تحصیل در چین به زبان انگلیسی

زمان مطالعه: 10 دقیقه

رفتن به ‌یک کشور دیگر برای تحصیل می‌‌تواند تجربه‌ای بسیار سرگرم کننده و بی‌نظیر باشد‌. ما در این مقاله سعی داریم شما را با شرایط تحصیل در چین به زبان انگلیسی آشنا کنیم.

اگر شما مایل به تحصیل در چین به زبان انگلیسی هستید اکنون بهترین زمان برای مطالعه در سریع‌ترین اقتصاد در حال توسعه‌ی جهان است‌.

چین با حدود دو ‌هزار دانشگاه دارای بزرگترین شبکه دانشگاه‌ها‌‌‌ در جهان‌است که با وجود 500،000 دانشجوی بین‌المللی که در سال 2018 در چین مشغول به تحصیل بودند‌، اکنون سومین کشور بزرگ پذیرا‌ی دانشجویان خارجی (پس از آمریکا و انگلیس) است‌.

درس خواندن در چین‌ یک ماجراجویی خواهد بود که هرگز فراموش نخواهید کرد؛ همچنین امکان خوبی‌را برای رشد اقتصادی‌، کسب مهارت‌ها‌‌‌ و تجربیات ناب فرهنگی در اختیارتان قرار می‌‌دهد‌.

با این حال‌، دانشجویان خارجی ممکن است در کشورهای غیر انگلیسی زبانی مانند چین‌، خود را به سختی تطبیق دهند‌. در بسیاری از کشورهای آسیایی مانند چین‌ یا ژاپن‌، امکان برقراری ارتباط به زبان انگلیسی وجود دارد‌، اما همه افراد جامعه از آن استفاده نمی‌کنند و برخی حتی با انگلیسی آشنا نیستند‌.

به طور خاص برای‌ یک دانشجوی بین‌المللی‌ که با زبان اصلی تدریس در کلاس آشنایی ندارد، درس خواندن می‌‌تواند دشواری‌هایی به همراه داشته باشد.

با این حال‌، اجازه ندهید که این مساله شما را از ادامه‌ تحصیل در چین باز دارد‌. اگر چینی نمی‌دانید و علاقه‌مندید در یکی از دانشگاه‌ها‌ی چین مشغول به تحصیل شوید، این امر امکان‌پذیراست.

بسیاری از دانشجویان در دنیا از این واقعیت اطلاع ندارند‌، اما با این‌که انگلیسی زبان اصلی کشور چین نیست‌، چندین دانشگاه در چین دوره‌ها‌‌‌یی را ارائه می‌‌دهند که کاملا به زبان انگلیسی تدریس می‌‌شوند‌.

حال سوال اصلی این است که از کجا باید جستجوی خود را آغاز کنید؟

کاری که باید انجام دهید این‌است که جستجوی خود را به دانشگاه‌ها‌‌‌‌یی اختصاص دهید که عناوین درسی مورد علاقه‌ی شما را به زبان انگلیسی ارائه می‌‌کنند‌.

توجه داشته باشید که چون کلاس‌ها‌‌‌‌ی انگلیسی بیشتر مورد توجه دانشجویان خارجی‌است اگر تصمیم تحصیل در چین به زبان انگلیسی بگیرید، بیشتر هم‌کلاسی‌ها‌ی شما غیر چینی خواهند بود؛ این واقعیت می‌‌تواند نکته‌ی مهمی‌ در تصمیم‌گیری شما باشد‌.

مسئله دیگری که باید در نظر بگیرید‌، در دسترس بودن دوره مورد نظر شماست‌‌. ممکن است پیدا کردن دانشگاه‌ها‌‌‌ی چینی که کلاس‌ها‌‌‌ی انگلیسی ارائه می‌‌دهند آسان باشد اما پیدا کردن دوره‌ها‌‌‌یی که مباحث مورد علاقه‌ی شما را برگزار می‌‌کنند ممکن است کار را دشوارتر کند‌.

شما ممکن است در نهایت مجبور به انتخاب دانشگاه دیگری شوید ‌یا رشته اصلی خود را به کلی تغییر دهید زیرا دانشگاه، دوره‌ها‌‌‌ی مورد علاقه‌ی شما را به زبان انگلیسی را ارائه نمی‌دهد‌.

بنابراین‌، کسب تحصیل در چین به زبان انگلیسی محدودیت‌ها‌‌‌ی خود را دارد‌ اما اگر دانشگاه‌ها‌‌‌ی خوبی در چین پیدا کنید که رشته‌ها‌‌‌ی اصلی خود را به انگلیسی ارائه دهند‌، مطمئناً نیاز کمتری به‌یادگیری زبان چینی خواهید داشت‌.

البته اگر وقت و نیز تمایل به ‌یادگیری زبان چینی دارید‌،‌ یادگیری آن اکیداً توصیه می‌‌شود زیرا فرصت‌ها‌‌‌ی بیشتر و بهتری را در این کشور پیش‌روی شما قرار خواهد داد‌.

شرایط زندگی در چین برای دانشجویان بین‌المللی چگونه است؟

شرایط زندگی در چین
کد تصویر: 981229002-016-01

بهتر است بدانید که بیش از 500،000 دانشجوی خارجی در چین وجود دارد که این آمار هر ساله 10٪ افزایش می‌‌یابد‌. چین با بیش از 2000 عنوان درسیکه به انگلیسی تدریس می‌‌شوند،‌‌ در حال تبدیل شدن به‌ یکی از محبوب ترین مقاصد برای اخذ تحصیلات آکادمیک در جهان است‌.

زندگی در چین‌ یک تجربه جذاب است و می‌‌تواند انواع مختلفی از افراد را در خود جای دهد‌. با وجود سرعت زیاد رشد اقتصادی‌، فرصت‌ها‌‌‌ی بسیاری برای کار ‌یا تجارت وجود دارد‌. همچنین رفتار مردم چین با افراد خارجی بسیار دوستانه و گرم است‌.

فردریک لکلارک‌ یک دانشجوی انگلیسی در دانشگاه CUPL چین که در رشته‌ی حقوق تحصیل کرده از تجربه‌ی حضور خود در این دانشگاه انگلیسی زبان چنین می‌‌گوید:

CUPL در دنیای علم حقوق اعتبار بسیار خوبی دارد و مطالعه حقوق در اینجا و به خصوص در پکن جالب و هیجان انگیز است‌. حضور در‌یک دانشگاه معتبر چین فرصتی عالی است و من نمی‌توانم به مکانی بهتر از CUPL فکر کنم‌.

کلاس‌ها‌‌‌ی من در اینجا همیشه جذاب و چالشی است‌، دانشجویان این دانشگاه از فرهنگ‌ها‌‌‌ و پیش زمینه‌ها‌‌‌ی حقوقی مختلفی هستند که با حضور آن‌ها‌‌‌ و همچنین اساتید عالی دانشگاه‌، بحث‌ها‌‌‌‌ی کلاسی همیشه مفید روشنگر خواهد بود.

چند دانشگاه برتر چین با دوره‌ها‌‌‌ی انگلیسی

 

هنوز نگران زبان تحصیلی دوره ی خود در چین هستید؟ لازم نيست نگران باشي . در چین نه تنها دوره های تدریس شده چینی وجود دارد، بلکه دوره های تدریس شده انگلیسی نیز وجود دارد. این بدان معنی است که شما می توانید کارشناسی و یا کارشناسی ارشد و یا دوره های دیگر را به زبان انگلیسی در چین تحصیل کنید.

دانشجویان بین المللی می توانند برنامه درسی بین المللی را مطالعه کنند و فرصت های بالقوه در چین را برای تجربه فرهنگ چین بررسی کنند. در این صورت HSK (آزمون مهارت چینی) برای پذیرش مورد نیاز نیست. دانشجویان بین المللی می توانند در حین تحصیل در یک دانشگاه چینی در دوره های انگلیسی شرکت کنند. دانشجویان بین المللی فرصت های زیادی برای درخواست بورسیه دارند. به همین دلیل است که شما  می توانید انتخاب کنید به تحصیل در چین به زبان انگلیسی بپردازید.

 

۱- چه رشته های تدریس شده انگلیسی را می توانم انتخاب کنم؟

برنامه ها و رشته های تحصیلی انگلیسی زیادی در چین وجود دارد. لطفا توضیحات زیر را با دقت بخوانید و آنچه را که باید انتخاب کنید درک خواهید کرد.

در چین دوره های زبان بین المللی ارائه شده توسط دانشگاه های محلی وجود دارد. این نوع  دوره ها البته تنها محدود به دانشجویان بین المللی است. در این جا به بیان رشته های محبوبی که به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود می پردازیم:

علوم و فناوری کامپیوتر در Jingmen

بازاریابی در جراحی JingmenDental
دوره ی لیسانس

مهندسی هوایی (هواپیماسازی) در شنیانگ

مهندسی مکانیک (مکاترونیک) در شنیانگ

مهندسی نفت در رشته های مهندسی Xi’anCivil
در شیان

 

۲- کدام شهر های چین  برای تحصیل به زبان انگلیسی بهتر است؟

کدام شهر را بهتر است انتخاب کنم که به زبان انگلیسی درس بخوانم؟ تبادل آموزشی مبتنی بر انگلیسی بیشتر در شهرهای بزرگتر چین یافت می شود، جایی که فرصت های بزرگ و تثبیت شده ای برای تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی و در تعدادی از دانشگاه های چین وجود دارد؛ علاوه بر این باید شهری را انتخاب کرد که ، شامل تعداد زیادی دانشجوی بین المللی است که شما قادر خواهید بود به راحتی به زبان انگلیسی با آن ها ارتباط برقرار کنید. در اینجا سه شهر بزرگ است که بهترین مقصد تحصیل در دوره های تدریس انگلیسی برای دانشجویان بین المللی است را به شما معرفی می کنیم:

  • پکن. پکن اولین انتخاب برای بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل است! پکن پایتخت چین است و مزیت اقتصادی و سیاسی زیادی دارد. علاوه بر داشتن دانشگاه های عالی با بودجه های زیاد ، دانشگاه دیگراین پایتخت، دانشگاه معروف چینهوا و دانشگاه پکن نیز به مکان های عالی برای تحصیل دانشجویان بین المللی تبدیل شده اند.
  • شانگهای. شانگهای مرکز چین مدرن و بزرگترین شهر این کشور است. همه جا ی این شهردر حال نوسازی است. دانشگاه شانگهای جیائوتونگ که یکی از معتبرترین دانشگاه های تحقیقاتی این کشور است، دارای بدنه دانشجویی بین المللی بزرگی است. همچنین از تجربه ی کم بودن هزینه دانشگاهی دانشگاه تونگجی راضی خواهید بود. دانشگاه معروف فودان نیز در این شهر وجود دارد که نه تنها در چین ، بلکه در جهان نیز شهرت دارد.
  • گوانگژو. گوانگ ژو تحت تأثیر فرهنگ های گوناگون است و تعداد زیادی دوره تدریس شده به زبان انگلیسی دارد. در این شهر، تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را پیدا خواهید کرد. شما دوره شوک فرهنگی را با آنها خواهید گذرانید. این مهم است که به یاد داشته باشید که اگر شما علاقه مند به گرفتن یک دوره مبتدی به زبان ماندارین هستید, کانتونی برای شما بهتر و مناسب تر می باشد.

 

این شهرها از نظر اقتصادی توسعه یافته اند و استعدادهای زیادی دارند. بیشتر آن ها به زبان انگلیسی مسلط هستند. دانشجویان بین المللی زیادی نیز در آنجا وجود دارند و شما قادر خواهید بود به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید.

 

آیا ندانستن زبان چینی مانع تحصیل در چین می شود؟

آیا به تحصیل در چین به زبان انگلیسی فکر می کنی؟ تو تصميم درستي گرفتي! با تحولات اقتصاد چین، این کشور را به مقصدی برای هزاران دانشجو در هر سال تبدیل کرده است. تحصیل در چین به زبان انگلیسی فرصتی برای همه دانشجویان بین المللی است.

در این صورت ندانستن زبان چینی مشکلی نخواهد بود یا مانعی برای دانشجویان ایجاد نمی کند. حتی اگر زبان چینی تا حدودی دشوار باشد و زمان بسیار زیادی برای یادگیری نیاز داشته باشد، چرا که زبان ماندارین یکی از زبان های دشوار جهان برای دانشجویانی است که به آن عادت نمی کنند ، اما به طور کلی برای تحصیل شما مشکلی ایجاد نمی کند و ندانستن زبان ماندارین مانعی برای ثبت نام شما برای تحصیل در یک دانشگاه خصوصی چینی نخواهد بود.

شما می توانید تحصیل خود را در یک برنامه کامل به زبان انگلیسی برای گرفتن مدرک دانشگاهی ادامه دهید. زبان انگلیسی اولین زبان گفتاری در جهان است، بنابراین در چین، شما دانشگاه های زیادی را نیز پیدا می کنید که به شما اجازه تحصیل به زبان انگلیسی را می دهند.

برنامه ها به زبان انگلیسی

برنامه های مطالعه به زبان انگلیسی به جلب بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های چین کمک کرده است.

شما موظف به سخنرانی به زبان چینی به منظور پیگیری مطالعات کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا مدرک دکترا نمی باشید. با این حال، شما نیاز به ، به دست آوردن یک میانگین خوب در آزمون مهارت انگلیسی می باشید و بایستی بتوانید به خوبی به زبان انگلیسی صحبت کنید .

انواع دوره های زبان انگلیسی در چین

به طور کلی این برنامه ها به زبان انگلیسی به دانشجویان این امکان را می دهد که برنامه های درسی بین المللی را مطالعه کنند. همچنین دانشجویان مدارک دانشگاهی بین المللی دریافت می کنند.

  • نوع اول فقط برای دانشجویان بین المللی است. این دوره ها در کلاس ها تدریس می شوند و دانشجویان بین المللی از دانشجویان چینی جدا می شوند. در اینجا دانشجویان از چندین تخصص به زبان انگلیسی بهره مند می شوند.
  • نوع دوم این برنامه ها برنامه هایی هستند که دانشجویان بین المللی و دانشجویان چینی را با هم ادغام می کنند. این امر به دانشجویان بین المللی برای برقراری ارتباط با دانشجویان چینی کمک می کند و باعث توسعه مهارت های آن ها به زبان چینی می شود ، همچنین به دانشجویان کمک می کند تا بیشتر با جامعه چین سازگار شوند.

 

به طور خلاصه، سه راه برای تحصیل در چین به زبان انگلیسی وجود دارد:

 در اینجا خلاصه ای کوتاه از راه های تحصیل در چین به زبان انگلیسی را برای تمام متقاضیان تحصیل در چین بیان می کنیم:

  • یافتن دانشگاه هایی در چین که به زبان انگلیسی تدریس می کنند—ثبت نام مستقیم.
  • ثبت نام برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در شهر هنگ کنگ، که در آن انگلیسی به طور گسترده ای صحبت می شود.
  • استفاده از برنامه های ارائه شده توسط سخنرانان زبان انگلیسی خود دانشکده و یا استادان انگلیسی زبانی که از پیش توسط آموزش و پرورش این کشور ، تعیین شده است.

نحوه درخواست برای دوره‌ها‌‌‌ی انگلیسی در دانشگاه‌ها‌‌‌‌ی چین

باید بدانید که پیدا کردن دانشگاهی که معیارهای مورد نظر شما را برآورده کند‌، فقط آغاز کار است‌. مرحله بعدی کسب پذیرش در آن موسسه است‌. بررسی درخواست‌ها‌‌‌ و اعلام نتایج به متقاضیان می‌‌تواند فرآیندی زمان‌ بر باشد‌.

برای شروع‌، باید تحقیقات بیشتری در مورد ‌‌دانشگاه‌ انتخاب شده‌ی خود انجام دهید‌. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌‌توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید‌ تا الزامات خاص دانشگاه‌، مدارک برای ارسال و از همه مهمتر شهریه آن‌ها‌‌‌ را بررسی کنید‌. همچنین باید در صورت وجود‌، برنامه‌ها‌‌‌ی مخصوص دانشجویان بین‌المللی دانشگاه را نیز به دقت بخوانید.

‌‌‌‌برخی از دانشگاه‌ها‌‌‌‌ی چین بورسیه‌ها‌‌‌ی تحصیلی ارائه می‌‌دهند که شامل مبلغی برای شهریه و مسکن است‌. این موارد می‌‌توانند زمان‌بر باشند‌، به خصوص اگر قصد دارید برای مدت طولانی در این کشور بمانید‌ یا تامین هزینه‌ها‌‌‌ برایتان مشکل است‌.

کار دیگری که باید انجام دهید تحقیق راجع به خود منطقه‌ای است که قصد دارید در آن‌جا زندگی کنید‌. هزینه‌ها‌‌‌ی مسکن‌، مخارج زندگی روزمره‌، هزینه‌ها‌‌‌‌ی رفت و آمد به دانشگاه و‌‌… می‌‌توانند بوجه‌ی شما را خیلی زود تمام کنند‌. این مبالغ‌‌‌ (و اینکه آیا توانایی پرداخت آن‌ها‌‌‌ را دارید یا نه) باید قبل از نهایی کردن برنامه‌هایتان‌‌‌ در حساب شما موجود باشد‌.

نتیجه

تصمیم گیری برای تحصیل در کشوری دیگر مخصوصا با زبانی متفاوت می‌‌تواند بسیار دشوار باشد و جاده‌ای طولانی خواهد بود که بعضی اوقات حتی ممکن است ناامیدکننده به نظر برسد.

این امر به شما بستگی دارد که توانایی شروع کردن زندگی دانشجویی خود در جای دیگری از جهان را داشته باشید یا نه، ‌‌‌اما اگر برای ادامه تحصیل در چین به زبان انگلیسی مصمم هستید‌، مطمئن باشید در چین تجربه‌ای عالی و بی نظیر خواهید داشت. البته همه‌ی اینها مستلزم اشتیاق شما برای دیدن جهان و کسب تجربه‌ها‌‌‌‌ی جدید است‌.

به گفته‌ی چارلز مک لئود‌، مدیر منابع انسانی‌ در PricewaterhouseCooper

ارزش تجربه‌ای که یک ‌‌دانشجو‌ی بین‌المللی کسب می‌‌کند‌ فراتر از تحصیل علم است و باعث ایجاد توانایی در درک مسائل کاری و شخصی از دید فرهنگ‌ها‌ی متفاوت در آن‌ها می‌‌شود.”

اگر شما نیز تجربه‌ی درس خواندن در یکی از دانشگاه‌های چین را دارید تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

کد مطلب:

981229002-016

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌ خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل در چین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان ‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

0 Reviews

Write a Review

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا