هزینه‌های پایین، دانشگاه‌های معتبر و اقتصاد رو به رشد چین در سالهای اخیر مهاجرت به این کشور را افزایش داده است. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، کاری و تحصیلی صورت می‌گیرد و به دلیل روابط دوستانه ایران و چین، ایرانی‌ها به راحتی می‌توانند اقامت را اخذ کنند، این مقاله به بررسی شرایط اخذ اقامت در چین می‌پردازیم.

چگونه اقامت کشور چین را بگیریم؟

برای ورود به چین ابتدا نیاز به ویزا دارید. انواع مختلف ویزا وجود دارد که می‌توانید از طریق آن وارد خاک کشور چین شوید مانند ویزای توریستی، تحصیلی، کاری، بیزینسی و … . هر کدارم از این ویزاها برای مدت زمان مشخص و محدودی تعریف می‌شوند. برای اینکه بتوانید مدت زمان بیشتری را بدون دغدغه در این کشور سپری کنید باید اقدام به اخذ اقامت دائم یا موقت کنید.

 

 

جمعیت چین بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون نفر است. این جمعیت زیاد مهاجرت از طریق کاری را دشوار کرده است. اما در صورتی که توانایی لازم را در کار مورد نظر خود داشته باشید برای شما پیشنهاد‌های کاری خوبی وجود خواهد داشت.

اقامت تحصیلی

بهترین روش مهاجرت به چین تحصیل در این کشور و سپس یافتن شغل است. به این منظور باید از یکی از دانشگاه‌های چین پذیرش بگیرید. دانشگاه‌های کشور چین به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. چین دارای 2409 دانشگاه دارد که تقریبا 70 دانشگاه آن موردتائید وزات علوم می‌باشند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود در این کشور می‌توانند با جلب نظر کارفرمایان مشغول به کار شوند و از اقامت کاری بهره ببرند.

 

اقامت چین از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری روشی متداول در تمام دنیا بوده و یکی از شرایط اخذ اقامت در چین می باشد. شما می‌توانید با سرمایه گذاری اقدام به اخذ اقامت در این کشور نمایید. سرمایه گذاری شما باید حداقل 500 هزار دلار برای نواحی غرب چین و یا مناطقی که دولت مشخص می‌کند، سرمایه گذاری حداقل یک میلیون دلار در بخش مرکزی چین و یا سرمایه گذاری حداقل 2 میلیون دلاری باشد.

 

سرمایه گذاری در چین

اقامت چین از طریق ازدواج

افرادی که همسر تبعه چین دارند نیز می‌توانند اقامت دائم اخذ کنند. همچنین فرزندی که حداقل یکی از والدینش تبعه چین باشد می‌تواند تابعیت این کشور را دریافت کند.

 

اقامت در چین از طریق ازدواج

 

انواع اقامت چین

اقامت به لحاظ مدت زمان به 3 دسته زیر تقسیم می‌شود:

که به اصطلاح به آن little green booklets می‌گویند. این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد اقامت دائم دارند و برای ورود اولیه آنها به چین است و هر 10 سال باید تمدید شود.

که 6 تا 12 ماه است و معمولا برای کسانی صادر می‌شود قصد پژوهش یا کارآموزی در این کشور را دارند.

که سالانه باید تمدید شود. اکثر اتباع خارجی که در چین مشغول به کارند این نوع اقامت را دارند.

هر آنچه نیاز به دانستن برای مهاجرت به چین دارید :

آیا شما علاقه مند به زندگی در چین هستید، مهاجرت به چین ممکن است بزرگترین رویای شما باشد. تعجبی ندارد که چین بر تخت بزرگترین قدرت اقتصادی جهان و همچنین تاریخ غنی و تمدن باستانی خود قرار دارد. این باعث می شود آن را به یک مقصد ممتاز تبدیل کند.

اول: بیان کوتاه حقایق در مورد چین

در اینجا مجموعه ای از حقایق سریع است که می خواهم بدانید که آیا شما قصد مهاجرت به چین، و یا حتی برای گردشگری و یا تحصیل به این کشور را دارید:

 

 

چین پس از روسیه و کانادا سومین کشور بزرگ جهان است. چین از نظر جمعیت شماره یک کشور جهان است که ۱٫۴ میلیارد نفر جمعیت دارد. با وجود اندازه بزرگ و جمعیت عظیم آن، چین در یک منطقه زمانی واحد (UTC +8) قرار دارد. بسیاری از اختراعات عملی و مفید در چین سرچشمه گرفته، از جمله بالو، بادبادک، قطب نما… غیره.

 

 

مردم چین عشق زیادی به نوشیدن چای دارند ، و برخی حتی فکر می کنند که چای توسط امپراتور xinong در سال 2737 قبل از میلاد ، زمانی که یک ورق چای به فنجان آب جوش او افتاد کشف شد!  امروزه چین با گسترش قابل توجه طبقه متوسط و سطح شهرنشینی رشد اقتصادی بسیار سریعی را تجربه می کند.

دوم: اطلاعات عملی در مورد چین قبل از سفر به چین

شما همچنین نیاز به دانستن برخی از اطلاعات سریع و عملی در مورد این کشور بزرگ، دارید، در اینجا مجموعه ای از این اطلاعات را بیان میکنیم:

واحد پول : یوان چینی چینگ بی به عنوان RMS اشاره کرد .

زبان های مورد استفاده: زبان پایه چینی یا ماندارین و همچنین بسیاری از گویش های دیگر است.

گسترش ادیان: بودیسم ۱۸٪، مسیحیت در ۵٪، اسلام در ۱٫۸٪ وبقیه جهت گیری های مذهبی روشنی ندارد.

ملیت های غالب: در چین ملیت های متعددی وجود دارد، اما اکثریت آن ها مردم هان یا هان هستند که ۹۱٫۵٪ جمعیت دارند.

شهرهای بزرگ: شانگهای، پکن، چونگکینگ، تیانجین، کوانژو، شنگن.

 

شرح کامل تمامی مراحل و شرایط اخذ اقامت موقت برای اقامت در کشور چین:

شما 30 روز برای درخواست اجازه اقامت موقت ، زمان دارید، این در واقع تمدید ویزای شماست. این اجازه اقامت با ویزا متفاوت است که در آن به شما آزادی ورود و خروج از چین در هر زمان را می دهد.

در مورد مدت زمان آن میتوان گفت، معمولاً به مدت ۵ سال اعطا می شود.

توجه: با هر درخواست به صورت انفرادی و جداگانه رفتار می شود و آنچه ممکن است برای یک متقاضی پذیرفته شود،  ممکن است توسط متقاضی دیگری رد شود. بنابراین عمومی کردن شرایط پذیرش یک درخواست، یا بیان دلایل رد آن دشوار است.

پس از ورود به چین، مهلتی ۲۴ ساعته دارند که طی آن باید به نزدیک ترین ایستگاه پلیس مراجعه کرده و پلیس را از حضور خود در این منطقه به عنوان ساکنان جدید آگاه کنند.

 

 

این امر اجباری است و اگر نادیده گرفته شود، ممکن است مانع روند اخذ مجوز اقامت شود و گاهی منجر به اخراج از چین شود.

سپس متقاضیان به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که از بیماری های مسری و عفونی مانند سل یا بیماری های ریوی آزاد هستند. علاوه برآن آزمایش خون نیز از آن ها گرفته میشود، نتایج این آزمایشات بسیار مهم می باشد و به پذیرش یا رد درخواست اجازه اقامت مرتبط است.

متقاضیان پس از آن باید برای مصاحبه ای به وزارت امور خارجه بروند که در آن هویت آنها تأیید خواهد شد و تمام مدارک مورد نیاز با درخواست آن ها ، تحویل داده خواهد شد. روند بررسی درخواست اجازه اقامت موقت بین 10 روز طول می کشد و ممکن است تا 6 هفته  طول بکشد. متقاضیان در این مدت اجازه خروج از کشور را ندارند.

 

شرح کامل تمامی مراحل و شرایط اخذ اقامت دائم در کشور چین:

اجازه اقامت دائم به گروه خاصی از افراد اعطا می شود که یکی از شرایط زیر در مورد آن ها صدق می کند:

شوهر / همسر یک شهروند چینی از ملیت چینی.

متقاضیان دارای موقعیت دائمی در قرارداد نامحدود.

وابسته به دارندگان اجازه اقامت دائم در چین یا ملیت چینی.

یک سرمایه گذار خارجی، در این مورد، باید ثابت کند که سه سال متوالی در چین سرمایه گذاری کرده و سابقه مالیاتی مفصلی به عنوان مدرک دارد.

 

 

میزان سرمایه گذاری پذیرفته شده برای اجازه اقامت

سرمایه گذاری 500،000 دلار یا بیشتر در صنعت چین، سرمایه گذاری ۵۰۰٬۰۰۰ دلار یا بیشتر در چین غربی،سرمایه گذاری یک میلیون دلار یا بیشتر در چین مرکزی و در مجموع سرمایه گذاری 2 میلیون دلار یا بیشتردر این کشور.

علاوه بر این، متقاضیان باید شواهدی مبنی بر آزمایش سلامت بدون بیماری و سوابق کیفری از تمام کشورهایی که در 12 ماه گذشته در آن اقامت داشته اند، ارائه دهند و رفتار خوب خود و عدم وجود هرگونه اتهامی علیه آن ها را اثبات کنند.

تابعیت

اخذ تابعیت چینی ، با وجود پیچیدگی و دشواری شدید آن امکان پذیر است. اما قانون چین اجازه ملیت های متعدد را نمی دهد، به این معنی که اگر درخواست شهروندی چین را بکنید، باید از ملیت خود دست بکشید.

این موضوع توسط بسیاری از خارجی ها در چین رد می شود، جایی که ترجیح می دهند ملیت کشورشان را حفظ کنند. بنابراین، با توضیحات بالا ، یک راهنمای جامع در مورد چگونگی به دست آوردن ویزای مناسب پیش روی شما است که شما را قادر به دانستن تمام قوانین و شرایط لازم برای مهاجرت به چین و اقامت دائم در آنجا قرار داده است. تحصیل در چین ممکن است انتخاب مناسبی برای شما برای شروع پیشرفت شما در این کشور ممتاز، و سپس اقامت به طور دائم در این کشور باشد.

کد مطلب: 980619002-338

5 پاسخ

  1. سلام مقاله رو من مطالعه کردم خیلی خوب بود من میخوام برای اقامت در چین اقدام کنم شما تو مقاله توضیح دادید مراحلش رو ولی میخواستم اگر مشاوره بدید به من باتوجه به شرایطم میت نم یا نه؟ممنون میشوم

    1. با گذاراند دوره ی زبان چینی بورسیه ی کامل به شما تعلق می گیرد.
      لطفا با همکاران ما تماس بگیرید ممنون 09122880015

  2. با سلام، ببخشید دوره آموزش زبان چینی چند ماهس و هزینه آن چقدره؟

    1. سلام. با توجه به سطح شما بررسی میشود. اما اگر از صفر بخواید شروع کنید 2 ساله هست و هم امکان کلاس حضوری هست هم آنلاین. که با توجه به سطح و دوره تماس بگیرید تا مبلغ دقیق شهریه رو خدمتتون اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *