نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین – یادگیری الکترونیکی

نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین

محتوای جدول

محتوای جدول

قبل از پرداختن به نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین یک نظری بر دو نوع آموزش حضوری و آنلاین خواهیم داشت و هر دو شیوه را با هم مقایسه می کنیم تا بیشتر بتوانیم در رابطه با ویژگی های هر کدام نظر بدهیم.

خاطرات خود را به یاد آورید زمانی که هر روزه از صبح تا ظهر در مدرسه بودید ؛تمام این مدت را در کنار دوستان و دبیران بودید چندین سال پیش آموزش آنلاین یک رویا و شاید تصوری محال بود ؛ اما امروزه آموزش و تدریس به کامپیوتر و یا موبایل و اینترنت بستگی دارد و دیگر یک رویای شیرین محسوب نمی شود.

اما آموزش آنلاین واقعا به همان اندازه که فکرش را می کردیم شیرین است و یا تنها تصوری اشتباه بوده است؟!

بیشتر بخوانید:  تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه شیامن چین

برای پاسخ به این سوال ابتدا هر کدام از شیوه های آنلاین و حضوری را جداگانه بررسی می کنیم تا نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین و حضوری آشنا شده و پس از آن با هم آن ها را مقایسه خواهیم کرد.

 

آموزش آنلاین

امروزه در کشور های پیشرفته آموزش از راه دور بسیار زیاد می باشد. برای این روش ممکن است از ویدیو، رایانه، پست الکترونیک و تکنولوژی مرتبط با اینترنت استفاده شود. آموزش از راه دور با بهره گیری از اینترنت امکان پذیر می شود. تاریخچه سیستم آموزش مجازی در دهه اول سال 1717 میلادی شروع شده است.

این نوع آموزش در سال 1854 در کشور های پشرفته از طریق جزوه خلاصه شده فعالیتش گسترش پیدا کرد. زمان ورود آموزش از راه دور به ایران به دهه 60 باز می گردد. در واقع آموزش از راه دور با اولویت پذیرش جامانده ها از تحصیل راه اندازی شده است.

هدف های این موسسات آموزشی که بالا بردن سطح علمی، فراهم کردن امکان آموزش از راه دور و آموزش بخشی از نیرو های متخصص جامعه می باشد. اعتبار عمرانی بعضی از این مراکز آموزشی که در شهرهای بزرگ واقع شده اند تا سال 1384، بیش از 2.4 میلیارد تومان بوده است.

بیشتر بخوانید:  تحصیل در رشته فیزیک دانشگاه دونگ هوا چین

فراهم شدن بستر برابر برای آموزش در سراسر کشور

اصلی ترین ویژگی کلاس‌ های آنلاین قابلیت دسترسی همگان در تمام مکان ها می باشد. تمام افراد که به دنبال آموزش عالی هستند میتوانند در سراسر کشور با کیفیت قابل قبول به این امکان دسترسی داشته باشند. تاپیش از این اکثراً فقط تهرانی ‌ها یا دانش ‌پژوهان ساکن در بعضی از شهر های بزرگ به کلاس‌ های آموزش عالی باکیفیت یا کلاس‌ های کنکور ارشد استاد های سطح اول دسترسی داشتند.

گسترش اینترنت این امکان را فراهم کرده است که هر کسی در هر جای ایران به‌ صورت عادلانه به بهترین و باکیفیت‌ ترین کلاس های آموزشی دسترسی داشته باشد؛ به‌این ترتیب، حتی دانشجویی در قشم یا ارس هم می ‌تواند به ‌راحتی و با همان کیفیت دانشجو های سراسر کشور به این امکانات دست پیدا کند و بورسیه تحصیلی چین را دریافت کنند.

نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین

نقش افراد در سیستم مجازی یادگیری

سیستم آموزش مجازی هم اکنون به معنی بهره مندی از متد های به روز کامپیوتری انتقال اطلاعات درسی به فراگیران است. تعریف بیان شده در حقیقت بیان و توضیح آموزش الکترونیکی است ولی از آنجا که در حال حاضر انواع شیوه های ارائه آموزش این متد، روش های یارانه ای است اغلب این دو اصطلاح را به جای هم به‌کار می برند.

آموزش الکترونیکی به مجموعه گسترده ای از نرم افزار های کاربردی و متد های آموزش بر مبنای فناوری اطلاعات اعم از رایانه، CD، شبکه، اینترنت، اینترانت و غیره گفته می شود که شرایط آموزش را برای هر فرد در هر حوزه، در هر زمان و مکان به صورت دائم مهیا می سازد.

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل داروسازی در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

آموزش جهانی مبتنی بر فناوری نوین اینترنت

در بررسی نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین آموزش جهانی مبتنی بر فناوری نوین اینترنت یکی از نقاط قوت آن می باشد که باید آن را گسترش داد. هر شخص جهت رو به رو شدن با تغییرات دنیای مدرن باید به طور پیوسته در حال یادگیری و باز آموزی باشد. این ویژگی در دوره کنونی باعث شده است تا به طور پیوسته بر درخواست آموزش و فرصت برای یادگیری افزوده شود.

میزان موفقیت هر جامعه نیز ارتباط مستقیم با  توان دانش پژوهانی دارد که درگیر فرایند یادگیری همیشگی هستند. نظام آموزشی در این فرایند به عنوان اصلی ترین رکن هدایت کننده به سمت این جامعه اطلاعاتی و تشکیل سرمایه انسانی مناسب ، دارای مهم ترین نقش می باشد.

 

آموزش مجازی و آموزش هایی در ارتباط با فناوری نوین اینترنت، با تغییرات اساسی و ساختمانی که در مفاهیم آموزش سنتی ایجاد کرده است، توانسته است بسیاری از ناکار آمدی های سیستم های سنتی آموزشی را رفع کند و تغییر های اساسی را در آموزش به وجود آورد. جایگزین کردن مفهوم سیستم آموزش مجازی به جای آموزش سنتی در حال حاضر، یکی از نوید دهنده ترین و روبه رشد ترین دستاورد های پیشرفته عصر حاضر می باشد.

آموزش از راه دور، یادگیری برنامه ریزی شده ای است که در آن غالباً یادگیری و آموزش در فضا های جدا از هم صورت می گیرند. به همین دلیل آموزش از راه دور، به تکنولوژی های ارتباطی و نهادی برای طراحی و برنامه ریزی آموزش نیاز دارد. یادگیری از راه دور فقط بر روی نیاز های یاد گیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می کند، این در حالی است که آموزش از راه دور باید شامل دو سوی ارتباط، یعنی مدرس و یاد گیرنده باشد.

آموزش از راه دور جدای از آموزش الکترونیکی e-Learning است. در اصل آموزش الکترونیکی از زیر شاخه های آموزش از راه دور می باشد که در آن ارتباط آموزش دهنده و یاد گیرنده به تکنولوژی اینترنت محدود می شود. در آموزش از راه دور، ارتباط مدرس و یاد گیرنده می ‌تواند از طریق نامه نگاری، رادیو، تلویزیون،تلفن، ویدئو کنفرانس یا اینترنت و شبکه های اجتماعی باشد.

بیشتر بخوانید:  خوابگاه دانشگاه پست و مخابرات پکن چین

 

تعدادی نکته در رابطه با نقاط قوت و ضعف یادگیری آنلاین

در اینجا قصد داریم تعدادی نکته در رابطه با نقاط قوت و ضعف یادگیری آنلاین برای شما بیان کنیم . همانطور که می دانید سامانه امتحان آنلاین ، وسیله ای است که به صورت اختصاصی با در نظر گرفتن آخرین اصل های امنیتی و فنی روز برنامه‌ نویسی شده است و توانایی دارد صد ها و هزاران نفر شرکت ‌کننده‌ی که به صورت همزمان از آن استفاده می کنند را با حداقل امکانات سخت ‌افزاری پشتیبانی و مدیریت کند.

در این ویژه برگزاری آزمون و کلاس اصول کاربردی برای بهره مندی بر روی موبایل، و همچنین نکته های امنیتی برای جلوگیری از تقلب به عمل آمده است. چنانچه ارتباط کاربران با اینترنت یا شبکه در هر زمان قطع شود، آزمون در زمان مجاز از محل قطع شده قابل ادامه خواهد بود.

برگزاری امتحانات به صورت مجازی می ‌تواند مزایا و معایبی نسبت به برگزاری سنتی و حضوری آمتحانات داشته باشد.

[WPSM_AC id=23676]

جلسه ها و گفت و گو های زیادی در مورد کاربرد های مختلف اینترنت در سازمان ها برگزار شده است، اما یکی از جذاب ترین صحبت ها در این رابطه ، آموزش آنلاین کارکنان سازمان ها است. سازمان ها تمایل دارند که آموزش کارکنان خود را به صورت آنلاین و در همان محل سازمان خود انجام دهند. اما نکته مهم در رابطه با آموزش آنلاین، اعتماد است. برای کارایی این نوع از آموزش که باعث پیشرفت در یک سازمان می شود باید به آن اعتماد کرد.

در ادامه نکته های مهمی در رابطه با آموزش آنلاین ( E-learning ) از جهت آمار و ارقام آورده ایم که خواندن آن می تواند مفید باشد و خالی از لطف نباشد. ذکر این نکته نیز ضروری می باشد که با توجه به نوپا بودن آموزش آنلاین مخصوصا در ایران برای موثر واقع شدن آن باید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کرد.

 1. استفاده شرکت ها از آموزش آنلاین بسیار زیاد گسترش یافته است، 41,7 درصد شرکت های Fortune 500  از آموزش آنلاین برای کارمندان خود در سال 2013 استفاده کرده اند.
 2. به واسطه آموزش آنلاین، جویندگان دانش کنترل بیشتری بر مسیر راهبردی آموزش خود دارند، در واقع همیشه به وسیله مسیری که برای آموزش آنها ترسیم شده است می دانند که در چه نقطه ای قرار دارند و همین نکته باعث می شود سرعت آموزش و یادگیری تا 60 درصد بیشتر از حالت معمولی شود.
 3. شرکت IBM پس از برگزار کردن آموزش آنلاین برای مدیر های خود متوجه شد که شرکت کنندگان در این دوره در بازه زمانی مشخصی نسبت به حالت آموزش معمولی تا 5 برابر منابع آموزشی بیشتری را یاد گرفتند.
 4. بنا بر یک مطالعه موردی در سال 2009، آن دسته از دانش آموزانی که از آموزش آنلاین استفاده کردند عملکرد قوی تری نسبت به آن دسته از دانش آموزانی که از آموزش سنتی استفاده کردند داشتند. حتی دانش آموزانی که از ترکیبی از این دو استفاده کردند، یعنی استفاده همزمان از آموزش آنلاین و حضوری (Blended Learning) عملکرد بهتری نسبت به دو دسته قبل داشتند.
 5. آموزش آنلاین برای حفظ محیط زیست هم بسیار مفید است. مطالعات دانشگاه Btitain’s Open University نشان می دهد که دوره های آموزش مجازی و آنلاین تا 90% در انرژی صرفه جویی می کنند و همچنین تا 85% گاز دی اکسید کربن کمتری به ازای هر دانش آموز نسبت به کلاس های حضوری تولید می شود.
 6. بهره مندی از تکنولوژی در آموزش مجازی و آنلاین باعث افزایش سرعت و پیشروی در سازمان ها می شود. بهبود 35 درصدی در کاهش زمان آموزش به یک ویژگی رقابتی برای سازمان تبدیل می شود. 32% بهبود در ارایه محصول ها و خدمات به مشتریان و از آن مهمتر 26% صرفه جویی در هزینه ها از مزیت های بزرگ استفاده از اینترنت در سازمان است.
 7. مقدار سودی که به حساب هر کارمند در سازمان بدست می آید 26% افزایش می یابد. در واقع این افزایش درآمد و سود شرکت برای سازمان هایی می باشد که از آموزش آنلاین برای آموزش کارکنان خود استفاده کرده اند .
 8. مطالعه Brandon-Hall بیان می دارد که برای آموزش یک مطلب خاص به صورت آنلاین به طور میانگین هر فرد به میزان 40 تا 60 درصد در وقت خود به نسبت به آموزش همان مطلب در آموزش سنتی می تواند صرفه جویی کند و در زبان کم تر به همان نتیجه برسد.
 9. با کمک گرفتن از آموزش آنلاین میزان بهره وری سازمان تا 50 درصد افزایش می یابد. تحقیقات نشان می دهد که هر یک دلاری که برای آموزش مجازی در سازمان ها هزینه پرداخت می شود باعث برگشت سرمایه ای به میزان 30 دلار می شود.

در ادامه با نکات بیشتری درباره نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین آشنا خواهیم شد.

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل پزشکی در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

 

 

10.تعدادی شرکت نرم افزاری اخیرا با آموزش مجازی در زمینه فروش به این نتیجه رسیده اند که به طور میانگین با کمک گرفتن از این آموزش ها زمان معرفی تا عرضه محصول آن ها به بازار 6 هفته کوتاه تر می شود.

11.طبق بیانات گزارش net در زمینه آموزش مجازی در مصاحبه با چندین سازمان گوناگون، 72 درصد از آن ها بر این باور بوده اند که به کمک E-Learning آنها مزیت رقابتی بدست آورده اند که به کمک آن در بازار های مختلف در صدر فروش قرار گرفته اند.

12.کارخانه ها در سال 2013 حدود 240% آفزایش آمار سرمایه گذاری در آموزش آنلاین داشته اند. یعنی بودجه این بخش بیش از 3 برابر افزایش یافته است ! در سال های قبل تر از آن نیز همین وضعیت مشابه بوده است و آماری این چنین به ثبت رسیده است. در سال 2011، بودجه 1,46 میلیون دلاری صرف آموزش آنلاین شده است، این در حالی است که یک سال یعد این عدد به 3,5 میلیون دلار رسیده است.

بیشتر بخوانید:  تحصیل در رشته حسابداری دانشگاه ووهان چین

13.در یک آمار و ارقام دیگر توسط Bersin & Associates در سال 2012، سازمان ها و کارخانه هایی که در همین راستا از آموزش آنلاین استفاده کرده اند و فرهنگ استفاده صحیح از فناوری اطلاعات و اینترنت در سازمان آن ها جا افتاده و نهادینه شده است، 46 درصد شانس بالاتری برای ارائه محصول های خود به بازار زودتر از سایر رقیبان کسب کرده اند،طبق آمار 37% بهره وری آنها افزایش یافته است،همچنین 34% پاسخ دهی به مشتری و رضایت مندی آن ها طبق این راهبرد زیاد تر شده است، 57% برای بر آورده کردن تقاضا های آینده پیشرفت کرده اند و 17% احتمال آنکه در سهم بازار محصول به عنوان اولین سازمان قرار گیرند افزایش یافته است.

 

مزیت ها و ویژگی های برگزاری آنلاین

 1. کاهش دادن هزینه های برگزاری آزمون آزمون آنلاین یک روش اقتصادی و بسیار مقرون به صرفه برای بررسی و بهبود عملکرد تحصیلی دانش آموزان می باشد که نهاد ها برگزار کننده آزمون های رقابتی از مزیت های آن استفاده می کنند، زیرا می توانند به کمک این شیوه برگزاری آزمون دانش آموزان خود را با فضای امتحان واقعی آشنا کند. اغلب مؤسه ها به صورت هفتگی و ماهانه آزمون آنلاین برگزار می کنند و بدین ترتیب بررسی عملکرد کلاس، عملکرد دانش آموزان در هر موضوع در چند دوره، به سادگی انجام می شود.
 2.  عدم نیاز به محیا کردن مکان برگزاری آزمون.
 3. توانایی استفاده از یک فایل برای چندین رسانه، زمان بندی دقیق و سنجیده همچنین دسترسی به عنوان سوالات.
 4. دادن امکان دسته بندی سوالات و گروه بندی شرکت کننده های آزمون.
بیشتر بخوانید:  تحصیل در دانشگاه جنوب شرقی چین

در آزمون های آنلاین برگزار کننده می تواند چند دسته سوال متفاوت را طراحی کند و برای هر دسته از شرکت کنندگان یک نمونه سوال راه ارائه دهد؛ و یا میتواند یک نمونه سوال را به صورت پراکنده برای تمام شرکت کنندگان به نمایش در آورد به گونه ای که ترتیب سوالات برای هر فرد متفاوت با شخص دیگر باشد.

5. امکان نگهداری نتایج ازمون در حافظه سامانه برگزاری آزمون و بررسی روند پیش رفت هر فرد به صورت انفرادی.

6. توانایی برگزاری آزمون های آزمایشی فردی برای هر شخص در صورت تمایل به صورت نا محدود از نظر تعداد آزمون ها.

7. صرفه جویی در زمان و رفت و آمد فردی.

8. امکان بررسی و مشاهده نتیجه ی آزمون بلافاصله پس از آزمون.

پس از پایان یافتن آزمون، گزارش دقیق آن به صورت سریع آماده است. ارائه نتیجه می تواند هم به صورت انتشار سریع هم به صورت انتشار در زمان نتایج ازمون انلاین باشد. برای آن دسته از آزمون هایی که دارای سوالات تستی می باشند یا جواب های کوتاه دارند، نمرات می تواند بلافاصله بعد از امتحان به صورت خودکار محاسبه و منتشر شود و شرکت کننده های آزمون مجازی بالافاصله آن را مشاهده کنند.

اما اگر شما نمی خواهید که نتایج سریعا منتشر شوند یا آزمون دارای سوالات مفهومی یا تشریحی می باشد که نیاز به تصحیح دستی نیز دارد، می توانید ابتدا کار درجه بندی و تصحیح را انجام دهید و بعد از آن شرکت کننده ها می توانند نتایج آزمون خود را از وب سایت مشاهده و بررسی کنند.

نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین

 

 

معایب استفاده از آزمون های آنلاین

 1. نیاز دسترسی به کامیپوتر،موبایل و اینترنت.
 2. احتمال پیش آمدن ایراد اینترنتی، قطعی و یا کم شدن سرعت که در این صورت باعث می شود زمان شما برای پاسخ دادن به سوالات از دست برود.
 3. نیاز به آشنایی و توانایی کار با رایانه
 4. نیاز حتمی به برق و یا حضور حتمی در محل قرار گیری رایانه ، درصورت استفاده از کامپیوتر های قدیمی تر

امیدوارم با خواندن این مقاله نقاط قوت و ضعف آموزش آنلاین را دانسته باشید و با بهره گیری درست از آن بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. و میتوانید برای آشنایی بیشتر با تحصیل در چین با ما در ارتباط باشید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل کارشناسی در چین با ما باشید.

 

تحصیل در دانشگاه زبان و فرهنگ پکن

3 پاسخ

 1. عالی بود در کل انلاین بهتره چون در مرحله اول اتلاف وقت نداری واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین