موتور های جستجوی چینی

موتور های جستجوی چینی

محتوای جدول

محتوای جدول

موتور جستجو چینی تا پیش از پیدایش و رواج وب سایت ها و صفحات جستجو اگر شما به دنبال اطلاعات در مورد طلب خاصی بودید،باید برای یافتن اطلاعات و یا یافتن پاسخ سوالات خود در آن رابطه به دنبال افراد و یا کتاب هایی بودید که پاسخ شمارا بدهند.

اگر که مبحث مورد نظر شما تخصصی نیز بود، یافتن جواب و اطلاعات سخت‌تر از حالت عادی نیز بود، اما امروز با پیدایش انواع موتور های جستجو و ایجاد شدن انواع پایگاه های اطلاعاتی توسط افراد و یا سازمان ها و نهاد ها، به راحتی میتوانید انواع اطلاعات را در تمام حوزه ها بررسی و مطالعه کنید.

برای یافتن پاسخ سوالات و یا تحقیق در رابطه با یک موضوع نیاز به یک سایت دارید که مطالب مورد نیاز شما را بر اساس کلمه جستجو شده بیابد، برای این کار انواع موتور های جستجو وجود دارد؛ که میتواند اطلاعات مورد نیاز شما را نمایش دهد.

موتور جستجوگر چیست ؟

موتور های جستجو ابزاری به پایگاه های داده و اطلاعات دسترسی دارند ، این موتور ها براساس آمار و نموداری که آن را الگوریتم سایت می نامیم ، اطلاعات مورد نیاز و جستجو شده توسط شما را استخراج میکند.

 

موتور های جستجوی چینی

 

 

 

انواع موتور جستجو

طبق تصور عوام مردم زمانی که اسم موتور جستجو می آید ، فکر میکنند که همان گوگل است؛ در صورتی که گوگل یکی از چندی موتور موجود می باشد ؛ هرچند در گذشته به حدی چنین بود و گوگل در بین معدود موتور های موجود در آن دوره حرف اول را می زد ؛ اما امروزه انواعی از موتور ها وجود دارد که هرکدام کارایی و ویژگی خاص خود را دارند.

در حالت کلی موتور جست‌جو را می توان به دو دسته تقسیم بندی کرد:

موتور جستجو بر اساس خزیدن

یکی از انواع دسته های موتور های جستجو است که برای خزیدن در سایت دارای یک ربات عنکبوتی است و در سایت ها، مخصوصا در وب سایت های جدید خزش می کند و بر اساس کلمه کلیدی و دیگر معیار ها  شاخص گذاری می کند و اگر مشکی نداشته باشد، آن را به پایگاه داده خود برای نمایش به کاربران ذخیره می کند. گوگل یک نمونه از این موتور های جستجو می باشد.

دایرکتوری ها

دایرکتوری ها یکی از انواع موتور های جستجو است که اطلاعاتی شامل کسب و کار ها، فعالیت ها و … را بر اساس دسته بندی خاصی که دارند، ذخیره میکند. یک  نمونه از این گونه سایت ها میتوان به yahoo اشاره کرد.

 

 

 

موتور های جستجوی چینی

 

 • ابتدا مالک کسب و کار و غیره، اطلاعات حوزه فعالیت خود را بر اساس نوع کار خود در یکی از فهرست های دایرکتوری ثبت می نماید. همچنین کلمات کلیدی مناسب نیز تعیین می شود.
 • بعد از اینکه لینک سایت و اطلاعات خود را ثبت کرد،اطلاعات او براساس فهرستی که قرار داده است، توسط مدیران دایرکتوری بررسی و تایید می شود.
 • دیگر انواع موتور جستجو

به غیر از دو دسته بندی بالا، موتور های جستجو می توانند براساس کاربرد و دسترسی نیز  به دسته های کوچک تری تقسیم شوند :

 1. در دوره کنونی بیشتر موتور های جستجو، اطلاعات و داده های خودرا به شکل های مختلفی نمایش می دهند که هرکدام از این موتور ها الگوریتم و تکنیک های مخصوص خود را برای نمایش داده دارند بلاخص موتور جستجو چینی.

برای مثال می توان در این قسمت از موتور شناخته شده گوگل نام برد؛ گوگل به غیر از نمایش لینک سایت ها،دارای یک صفحه نمایش عکس( google image), ویدئو ،محصولات و اخبار( google news ) است.هر کدام از این قسمت ها برای اینکه سایت در صفحه اول آن نمایش داده شود، تکنیک های مخصوص به خود را دارد که باید آن را رعایت کرد.

 

 1. بعضی از موتور های جستجو مانند Dogpil تعدادی اطلاعات میانی از صفحات دیگر موتور های جستجو جمع آوری و ذخیره می کند و برای کاربر بر اساس کلمه کلیدی جستجو شده نمایش می دهد.
 2. موتور های جستجو معنایی مانند Swoogle نتایج را در یک محدوده خاص بر اساس معنا و مفهوم عبارت جستجو شده نمایش می دهند.
 • انواع موتور های جستجو برتر در کل جهان

 1. گوگل

گوگل آن موتور جستجویی است که معرف عموم کاربران می باشد و در بین تمام موتور ها اولین و پراستفاده ترین موتور در بین کاربران است.

طبق آمارهای منتشر شده، مقدار استفاده از موتور گوگل توسط کاربران 65% و مقدار استفاده از موتور بینگ که در رتبه دوم قرار دارد، 21.4% می باشد .

 

موتور های جستجوی چینی

 

 

 1. بینگ

بینگ در ابتدای ورود به عرصه جستجو سعی بر این داشت که گوی رقابت را برباید و آمار جستجوی محلی را در دست بگیرد، که موفق به این کار نشد؛البته بعد از yahoo بیشترین میزان استفاده را دارد.

 

موتور های جستجوی چینی

 

 

 1. Yahoo

از معروف ترین دایرکتوری ها میتوان yahoo را نام برد.این موتور تحت مدیریت بینگ قرار دارد.هرچند موتور جستجو yahoo در رتبه سوم لیست قرار دارد اما، سرویس ایمیل آن همچنان جز پراستفاده ترین برنامه های پیام رسانی است ؛ هرچند چند سالی است که سرویس yahoo Messenger  خود را برای خدمات رسانی متوقف کرده است

 1. ask

امروز ask توانسته است از کل آمار جست وجو 3% آن را به خود اختصاص دهد،اطلاعات و داده های این سایت بر اساس سوالات و پاسخ های کاربران آن تشکیل شده است.

 1. aol.com

سایت AOL توانسته از بین کل آمار سهم کوچکی در حد 0.6% را به خود اختصاص دهد، این سایت خود چند سایت دیگر را نیز مانند سایت engadget.com , techchrunch.com و the.huffingtonpost.com

 

 1. Baidu

یکی از محبوب ترین موتور های جستجو چینی که در سال 2000 تاسیس شد.که به طور کامل در ادامه در رابطه با آن توضیح میدهیم.

 1. Wolframapha

یکی از موتور های جستجو متفاوت نسبت به آنچه در ذهن عوام کاربران وجود دارد این سایت است؛که در واقع یک سایت محاسباتی است و فرمول ها و داده های عددی را به شما ارائه می دهد.

 1. DockDockGo

یکی از سایت هایی است که اگر مطرح شود میتواند رقابت سختی را با گوگل داشته باشد، از ویژگی های بارز این سایت داشتن پنل و رابط کاربری ساده و قابل دسترس است؛ همچنین از آن سایت هایی است که اطلاعات و مسیر جستجو را ذخیره نمی کند و ویژگی دیگر آنکه از آگهی های تبلیغات پشتیبانی نمیکند.

 1. Internet Archive

یک انبار جمع آوری است که تمام اطلاعات و تاریخچه سایت ها و دامنه های شما را پوشش می دهد.

 

 1. yandex.ru

از سایت های محبوب برای جستجو در کشور روسیه است که توانسته 65% آمار کل جستجو کشور روسیه را به خود اختصاص دهد.

 

موتور های جستجوی چینی

 

 

موتور های جستجوگر بومی

در این میان هستند بسیاری از کشور های جهان که دارای موتور های جستجوگر بومی هستند، سایت های بومی که صرفا کاربران بومی خود را دارند و به داده های بین المللی متصل نمی باشد؛ از این رو نتایج جستجو کاربر را از میان داده های بومی در سرور نمایش می دهد و یکی از مهمترین مزایا و ویژگی اینگونه سایت ها ارائه نتایج به زبان بومی برای کاربران می‌باشد. می توان این ادعا را داشت که موتور های بومی به اندازه کشورهای جهان متفاوت و کثیر می باشد برخی از این جستجوگر ها در ارائه خدمات به حدی حرفه ای عمل کرده اند که توانسته اند، گوی رقابت را در کشور خود از موتورهای بین المللی بربایند؛ اما در اینجا تعدادی از مهمترین های آن ها را بیان کرده ایم.

محبوب ترین وب سایت روسی yandex

شرکت فناوری محبوب روسی که لقب بزرگ ترین موتور جستجوی روسیه را به خود اختصاص داده است و در بین 10 سایت برتر جستجو در جهان می باشد.این شرکت علاوه به فعالیت در حوزه جستجو در زمینه توسعه سرویسدها و محصولات اینترنتی بسیاری فعالیت میکند. این صفحه خانگی خود را به عنوان محبوب ترین سرویس جستجو در ردسیه معرفی کرده است؛ به طوری که توانسته است 60% از کل سهم جستجوی در بین تمام موتور های موجود در روسیه را به خود اختصاص دهد. علاوه بر کشور روسیه   yandex توانسته آمار  روزانه 150 میلیون جستجو و بیش از 50 میلیون کاربر جهانی را به ثبت برساند تا خود را به عنوان چهارمین سایت جستجوی بزرگ جهان معرفی کند. Yandex به غیر از کشور روسیه بیشترین حضورا را در سه کشور اکراین ، قزاقستان و بلاروس دارد؛ به طوری که بیش از یک سوم از کا سهم جست و اکراین و قزاستان در بازار جستجو و 43% از کل آمار کشور بلاروس را به خود اختصاص دهد.

 

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

 

موتور های جستجوگر بومی در ژاپن

سایت های بومی ژاپن از آن دسته از سایت های بومی می باشند که تماما به زبان ژاپنی می باشند و قابلیت تغییر زبان به انگلیسی را ندارد و بر خلاف اکثر کشورها در ژاپن استفاده yahoo نسبت به گوگل الویت دارد.

سایت goo.ne.jp  که در نگاه اول مرتبط با گوگل به نظر می رسد اما هیچ گونه ارتباطی به گوگل ندارد ، محصولی از آزمایشگاه های  NTT کشور چین یعنی تلگراف و تلفن ژاپن است. طبق آمار و گزارشات سایت goo در رده سوم سایت های پر بازدید و محبوب در ژاپن قرار دارد.

سایت biglobe.co.jp یکی دیگر از موتور های جستجو مهم و کاربردی در ژاپن می باشد ؛ که در میان دیگر سایت ها دارای برد وسیع اطلاعات و خدمات می باشد.

وب سایت sagool.jp که از جمله پورتالهایی است که از نوآوری های آزمایشگاه لب در کشور ژاپن می باشد. نحوه عمل این سایت برپایه علاقه کاربر و الگوریتم جستجو گذشته سرور تحت استفاده می باشد.

 • موتور جستجو هندی

وب سایت Guruji.com که مبنای نمایش اطلاعات برای کاربران را دیگر صفحات هندی قرار داده است.همچنین پوشش دهنده اخبار روز و موضوعاتی همچون هنر و سرگرمی می باشد.

 • تنها موتور جستجو کره شمالی

سایت Kwangmyong که در سال 2000 راه اندازی شده است و به معنای باغی است که اطراف آن را دیوار کشیده اند. خدمات ارائه شده توسط این سرویس شامل مرورگرهای وب ، نامه الکترونیکی، گروه خبری و موتور جستجو است.این سرویس تنها سایت در دسترس عموم در کره شمالی می باشد و استفاده از آن رایگان می باشد ؛ در این کشور تنها افراد معدودی با داشتن مجوز دولتی به اینترنت بین المللی دسترسی دارند.

 • پورتال بومی کره

سایت Daum.net از سایت های بومی کره ای می باشد که خدمات گسترده رایگانی را به کاربران ارائه می دهد که از جمله آن ها می‌توان به نامه الکترونیک ، تالار های گفت و گو اینترنتی ، انواع خدمات خرید اینترنتی و اخبار روز اشاره کرد و توانسته با ارائه خوب خود را در بین وب سایت های بین المللی مطرح کند.

 • پورتال های جستجو آلمانی

سایت abachi.de موتور جستجو مشابه  yahoo است پورتال این سایت ارائه دهنده خدمات رایگانی همچون اخبار ، علاقه مندی ها ، تالارهای گفت‌وگو و نامه الکترونیک میباشد. این سایت با آنکه آلمانی می باشد توانسته خود را در کشور هایی همچون اسپانیا ، سوئیس ، فرانسه و اتریش نیز مطرح کند.

موتور جستجو دیگر fireball.de می باشد که تا پیش از پایان کار آلتاویستا بیشتر اطلاعات خود را از این سایت دریافت و به نمایش می گذاشت؛که از همین رو امکان جستجو به انگلیسی نیز در آن وجود داشت.

علاوه بر دو پورتال معرفی شده قبل میتوان به چند سایت کوچک تر محلی نیز اشاره کرد ؛ سایت sharelook.de از سایت های محلی است که دارای فهرست راهنمایی با 100 هزار ورودی می باشد، سایت دیگر Suche.freenet.de می باشد که فضایی همچون yahoo دارد و به زبلن آلمانی می باشد.علاوه بر تمان این ها کشور آلمان به سایت های جهانی همچون yahoo.de , Lycos.de , google.deاشاره کرده .

 

 • موتور های جستجو اسپانیا

سایت ozu.es  که از سایت هایی است که به زبان اسپانیولی می باشد و خدمات را همچون اکثر پورتال های موحور ارائه می دهد ،اما نقطه تمایز آن نسبت به اکثر سایت ارائه اخبار و طالع بینی و امکان گفت و گو و قابلیت دانلود تمام اخبار به صورت فایل pdp میباشد.

از پورتال های دیگر اسپانیا که مطرح می باشند دد مورد را می توان معرفی کرد ؛ سایت terra.es که مخزن اطلاعاتی آن گوگل می باشد و داده های خود را از گوکل دریافت می کن د. سایت دیگر typicallyspanish.com می باشد که امکان جستجو به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی را به شما می دهد.

 • موتور جستجو چینی

سایت Baidu.com محبوب ترین پنل جستجو چینی می باشد که توانسته است خود را در میان 10 سایت پربازدید جهان مطرح کند. Baidu بیش از 50 گونه خدمات را به کاربران خود ارائه می دهد. از جمله این خدمات می‌توان به دسترسی به شبکه های اجتماعی، ترجمه، سرویس های بازاریابی، محدوده جستجو این سایت شامل عکس ، فایل های صوتی مانند Mp3 می‌شود. از قابلیت های دیگر این سایت که آن را خاص میکند، دسترسی به خط “پین‌یین” می باشد؛ که به کاربران خود اجازه می دهد به این خط تایپ کرده و آن را به چینی نوشتاری بازگردانند و طبق ان جستجو را انجام دهند.

در ادامه به طور کامل تر به جزئیات این سایت چینی محبوب می پردازیم.

 

 • Baidu

بیش از نیمی از کاربران اینترنت در کشور چین از موتور جستجو چینی  Baidu جستجو میکنند.این آمار ناشی از درجه یک بودن موتور این سایت چینی محبوب می‌باشد. اگر به دنبال شناخته شدن در وب سایت های داخلی کشور چین هستید،یک بهینه سازی خوب در موتور این سایت راه حل بهینه ای برای شما می باشد.

بهینه سازی در این سایت شباهت هایی با بهینه سازی در سایت محبوب جهانی گوگل دارد و هر دو شامل SEO و SEM هستند. این قابلیت به شما این امکان را می دهد که با یک منطق و استراتژی مناسب کلید واژه‌‌ی مناسب را برای عبارت جستجویی خود انتخاب کنید تا که این سایت بهترین نتایج را برای شما نمایش دهد.همچنین نتایج نمایش داده شده برایتان را میتوانید با یک سیستم تحلیلی چک و بررسی کنید.

 • جایگاه موتور جستجو چینی Baido در بازار چین

چین با جمعیت بالای خود دارای تعداد بیشماری کار اینترنتی میباشد؛ که این تعداد شامل بیش از 720 میلیون کاربر اینترنت آماری بالغ بر نفوذ 52.2 درصدی بر کل آمار و 300 میلیون کاربر مصرف کننده که به طور میانگین هر یک از آن ها سالانه حداقل یک محصول را به صورت اینترنتی خریداری میکنند. این آمار به طور پیوسته با افزایش جمعیت و توسعه بیشتر فضای اینترنتی در بین عموم مردم در حال رشد صعودی می باشد ؛ این آمار بستری بزرگ برای صاحبان و ارائه دهندگان خدمات و محصولات اینترنتی ایجاد میکند که بتوانند محصول و خدمات خود را در انواع زمینه های صنعتی و اجتماعی در بستر اینترنتی نیز همزمان با رشد نفوذ اینترنت بیش از پیش به کاربران معرفی کنند و به کاربران ارائه دهند.

در اغلب کشور های جهان گوگل به عنوان راس ارائه دهندگان خدمات قرار دارد. اما نتوانسته در چین به نسبت اکثر کشور ها خود را مطرح کند و رقبای دیگر در ارائه خدمات پیشی گرفته اند. به طوری که در رده بندی سایت های مورد استفاده چین گوگل توانسته رتبه پنجم را به خود اختصاص دهد.

در بازار اینترنتی و فضای کاربری چین سایت Baido  توانسته است در راس تمام ارائه دهندگان خدمات قرار گیرد و آمار 55% استفاده از کل آمار را به خود اختصاص دهد.

 • تاریخچه سایت Baido

مدیران و صاحبان baido زمانی اقدام به راه اندازی این سایت محبوب چینی کردند که ، استفاده از اینترنت در چین به تازگی رواج پیدا کرده بود و همزمان با آن گوگل نیز در حال توسعه و افزایش پهنای باند کاربران خود بود.

این سایت کار خود را به صورت پولی برای شرکت های بزرگ آغاز کرد و پس از گذشت یک سال به عنوان یک سرویس مستقل بر روی وب راه اندازی و در دسترس کاربران قرار گرفت.

در طول زمان صاحبان این سایت برای عرضه این سایت بسیار تلاش کردند و توانستند در یک سال رقیب اول خود را پشت سر گذاشته و خود را در بازار اینترنت مطرح کنند و رتبه اول موتور های جستجو چین را به خود اختصاص دهند.

 • سایت Qihoo 360

در رتبه بعدی سایت های بومی موتور جستجوگر Qihoo قرار دارد که با آمار 28% استفاده توسط کاربران در رتبه دوم ایستاده است. این سایت که متعلق به شرکتی به همین نام است ارائه دهنده نرم افزار های امنیتی رایگان برای سیستم عامل های اندرودید ، ویندوز و مکینتاش می باشد.

تحصیل در دانشگاه فضانوردی و هواشناسی نانجینگ چین NUAA

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در چین، آموزش زبان چینی و بورسیه در چین و گروه تحصیلی هنر با 09122880015 تماس بگیرید.

2 پاسخ

 1. سلام مهندس آزمایشگاه تشخیص پزشکی دانشجوانصرافی ترم ۳ مهندسی پزشکی بیوالکتریک خواهان آموزش ضمن خدمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین