آشنایی با نقشه کشور چین

 

نقشه ی کشور چین : کشور چین یکی از کهن ترین کشورهای جهان است چرا که از جمله تمدن هایی بوده است که در زمان تمدن مصر و بابل نیز وجود داشته است این کشور به سرعت در عرضه بین‌المللی و در زمینه‌های تجاری و صنعتی و توریستی و… رشد قابل توجهی داشته است،بطوری‌که امروزه بعنوان رقیب خیلی از کشورهای قدرتمند صنعتی و توریستی و تجاری مطرح شده است.
چین با نام رسمی جمهوری خلق چین کشوری است که در قاره آسیا واقع شده است،این کشور بر اساس فهرست کشورها بر پایه جمعیت رتبه 1 با جمعیت بیش از 1.370 میلیارد نفر به خود اختصاص داده است.
این کشور توسط کمونیست حزب چین در قالب نظام تک حزبی بر 22 استان 5 منطقه خود مختار اداره می شود.

 

 

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته‌ است و مساحت آن بیش از ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است که به این ترتیب بعد از روسیه، دومین کشور پهناور آسیا به شمار می‌آید. چین دارای مرز زمینی با ۱۴ کشور است. این کشور همچنین از سمت شرق و جنوب با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آبهای آزاد احاطه شده‌است.

 

[WPSM_AC id=23536]

 

نقشه کشور چین

 

آشنایی کامل با نقشه کشور چین

کشور چین در منطقه شرقی قاره آسیا واقع شده است؛ چین بعد از روسیه دومین کشور پهناور این قاره می باشد و دارای مرز زمینی با کشورهای روسیه، مغولستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، پاکستان، افغانستان، هندوستان، نپال، بوتان، برمه، ویتنام و کره شمالی نیز می باشد. این کشور پهناور آسیایی از سمت شرق و جنوب نیز با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد و دیگر آبهای آزاد نیز احاطه شده است. آب و هوای این کشور بسیار متنوع است و از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا مناطق سردسیر در شمال نیز امتداد دارد.

 

1- شمال شرق در نقشه کشور چین

 

در توضیح نقشه کشور چین باید بگوییم که مناطق شمال شرقی کشور چین، سرزمین مادری مردمان منچو است که دربرگیرنده ی شهرهای «کمربند زنگار»، جنگل های وسیع و فرهنگی متاثر از کشورهای روس، کره و ژاپن می باشد. در شمال شرقی چین شهرهای لیائونینگ، جین لین و هیلونگ جیانگ نیز واقع شده است.

 

۲- منطقه شمال در نقشه کشور چین

در سمت شمال نقشه کشور چین، شهرهایی نظیر شاندونگ، شانشی، مغولستان داخلی، استان هنان، هبئی، پکن، تیانجین قرار دارند. این منطقه محل قرارگیری رودخانه زرد، مهد تمدن چینی و مرکز تاریخی محسوب می شود. زبان اکثر مردمان این ناحیه از چین، ماندارین است و جمعیت آن به ۱۶۴ میلیون نفر می رسد.

 

۳- شمال غربی در نقشه کشور چین

یکی از نقاط مرزی و عمدتا مسلمان نشین کشور چین، شهرهای شمال غربی چین می باشد. در حال حاضر اگرچه این منطقه نسبت به مناطق ساحلی کمتر توسعه یافته اما سرعت پیشرفت در آن قابل توجه است. شهرهایی که در این ناحیه قرار دارند شاآنشی، گانسو، نینگ ‌شیا، چینگهای، سین ‌کیانگ نام دارند.

۴- جنوب غربی در نقشه کشور چین

منطقه ای اسرارآمیر در جنوب غربی چین وجود دارد که اغلب اقلیت های قومی در آن زندگی می کنند و منظره های بکر و پارک هایی برای کوله گردان نیز دارا می باشد. شهرهایی که در جنوب غربی چین واقع هستند نیز عبارت از تبت، یونان، گوانگشی، گوئیژو می باشد.

 

۵- جنوب مرکزی در نقشه کشور چین

در جنوب مرکزی کشور چین، شهرهای بزرگ و صنعتی قرار گرفته اند؛ این ناحیه به نسبت استان های ساحلی که در خاور و جنوب چین قرار دارند، فقیرتر است و به همین دلیل کارگردان بسیاری به آن مناطق مهاجرت می کنند. شهرهایی که در این ناحیه از کشور قرار دارند نیز عبارت از آن ‌هوئی، سیچوآن، چونگ ‌کینگ، هوبئی، هونان، جیانگشی هستند. در این ناحیه می توان شاهد رودخانه یانگ تسه، منطقه مزارع، کوه ها، رودخانه، جنگل های معتدل و نیمه استوایی باشیم.

 

۶- جنوب شرقی در نقشه کشور چین

مناطقی همچون ماکائو و هنگ کنگ که در دست استعمارگران پرتغالی و انگلیسی بودند در حال حاضر مناطق ویژه ای در چین به شمار می روند. از جمله استان های این منطقه عبارت از گوانگ ‌دونگ، هاینان و فوجیان می باشند. این ناحیه مرکز تجارت سنتی، تولید نیروگاه و همچنین میهن نیاکان بسیاری از چینی های خارج از کشور می باشد.

۷- شرق در نقشه کشور چین

شرق کشور چین شامل استان هایی نظیر جیانگسو، شانگهای، چجیانگ است؛ محلی که سرزمین ماهی و برنج، شهرهای سنتی و همچنین مرکز جدید اقتصاد در چین به شمار می رود.

 

 

بررسی دقیق مسافت آبی و خاکی کشور چین

 

مختصات جغرافیایی : ۳۵۰۰ شمالی و ۱۰۵۰۰ شرقی

 

مساحت :

کل : ۹۹۶۰۵۹۶ کیلومتر مربع

خشکی : ۹۴۱۰۳۲۶ کیلومتر مربع

آب : ۲۷۰۵۵۰ کیلومتر مربع

خط ساحلی : ۱۴۵۰۰ کیلومتر مربع

 

نقشه چین نقشه مهمی در جغرافیا است و حقایق زیادی را در مورد این کشور به شرح زیر نشان می دهد:

نقشه طبیعی چین

نقشه طبیعی چین شکل توپوگرافی و منابع طبیعی این کشور، خطوط ساحلی و مرزهای آب و زمین آن را نشان می دهد و زمین های زیر را نشان می دهد:

نقشه چین ارتفاعات جنوب غربی چین را نشان می دهد، جایی که هیمالیا در جنوب، در غرب کوه های شاهزاده، و در شمال توسط کوه های کونلون و اورست، بلندترین قله کوهستانی جهان در مرز خود با نپال است.

نقشه چین برای نابینایان

نقشه نابینایان چین که به طور خاص برای جغرافی نویسان طراحی شده است، برخی چیزها را نشان می دهد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نقشه نابینایان به صورت زیر می باشد:

اهمیت نقشه

موقعیت جغرافیایی چین از لحاظ جهانی

هنگام نگاه کردن به نقشه چین از نقشه جهان به عنوان یک کل، می توانید به مشاهدات زیر توجه کنید:

 

به طور خلاصه نقشه چین چیزهای زیادی را در مورد این کشور نشان می دهد که مساحت زیادی در آسیا دارد، جمعیت زیادی دارد و تراکم جمعیت آن بسته به ماهیت زمین و آب و هوا متفاوت است.نقشه چین تمام استان های چین مانند چینگ یانگ، سیچوان، شاآنشی، شانگهای و پکن را نشان می دهد، همانطور که توسط نقشه نشان داده شده است. طیف گسترده ای از جاده های بزرگ واقع در چین با برخی از آبراه ها و دریاچه ها در آن است.

در واقع با توجه به نقشه چین مبتوان دریافت که سواحل آبی مشرف به آن؛ دریای شرق چین، دریای چین جنوبی و خلیج بنگال می باشند، با اشاره به بسیاری از رودخانه هایی که در خاک آن جاری و روان هستند، مانند رودخانه هوانگهو، رودخانه هیلونگبو، رودخانه یالوتسانگبو، رودخانه زرد، رودخانه تاریم و … میتوان گفت این کشور دارای آب کافی میباشد.

 

 

10 پاسخ

 1. با تشکر از مقاله خوبتون، مطالب مقاله کلی و در سطح آشنایی با کشور چین خوب بود
  جسارتا: نکته اول: اینکه چین با جنوب شرقی روسیه هم مرز است هم دریایی و هم زمینی. شاید اشتباه تایپی باشد (پاراگراف موقعیت جهانی چین)
  نکنه دوم: طول جغرافیایی چین از حدود ۱۳۵ تا حدود ۸۶ درجه از شرق به غرب ( سه راه مرز تاجیکستان، قرقیزستان و چین) می باشد. طول ۷۳/۴۰ تا ۶۰ درجه اصلا مربوط به چین نیست.
  نکته سوم: حدفاصل بین طول ۷۳/۴۰ تا ۶۰ درجه ۵۰ کیلومتره؟
  نکته چهارم: خط ساحلی چین در اقیانوس آرام واقعا ۱۸ کیلومتره؟
  نکته پنجم: تعداد استانهای چین متفاوت با نقشه هایت به نظرتون چرا؟
  دوباره ممنون و آرزوی موفقیت.

  1. ممنون از ابراز نظر شما که نشان از مطالعه دقیق مقاله است. حتم مقاله مورد ویرایش قرار خواهد گرفت

 2. چین بزرگ و باشکوه و زیبا و اسرار انگیز…سرزمین حکمت و فلسفه و معرفت و قناعت…وطن بی نظیر انسانهای ساعی و خلاق و باهوش و قانع و صبور و درست کردار…ارجگذار نیاکان و بزرگان و پیران…کشور رنگها و ابریشم و باروت و کاغد…و اما دومین اقتصاد بزرگ و قدرتمند جهان که تا چند سال دیگر اولین خواهد شد و دوباره خورشید علم و اقتصاد و تجارت و انسانیت از خواستگاه نخستین خویش،شرق با شکوه طلوع خواهد کرد….چین بزرگ گهواره و مهد عظیم تمدن و فرهنگ و مدنیت بشریست…چین زیبا را باید دوست داشت…دوست داشتن چین مهرورزی به تمام نیکیها و خوبیها و زیبائیهای اساطیریست…اژدهای شوخ و شنگ،پاندای مهربان و لطیف دیوار جاودان و با عظمت چین بینظیر…و اما صنعت و تکنولوژی عظیم و سترگ که بزودی چین بزرگ را پایتخت صنعت و اقتصاد و تعادل سیاسی جهان خواهد کرد…چین محبوب به هیچ کشوری تجاوز و حمله نکرده است و اگر حرکتی هم بوده در دفاع از همسایه های ظعیفش بوده است..کره و ویتنام……چین یعنی همه ی دنیا در یک قاب شرقی و مودبانه و صبورانه و سکر آور…..دوست دارم چین باشکوه..تو را با مردمان صبور و ساعی و نجیب و آفرینشگرت…#ارژنگخ.#حقیقت_بینشان

 3. سلام خدایی کشور چین بزرگه .همینه میگن میلیاردی جمعیت داره ولی تکنولوژی خوبی داره با این همه جمعیت خیلی دوست دارم برم

  1. برای محاجرت به کشور چین بهترین راه بوسیه ی فول فاند هست برای اطلاعات بیشتر می تونید با ما تماس بگیرید 09122880015

  1. چیزی در حدود نه میلیون و چهارصد و ده هزار کیلومتر مربع چهارمین کشور وسیع جهان پس از روسیه آمریکا و کانادا

  1. بله منتهی یک نوع حکومت داخلی تحت نظر کشور چین رو هم دارا می باشند ولی در کل یکی از نواحی کشور بزرگ چین می باشد هم چون ماکائو و تایوان که تایوان رو نمیدونم درجریان هستین یا نه ادعای استقلال از چین رو داره اما حکومت چین تایوان رو بخش جدایی ناپذیر از کشور چین میدونه و کلیه کشورها ی جهان و سازمان ملل هم قبول دارن که تحت حاکمیت کشور چین هست منتهی این آمریکا با ارسال تجهیزات نظامی به تایوان و آب در گوش مقامات تایوان ریختن این کشور رو جوری کردن که داره میگه نه من کشور مستقلی هستم جالب اینجاست از نظر قدرت نظامی هرجور که حساب کنیم حریف چین نمیشه ولی آمریکا داره همینجوری بینشون فاصله میندازه که این امکان هست اگه چین یه درصد گمان ببره که آره داره یه حرکاتی برای امنیت و سرزمین واحد چین میشه حتما با حمله نظامی تمام تاسیسات نظامی تایوان رو نابود میکنه و به زور اون ناحیه رو مطیع چین میکنه که امریکا هم مثل همیشه گفته ما کنار تایوان هستیم که حتی احتمال درگیری مستقیم چین با امریکا هم وجود داره همونجور که همین الانم چین کلی پول و سرمایه رو از آمریکا خارج کرده و روابطشونم خیلی خیلی سرد و بیخودیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *