کاملاً ویرایش کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ غلط املایی یا دستوری وجود ندارد.

انگیزه‌نامه (SOP)

SOP کوتاه شده واژه­ Statement of Purpose است. SOP، درواقع نامه‌ی درخواست شماست که به دانشگاه منتخب خود ارسال می‌کنید و از آرزوها و علایق خود برای تقاضای پذیرش در دانشگاه موردنظر می‌نویسید. بعضی از دانشجویان مثل یک نامه‌ی ساده به آن نگاه می‌کنند و فکر می‌کنند که به سادگی می‌توانند آن را بنویسند اما این‌طور نیست ، بلکه SOP باید دارای اطلاعاتی باشد که دانشگاه موردنظر برای قبول کردن شما به آن نیاز دارد.

انگيزه‌نامه متقاضيان تحصيل در چين

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید.

شاید آن‌ها این سؤالات را به‌طور مستقیم از شما نپرسند اما اکثراً در SOP شما به دنبال پاسخ این سؤالات هستند:

 

چرا می­‌خواهید در این دانشگاه تحصیل کنید؟

چرا می­‌خواهید در این رشته تحصیل کنید؟

چه چیزی درباره این کالج شما را جذب می‌کند؟

چه مقدار در زمینه رشته­‌ای که برای آن اقدام کرده‌اید تجربه دارید؟

می­‌خواهید چه تجربیات جدیدتری در این دانشگاه کسب کنید؟

تصمیم دارید بعد از اتمام درستان چه کنید؟

آیا به دنبال شغل برای کسب درآمد هستید یا اینکه به دنبال کسب علم و پژوهش هرچه بیشتر هستید؟

آیا می‌خواهید با استاد خاصی ادامه تحصیل بدهید ؟

آیا توانایی خاصی دارید که به درد برنامه‌های علمی دانشگاه یا کالج بخورد؟

جدا از تحصیل و کار، تفریحاتتان چیست؟

چه چیزی درباره کمیته دانشجویی و فرهنگ این کشور می­‌دانید؟

چه قابلیت‌های خاصی دارید که لازم است دانشگاه از آن اطلاع داشته باشد؟

چرا می‌خواهید در این کشور ادامه تحصیل دهید ؟

آیا تجربیات کاری شما مرتبط با رشته تحصیلی شما دارد؟

انتظار شما از برنامه تحصیلی و دانشگاه چیست؟

چه مهارت‌های خاصی را می‌توانید عرضه کنید؟

 

این‌ها برخی از سؤالاتی هستند که باید پیش از اینکه یک SOP را بنویسید به آن‌ها پاسخ بدهید. درواقع SOP باید حاوی چنین اطلاعاتی باشد.

بنابراین بهتر است ابتدا پاسخ هر سؤال را جداگانه بنویسید و بعد سعی کنید آن‌ها را طوری به هم ارتباط دهید که همانند یک داستان زیبا، اعضای کمیته دانشگاه را به خواندن تشویق کند.

از آنجایی که شما پیش از قبول شدن در دانشگاه موردنظرتان امکان مصاحبه حضوری ندارید, تنها راه معرفی خودتان و نشان دادن توانایی‌ها از طریق sop خواهد بود.

نگارش رزومه (CV و SOP)

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید.

استراتژی‌هایی برای نوشتن SOP اثرگذار و موفق:

زمانی که می‌خواهید انگیزه‌نامه‌تان را بنویسید باید استراتژی خاصی را در ذهن داشته باشید. برای رسیدن به نتیجه‌ای دلخواه، نباید از روی اینترنت و کورکورانه، بیانیه‌ای را کپی کنید یا هرآن چه به ذهنتان می‌آید روی کاغذ پیاده کنید. باید از قبل به معیارهای دلخواهتان فکر کنید و با الگوبرداری از نمونه‌های خوبی که در سطح اینترنت وجود دارد به نتیجه‌ای قابل قبول برسید. باید درخشان و فعال به نظر برسید. شباهت‌ شما به صدها دانشجوی دیگر، نتیجه‌ای نخواهد داشت.

متنتان را داستان‌گونه بنویسید نه مثل یک بیانیه:

شما در انگیزه نامه خودتان را معرفی می‌‌کنید و این اخبار نیست بلکه یک داستان است. اگر بتوانید این معرفی‌نامه را با قلمی زیبا و نگارش صحیح و درست بنویسید، اعضای کمیته علمی دانشگاه موردنظرتان بیشتر با شما ارتباط برقرار می‌کنند و ترغیب می­شوند شما را قبول کنند.

sop

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید.

در داستانتان به اعداد و ارقام اشاره داشته باشید:

اگرچه قرار است، نوشتن SOP داستان‌گونه باشد اما حاوی اطلاعات مهمی در رابطه با شماست و نباید به آن بی‌توجهی کنید. در این اطلاعات علاوه بر کیفیت، کمیت نیز اهمیت دارد. مثلاً اگر می­‌خواهید در انگیزه نامه خود بگویید در یک کار پژوهشی شرکت کرده­‌اید یا در یک سازمان خاص فعالیت داشته‌اید باید مدت زمان آن را بیان کنید.

 

با دقت باشید:

هر نکته‌­ای که در SOP می‌آورید باید دقیق و مشخص‌شده بیان شود. فکر نکنید که فقط باید از کلمات و جملاتی استفاده کنید که خواننده را جذب می‌کند. بلکه باید به خوبی به جزییات بپردازید. مثلاً این کافی نیست که بگویید «این رشته را انتخاب کردم زیرا به آن علاقه‌مند بودم»، در عوض توضیح دهید چرا به این رشته علاقه‌مند هستید و چه چیزی در آن برایتان جذاب است.

چه چیز موجب شده تا تصمیم بگیرید که کل زندگی‌ علمی و حرفه‌ای‌تان را به آن اختصاص بدهید، چه توانایی‌هایی را در خودتان می­‌بینید که شما را برای این رشته مناسب می‌سازد. برای بیان این موضوعات روشی جذاب پیدا کنید.

از به کار بردن عبارات و جملات کلیشه‌ای بپرهیزید. شما در SOP، این فرصت را دارید تا بتوانید دقیقاً از درخواست‌ها و اهدافتان بگویید. هر شخص هم قطعاً اهداف و آرزوهای منحصر به فرد خودش را دارد. پس بهتر است، با خودتان روراست باشید و درباره تمایلاتتان دقیق حرف بزنید.

شما به واسطه بیان نیات خود، دست به معرفی می‌زنید و اطلاعات زیادی درباره خودتان ارائه می‌دهید. البته پیدا کردن «چراها» گاهی بسیارسخت است. یعنی شاید خودتان هم به سختی بتوانید به جملات دقیقی درباره اهداف قلبی‌تان برسید. ولی فکر کردن به آن ارزشش را دارد. چون هم خودتان، تکلیف مشخص‌تری برای زندگی‌تان خواهید داشت و هم کمیته بازرسی، شما را بهتر شناسایی خواهند کرد.

sop

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید.

به نحوه نگارش متن دقت کنید:

SOP­ باید به صورت رسمی نوشته شود اما در عین حال دوستانه باشد. با این وجود، بسیاری از افراد فکر می­‌کنند یک SOP یا باید خیلی رسمی باشد (انگار برای یک انجمن نظامی ارسال می­‌شود) یا به قدری صمیمانه باشد که انگار یک پیام برای دوستی صمیمی است. شما باید بتوانید این دو حالت را با هم ترکیب کنید و یک SOP بنویسید که در عین صمیمی به نظر رسیدن بسیار محترمانه و رسمی نیز نوشته شده باشد.

 

خودتان را نمایش دهید:

SOP، اولین برخورد یک دانشگاه با شماست. این نامه، تصویری از شما را در ذهن آن‌ها ایجاد می‌کند و نشان می‌دهد چه شخصیتی دارید، تفکراتتان چیست و دارای چه ویژگی‌هایی هستند. بنابراین بسیار مهم است که خودتان را چطور در  SOPبه تصویر بکشید.

 

به نکات زیر دقت داشته باشید و سعی کنید در SOP نیز این‌طور به نظر برسید:

علاقه‌مند به رشته‌ای که انتخاب کرده‌­اید.

یک دانشجوی باهوش که می­‌تواند حجم زیادی از کارهای علمی را تحمل کند و برای کارهای خود به خوبی برنامه‌ریزی کند.

فردی که چه از لحاظ علمی چه اخلاقی آماده­ آموختن آموزه‌های جدید است.

ریسک‌پذیر و اهل چالش است و دوست دارد کارهای جدید را امتحان کند.

می­‌تواند نماینده خوبی برای دانشگاه فعلی پس از اتمام درس باشد.

نسبت به رشته خود و دانشگاه محل تحصیلش احساس مسئولیت کند.

این‌ها برخی از مواردی هستند که اغلب دانشگاه‌ها یا کالج‌ها در دانشجویان‌ به دنبال آن می‌گردد. اما باید دقت داشته باشید که نیازی نیست این نکات را در نگارش SOP ذکر کنید بلکه چیزی که می‌­نویسید و اطلاعاتی که درباره خودتان و سوابقتان ارائه می‌دهید هم نشان می‌دهد تا چه حد به این موارد نزدیک هستید. بلکه بخش زیادی از این صفات، مثلاً باهوش و زیرک بودن، از نحوه ­ نگارش SOP شما مشخص می‌­شود.

statement of purpose

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید.

دروغ‌گو نباشید، خودتان باشید:

داستان نوشتن به معنای قصه‌گویی نیست. بلکه باید با توجه به حقایق نوشته شود. برای اینکه صفاتی که گفته شد را در SOP بیاورید نیاز نیست دروغ بگویید بلکه فقط خودتان باشید. شما قرار نیست همانند همه دانشجویان دیگر یک دانشگاه باشید بلکه گاهی اوقات این تفاوت‌ها هستند که از شما یک فرد خاص می‌سازد.

اگر به چیزی علاقه ندارید فقط برای جلب نظر دانشگاه آن را در انگیزه‌نامه‌­تان ننویسید. حتی اگر مطلب خوبی برای گفتن ندارید نیز قصه‌گویی نکنید و هیچ مطلبی درباره‌­اش ننویسید. هرچه بیشتر خودتان باشید، احتمال قبولی‌تان هم بیشتر می‌شود.

از دیگران بخواهید انگیزه‌نامه­‌تان را بخوانند و نظر بدهند:

sop

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید.

پیش از ارسال SOP نه تنها خودتان باید آن را یکبار دیگر مرور کنید بلکه از دوستانتان و نزدیکان خود نیز بخواهید آن را بخوانند و عیب‌یابی کنند. آن‌ها به‌عنوان یک عنصر خارجی که شما را می‌شناسند بهتر می‌توانند به اضافه کردن نکات مهم درباره‌ شما یا اشکال‌گیری از موارد گفته شده کمکتان کنند.

از مدرسان خود کمک و مشاوره بگیرید. آن‌ها بهتر می­‌دانند اساتید دانشگاه‌ها در انگیزه نامه به دنبال چه هستند. بنابراین می­‌توانند به شما بگویند چه چیزی را حذف و چه چیزی را به متن خود اضافه کنید.

از SOP دیگران ایده بگیرید اما کپی نکنید. برای شروع می­‌توانید در اینترنت SOP های مختلفی پیدا کنید که به شما ایده و انگیزه بیشتری برای شروع نوشتن SOP می‌­دهند اما هرگز آن‌ها را کپی نکنید و بگذارید خودتان در انگیزه نامه با اساتید و هیئت علمی دانشگاه صحبتی مستقیم داشته باشید و به زبان خودتان به معرفی ویژگی‌هایتان بپردازید. با این کار ممکن است به سرقت ادبی متهم شوید.

شما فقط قرار است با نحوه نگارش و سبک نوشتن یکSOP  آشنا شوید اما برای پر کردن اطلاعات آن حتماً زمان بگذارید و حسابی تفکر کنید.

sop

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

 

 3,547 total views,  7 views today

0 Reviews

Write a Review

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا