چین به عنوان کشوری در حال رشد و پیشرفت، جوانان زیادی را برای تحصیل پزشکی در چین ترغیب نموده است؛ زیرا دانشگاه‌های چین از همه جوانب مقرون بصرفه و از نظر فن‌آوری بسیار مدعی هستند.

کد پادکست: 980626002-334-01

پیشرفت چینی‌ها باعث شده است که در حوزه آموزش و به طور دقیق تر در حوزه پزشکی پیشگام باشند. چین با ارائه تمام تخصص‌های مربوط به حوزه پزشکی، بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. همچنین این کشور به محلی برای دانشجویان بین‌المللی که در رشته پزشکی در جهان مشغول تحصیل هستند مبدل شده است.

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی به آموزش‌های مربوط به تمرین پزشکی تلقی می‌شود و افرادی که از آموزش‌های اساسی پزشکی پیروی می‌کنند، پزشک می‌شوند. تحصیل پزشکی در چین به دانشجویان این امکان را می‌دهد که در یکی از حوزه‌های پزشکی تخصص کسب کنند.

تحصیل پزشکی مدرن در چین در اوایل قرن بیستم آغاز گشت. دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشکده‌ها و مدارس معتبر شورای عالی آموزش عالی چین، به مدت یک دوره شش ساله آموزش رشته پزشکی را ارائه می‌دهند. برای کنترل استانداردهای پزشکی در چین، وزارت آموزش چین مقررات کنترل کیفیت در تحصیل پزشکی چین را تنظیم کرده است. در حال حاضر، حدود پنجاه دانشگاه علوم پزشکی در رشته‌های MBBS در چین وجود دارد، که توسط شورای پزشکی چین تایید شده‌اند و به تایید سازمان بهداشت جهانی (who) درآمده‌اند.

دانشگاه‌های سراسری در چین وجود دارند که دوره‌های پزشکی برای چینی‌ها و دیگر دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. در حال حاضر بسیاری از دانشجویان چین را برای آموزش پزشکی انتخاب می‌کنند و بیشتر آن‌ها ترجیح می‌دهند که برنامه آموزش زبان انگلیسی  را انتخاب کنند. چین همیشه از خارجیانی که مایل به ادامه تحصیلات عالی در آنجا هستند استقبال می‌کند. MBBS در چین فرصت‌های زیادی را برای دانشجویان به ارمغان می‌آورد. این فرصت بسیاری از دانشجویان خارجی را در زیر یک سقف گرد هم می‌آورد و راه را برای یادگیری در مورد فرهنگ‌های مختلف و سنت چین هموار می‌کند. سیستم آموزش عالی در چین به خوبی تدوین شده و مانند سایر کشورهای غربی در حال پیشرفت است. اکثر دانشگاه‌های چین در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند و در زمینه پزشکی مدعی هستند.

بیشتر بخوانید : واحد‌های تحصیل پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

کد تصویر: 980626002-334-03

کد پادکست: 980626002-334-02

برنامه پزشکی زبان انگلیسی در دانشگاه‌های چین

رشته پزشکی در چین معمولا دارای یک دوره کارشناسی پنج ساله، به علاوه کارآموزی یک ساله، قبل از اعطای مدرک نهایی است. تخصص بالینی معمولاً شامل یک مدرک کارشناسی ارشد است که دو تا سه سال به طول می‌انجامد. ثبت‌نام، مبتنی بر آزمون ورودی است که برای همه دانشگاه‌ها یکسان است. 45 دانشگاه در چین وجود دارد که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و دانشجویان پزشکی خارجی را پذیرش می‌کنند. مدرک اعطا شده به عنوان کارشناسی پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) شناخته می‌شود.

در ادامه به معرفی 5 دانشگاه معروف جهت تحصیل پزشکی در چین می‌پردازیم:

کد پادکست: 980626002-334-03

دانشگاه ووهان – تحصیل پزشکی در چین

دانشکده پزشکی دانشگاه ووهان در سال 1923 تأسیس شده است. این مجموعه شامل 5 مدرسه، 6 مرکز تحقیقاتی و 3 بیمارستان وابسته به درجه A است. این بیمارستان‌ها 5080 تختخواب، 15 میلیون بیمار سرپایی در سال، 50،000 بیمار در سال، 25000 عمل عمده و یک لیست کامل رشته‌ها شامل 100 بخش بالینی و کمکی و 30 آزمایشگاه است.

این مرکز دارای 2500 شخصیت شایسته است که 1125 نفر از آنها اساتید، پزشکان ارشد، اساتید دانشیار و معاون پزشکان اصلی هستند. هم اکنون این دانشگاه بیش از 5،100 دانشجو دارد که شامل 3،000 دانشجوی کارشناسی ارشد، 1500 فارغ‌التحصیل و 600 دانشجوی خارجی است.

از طریق تبادلات دانشگاهی، این مدرسه روابط خوبی برقرار می‌کند و با بیمارستان‌ها و انستیتوی‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، فنلاند و ژاپن و همچنین هنگ کنگ و تایوان همکاری می‌کند.

دانشگاه ووهان چین

 

دندانپزشکی در چین

کد تصویر: 980626002-334-04

دوره‌های اصلی:

این برنامه شامل سه بخش است:

دانشگاه ووهان توسط WHO به رسمیت شناخته شده است و فارغ‌التحصیلان رشته MBBS واجد شرایط دریافت امتحانات صدور مجوز پزشکی هستند.

کارآموزی:

دوره کارآموزی در سال ششم به مدت زمان 1 سال (حداقل 48 هفته) برگزار می‌شود. دانشجویان می‌توانند دوره کارآموزی خود را در چین یا در کشور خود و یا هر کشور دیگری انتخاب کنند. در طول دوره کارآموزی، شهریه حدود 40،000 RMB در سال است.

مدت زمان تحصیل – 6 سال (شامل 1 سال کارآموزی)

دانشگاه ووهان چین

کد تصویر: 980626002-334-05

دانشگاه علم و تکنولوژی هواژنگ، ووهان – تحصیل پزشکی در چین

دانشگاه هواژنگ

پزشکی بالینی (MBBS)

 

اهداف:

این برنامه با هدف پرورش پزشکان ابتدایی با کیفیت بالا تضمین می‌شود که آنها می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی تحت نظارت پزشکان ارشد، در تمرین پزشکی با اثربخشی و امنیت شرکت کنند، و این که آن‌ها پایه و اساس مناسبی برای ادامه تحصیل پزشکی در چین داشته و مطالعه پیشرفته را انجام دهند.

 

توضیحات برنامه تحصیلی:

کالج پزشکی Tongji دانشگاه علم و فناوری Huazhong برای اولین بار در سال 1907 تاسیس شد. قبل از ادغام با HUST، یک دانشگاه پزشکی کلیدی و به طور مستقیم تحت رهبری وزارت بهداشت بود. از نظر قدرت جامع در امر تدریس و تحقیق، برترین دانشگاه پزشکی چین است.

5 بیمارستان سه تایی با 5400 تخت به کالج پزشکی دانشگاه Tongji متصل شده است که از این میان، هر دو بیمارستان وابسته به تانگجی و بیمارستان وابسته به اتحادیه، بیمارستانهای برتر چین هستند. بخش‌های کامل پزشکی، استحکام فن آوری جامد، تجهیزات پیشرفته تشخیصی و تجربه بالینی غنی، آنها را به عنوان یک مرکز آموزش بالینی استاندارد شده چین و همچنین مرکز تشخیصی و درمانی در مرکز چین قرار می‌دهد. برنامه MBBS از 6 سال تشکیل شده است و 5 دوره را طی می‌کند:

سال اول: مطالعه قبل از پزشکی با آموزش انگلیسی

سال دوم: مطالعه تئوری با آموزش انگلیسی

سال سوم و چهارم: مطالعه پزشکی پایه و بالینی با آموزش دو زبانه به زبان انگلیسی و چینی

سال پنجم: مطالعه و تمرین پزشکی بالینی با آموزش چینی

سال ششم: کارآموزی در بیمارستان با دستورالعمل چینی

دانشگاه‌های دیگر چین

کد تصویر: 980626002-334-06

دوره‌های اصلی:

آناتومی‌، بافت شناسی و جنین شناسی انسانی، میکروبیولوژی پزشکی، جراحی، داخلی، ایمونولوژی پزشکی، بیوشیمی‌، فیزیولوژی، آسیب شناسی، پاتوفیزیولوژی، فارماکولوژی

تبصره با هدف تقویت مهارت‌های زبانی دانشجویان در ارتباط با بیماران و آماده شدن برای کارآموزی بالینی در چین، دستورالعمل آموزش برنامه MBBS مانند بالا ترتیب داده شده است. کتاب‌های درسی، امتحانات و پایان‌نامه فارغ‌التحصیلی همه به زبان انگلیسی خواهد بود.

مدت زمان تحصیل: 6 سال (شامل 1 سال کارآموزی)

شهریه: 40،000 RMB / سال

رشته دارو سازی در چین

کد تصویر: 980626002-334-07

دانشگاه ژجیانگ – تحصیل پزشکی در چین

لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS):

دانشگاه ژجیانگ (ZJU) یک دانشگاه ملی جامع است که در سال 1897 تأسیس شده است. این اداره مستقیماً تحت مدیریت وزارت آموزش است. برنامه درسی MBBS مطابق مقررات MOE و الزامات IIME تنظیم شده است و دانشجویان می‌توانند کارآموزی را در کشور چین یا در کشور خود انتخاب کنند. ZJU توسط WHO تایید شده است و فارغ‌التحصیلان برنامه MBBS واجد شرایط دریافت امتحانات صدور مجوز پزشکی هستند.

توضیحات برنامه تحصیلی:

دوره‌های اصلی در مرحله پزشکی قبل از کلینیک شامل بیوشیمی‌، مردم شناسی، جنین شناسی، فیزیولوژی، بیولوژی پاتوژن، آسیب شناسی، فارماکولوژی، پاتوفیزیولوژی و تشخیصی و غیره است.

طبق آیین نامه وزارت امور خارجه، دانشجویان نیز برای گذراندن دوره HSK (تست مهارت چینی) درجه 4 می‌توانند دوره‌های زبان چینی و فرهنگ چینی را شرکت کنند که این یک الزام برای کارآموزی در چین است.

دوره‌های اصلی:

این برنامه شش سال طول می‌کشد.

کارآموزی:

دوره کارآموزی در سال آخر ترتیب داده می‌شود. شما می‌توانید کارآموزی را در کشور چین یا در کشور خود انتخاب کنید. اگر می‌خواهید دوره کارآموزی در چین را انجام دهید، باید HSK 4 را برای تماس با بیماران بگذرانید و شهریه این سال نیز به طور عادی 42800 RMB در سال است. دوره کارآموزی در 6 بیمارستان III کلاس A وابسته به کلاس III دانشگاه ژجیانگ انجام خواهد شد. این بیمارستان‌ها با ظرفیت بیش از 7700 تختخواب، 8780،000 ویزیت اورژانس و 238،000 بستری وجود دارد.

مدت زمان تحصیل – 6 سال (شامل 1 سال کارآموزی)

شهریه – 42800 RMB در سال

دانشگاه ژجیانگ چین

 

دانشگاه سان یات-سن، گوانژو – تحصیل پزشکی در چین

اطلاعات عمومی در مورد دوره MBBS:

در سال 2006، برای اولین بار، دانشگاه Sun Yat-sen تعداد 101 دانشجوی خارجی را که در پزشکی بالینی دارای پنج سال تدریس کامل انگلیسی ثبت‌نام کرد.

آنها عمدتا از هند، نپال، پاکستان، سری لانکا و غیره بودند.

برنامه درسی، الزامات آموزش و کنترل کیفیت مطابق با دانشجویان چینی بود اما در آموزش کامل انگلیسی.

به طور خاص، این دانشگاه دوره‌هایی را برای دانشجویان چینی، پزشکی چینی و غیره برای دانشجویان MBBS افتتاح کرد که توسط معلمان برگزیده عالی تدریس می‌شد.

علاوه بر این، دانشجویان برجسته چینی از سیستم آموزشی هشت ساله به عنوان دستیاران تدریس برای کمک به دانشجویان MBBS برای حل مشکلات در مطالعه انتخاب شدند. پس از سه سال و نیم مطالعه تئوری، شش ماه کارآموزی بالینی و یک سال کارآموزی در یکی از بیمارستان‌های وابسته دانشگاه Sun Yat-sen، اکثریت قادر به گذراندن کلیه دوره‌ها بودند و امتحان فارغ‌التحصیلی را گذراندند. 81 دانشجو الزامات تعیین شده توسط “آیین نامه تفصیلی دانشگاه Sun Yat-sen در مقطع لیسانس” را تعیین کردند و دارای مدرک شدند.

 

دانشگاه سان یات-سن، گوانژو

کد تصویر: 980626002-334-08

در سال 2007، 95 دانشجوی MBBS ثبت‌نام کردند. پس از پنج سال تحصیل، 91 دانشجو شرایط را رعایت کردند و با مدرک فارغ‌التحصیل شدند. ثبت‌نام در سال 2008، 2009 و 2010 به حالت تعلیق درآمد. در این دوره، با ترسیم درس از گذشته، دانشگاه با کشف روش‌هایی از دیدگاه‌های مختلف از جمله بهینه سازی برنامه درسی، ساخت دوره‌های عالی، ویرایش تدریس زبان انگلیسی، کیفیت آموزش را برای دانشجویان MBBS، آموزش معلمان، نوآوری سازوکار نظارت بر کیفیت تدریس، ایجاد دوره‌های آموزش انگلیسی و غیره را بهبود بخشید. بعد از سه سال تلاش، به تدریج یک سیستم تضمین کیفیت برای دانشجویان MBBS ایجاد شد. در سال 2011، ورود دانشجویان MBBS دوباره باز شد، اما سیستم آموزشی پنج ساله به شش سال تغییر یافت. تا سال 2013، 119 دانشجوی کارشناسی ارشد بالینی در کلاس‌های کامل انگلیسی (از جمله 2011 Batch و 2012 Batch 2012) ثبت‌نام شدند که نسبت 6.6٪ در بین دانشجویان بین‌المللی دانشگاه را نشان می‌داد. این دانشجویان عمدتا از هند (43، 36٪)، تایلند (21، 18٪)، موریس (18، 15٪)، مالزی (9، 8٪)، نپال (9، 8٪) و سایر کشورها (18، 15٪).

قدرت علمی و محیط زیست:

دانشکده پزشکی Zhongshan که در Guangzhou قرار دارد. بیش از 140 سال سابقه دارد و دکتر سان سان یات-سن زمانی در اینجا تحصیل کرده است. این مدرسه بیش از 40،000 متر مربع مساحت دارد و تجهیزات پیشرفته ای را که بیش از یک میلیارد RMB ارزش دارد، در اختیار دارد. آزمایشگاههای سطح دانشگاه، سطح دانشگاه، دانشگاهی مانند آزمایشگاه اصلی پیشگیری و کنترل بیماریهای گرمسیری، و سلولهای بنیادی و مهندسی بافت وجود دارد.

در حال حاضر، 15 تخصص تمام وقت کارشناسی را ارائه می‌دهد. دوره‌های کارشناسی 89 رشته را شامل می‌شود که از این میان 4 نفر از آنها به افتخار “دوره‌های ملی نخبگان” اعطا شده است، و پزشکی بالینی محل ساخت رشته‌های برجسته در سطح ملی است.

در این دانشکده، 353 پرسنل وجود دارد که شامل 43 استاد، 56 اساتید دانشیار، 121 تکنسین، 49 سرپرست دکترا و 98 استاد سرپرست و غیره است. بسیاری از آنها پرسنل خارج از کشور در “یک برنامه هزار استعداد” و محققان چونگ کنگ هستند.

توضیحات برنامه تحصیلی:

برنامه ریزی درسی شامل سه بخش زیر است:

دوره‌های فرهنگی و علوم چینی، از جمله بررسی اجمالی فرهنگ چین، زبان چینی، اصطلاحات پزشکی چینی، ریاضیات، فیزیک، شیمی‌، زیست شناسی، تربیت بدنی و غیره.برای گذراندن امتحانات این دوره‌ها به ترتیب لازم است. علوم پزشکی پایه، علوم رفتاری، علوم انسانی، علوم اجتماعی و اخلاق پزشکی، پزشکی پیشگیری و پزشکی بالینی. همچنین لازم است امتحانات این دوره‌ها به ترتیب پاس شود.

دوره‌های اصلی:

آناتومی‌، بافت شناسی و جنین شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی‌، فارماکولوژی، آسیب شناسی، پزشکی پیشگیری، ایمونولوژی، تشخیصی، پزشکی داخلی، جراحی، زنان و زایمان، زنان و زایمان، کودکان، طب چینی و غیره

مدت زمان تحصیل – 6 سال (شامل 1 سال کارآموزی)

شهریه – 48000 RMB در سال

دوره های پزشکی

کد تصویر: 980626002-334-09

کارآموزی:

موسسات باید ترتیب دقیق کارآموزی را با دقت سازماندهی کنند. مدت کارآموزی یک سال (حداقل 48 هفته) است. به منظور تسهیل یادگیری و زندگی آنها در چین و تماس با بیماران در تمرین پزشکی، زبان چینی یک دوره اجباری در کل برنامه پزشکی مقدماتی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی در چین است.

دانشگاه سان یات-سن

 

دانشگاه سیچوان – تحصیل پزشکی در چین

برنامه کارشناسی پزشکی و کارشناسی جراحی (MBBS)

دانشکده پزشکی غرب چین از دانشگاه سیچوان برنامه MBBS را که به زبان انگلیسی به دانشجویان خارج از کشور آموزش داده می‌شود، ارائه می‌دهد. این برنامه شامل دو سال علوم پایه پزشکی، سه سال آموزش علوم بالینی و یک سال آموزش ذهنیت است.

شناخت:

دانشکده پزشکی دانشگاه غرب چین از دانشگاه سیچوان دارای مجوز از وزارت آموزش و پرورش، PR چین برای ثبت‌نام دانشجویان خارج از کشور برای دوره MBBS در یک رسانه انگلیسی است. فقط 52 مدرسه پزشکی از 150 دانشگاه وجود دارد که مجوز ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی MBBS را در این دانشگاه دارند.

دانشکده پزشکی غرب چین در فهرست جهانی دانشکده‌های پزشکی منتشر شده توسط  WHO، فهرست بین‌المللی آموزش پزشکی (IMED)، کمیسیون آموزشی فارغ‌التحصیلان پزشکی خارجی (ECMFG) و بنیاد پیشرفت آموزش و تحقیقات بین‌المللی پزشکی (FAIMER)  تایید شده است. از ابتدای سال 2001، این دانشگاه 9 گروه از دانشجویان پزشکی نپال، هند، سریلانکا، پاکستان، بنگلادش، سنگاپور، ایالات متحده، کانادا، کره، فیجی، کامرون و غیره را در دوره‌های MBBS ثبت کرده است. شش دسته از دانشجویان بین‌المللی MBBS از سال 2011 از این دانشکده پزشکی فارغ‌التحصیل شده اند. فارغ‌التحصیلان MBBS در امتحانات صدور مجوز در شورای پزشکی در کشورهای مربوطه از جمله آزمون‌های صدور مجوز شورای پزشکی نپال و شورای پزشکی هند غربالگری آزمون غربالگری در سایر دانشگاه‌ها گذر کرده اند. مجوز USMLE برای امتحان مجوز برای تمرین در امتحان مجوز شورای پزشکی ایالات متحده و استرالیا برای تمرین در استرالیا. فارغ‌التحصیلان این دانشکده پزشکی در کشورهای معتبر دولتی یا خصوصی در کشورهای زادگاه خود اشتغال داشته اند.

دوره های اصلی:

مدت دوره 5 سال + 1 سال کارآموزی است. کارورزی می‌تواند در بیمارستان‌های دانشگاه انجام شود یا در کشور خود شخص بیمارستانی که توسط وزارت بهداشت کشور مربوطه به رسمیت شناخته شده باشد. اگر دانشجویان بخواهند کارآموزی را در بیمارستان‌های دانشگاه انجام دهند، طبق مقررات MOE چین قبل از کارآموزی باید امتحان HSK را پشت سر بگذارند.

دانشکده پزشکی غرب چین، دانشگاه سیچوان از سال 2001 اقدام به برگزاری دوره MBBS در زبان انگلیسی می‌کند. بیشتر  اساتید در ایالات متحده و کانادا تحصیل کرده اند. از این رو آنها می‌توانند به طور عالی دوره‌های MBBS را در رسانه انگلیسی آموزش دهند. هر ساله این دانشگاه بیش از 200 استاد را برای آموزش به ایالات متحده و کانادا می‌فرستد. دانشکده پزشکی غرب چین یکی از بهترین دانشکده‌ها در چین است. بیش از 50٪ پزشکان این دانشکده تجربه کار یا آموزش در موسسات پزشکی خارجی را دارند.

مدت زمان تحصیل – 6 سال (شامل 1 سال کارآموزی)

شهریه – 45000 RMB در سال

دانشگاه سیچوان چین 

دانشگاه سیچوان چین

کد تصویر: 980626002-334-10

دانشگاه جِنگجو

دانشگاه جِنگجو

رشته‌های پزشکی دانشگاه جِنگجو

پزشکی بالینی (۵/۷ سال)

بیهوشی

تصویرشناسی پزشکی

MBBS (شش سال)

پزشکی

پرستاری

پزشکی پیشگیری و  سلامت عمومی

داروسازی

دندانپزشکی

علوم آزمایشگاهی پزشکی بالینی

بیشتر بخوانید: بورسیه پزشکی در چین

شرایط عمومی‌ و ورودی دانشگاه‌های چین

سوابق تحصیلی برابر با فارغ‌التحصیلی دبیرستان در چین داشته باشید یا درجه نمره دوازده (10 + 2) / F Sc./A سطح / STPM / matriculation یا معادل آن را با میانگین نمره بالاتر از B + یا بیش از 70٪ گذرانده باشید.

متقاضیان باید شهروند غیر چینی با گذرنامه معتبر، بالاتر از 18 سال و زیر 30 سال و سالم باشند. از کشورهای انگلیسی زبان آمده یا نمره IELTS به 6.0 یا نمره TOEFL به 530 می‌رسد. از دانشجویان انتظار می‌رود اخلاق سخت کار را نشان دهند و مطالعات خود را جدی بگیرند. چین یک سنت آکادمیک سختگیرانه دارد. از دانشجویان انتظار می‌رود که خود را کاملاً به دانشگاهیان اختصاص دهند. به طور کلی دانشجویان بین‌المللی بر اساس نمرات مدرسه خود پذیرفته می‌شوند، به خصوص در موضوعات ریاضیات و علوم، همچنین توانایی زبان برای تحصیل در زبان انگلیسی را دارند. شرایط پذیرش برای برنامه‌های MBBS در چین با توجه به هر دانشگاه متفاوت است.

 

 

دانشگاه‌‌ های دندانپزشکی چین از آنجایی که طی چند سال اخیر در لیست دانشگاه‌‌ های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفته‌اند؛ بیشتر از قبل به خود متقاضی دیده‌اند. دانشگاه‌های دندانپزشکی با رتبه‌های بین‌المللی عالی توانسته‌اند امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگیسی را فراهم آورند تا دانشجویان خارجی نیز بتوانند به راحتی در این کشور، تحصیلات‌ خود را ادامه دهند. در این مقاله می‌خواهیم به صفر تا صد تحصیل دندانپزشکی در چین و هرآنچه به آن مرتبط است، بپردازیم. همچنین مشاورین ما در مدیکال پورتال، گزینه های مهاجرتی عالی را به شما معرفی می‌کنند.

همانطور که می‌دانید، دندانپزشکی رشته‌ای پرطرفدار در بین رشته‌های درسی است و هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در این رشته در دانشگاه‌های خارج از کشور به فکر مهاجرت می‌افتند. اما برخی افراد فکر می‌کنند که پذیرش در دانشگاه‌‌های معتبر دندانپزشکی چون دانشگاه‌های کشور چین امکان‌پذیر نیست و برای ثبت‌نام باید مراحل بسیار دشواری را پشت سر گذاشت، در حالی که این طور نیست و شرایط پذیرش در دانشگاه‌های این کشور بسیار راحت است.

دانشجویان بین‌المللی یا خارجی برای ورود به دانشگاه‌های کشور چین نیازی به گذراندن دوره پادفک و یا شرکت در آزمون ورودی ندارند و همین امر موجب شده است تا رشته دندانپزشکی چین در مقایسه با کشورهای دیگر، امتیازات فوق‌العاده‌ای داشته باشد. برای پذیرش در دانشگاه‌‌های دندانپزشکی، لازم است که متقاضیان  از مدرک دیپلم و معدل عالی برخوردار باشند.

دوره تحصیلی دندانپزشکی در کشور چین بسیار راحت است و دانشجویان در 4 ماه اول تحصیل برای آشنایی با پالپ دندان، تعمیر، پریودنتال و… فقط به صورت تئوری آموزش می‌بینند. بعد از به اتمام رسیدن این 4 ماه؛ نوبت به دوره 4 ساله کارورزی می‌رسد و دانشجویان در این مدت، تمام آموزش‌های دندانپزشکی را به صورت عملی یاد می‌گیرند. در اصل هدف از این دوره‌ها آشنا کردن دانشجویان با نیازهای ضروری در کلینیک‌ها و مؤسسات پزشکی است تا بتوانند به بهترین شکل ممکن؛ به افراد مراجعه کننده خدمت کنند و تجربه کافی به دست آورند.

زمان شروع سال تحصیلی در کشور چین

دانشجویان و افراد علاقمند به تحصیل دندانپزشکی در چین باید بدانند که سال تحصیلی این کشور بر اساس 2 ترم پاییز و بهار است. معمولا تدریس دندانپزشکی ترم پاییز در دانشگاه‌‌ها از ماه سپتامبر آغاز خواهد شد و حدودا تا اواخر ژانویه به اتمام می‌رسد. در ترم‌های بهار نیز از ماه فوریه آغاز می‌شود و تا ژوئن ادامه دارد. پذیرش رشته دندانپزشکی تنها در ترم سپتامبر یا همان مهرماه انجام می‌شود و شما باید درخواست خود را به موقع ارسال کنید تا جا نمانید و ثبت‌نام خود را تکمیل نمایید.

 

 

چه الزاماتی برای مطالعه پزشکی در چین وجود دارد؟

 

چین به عنوان یکی از قدرتمندترین نیروهای بازار جهانی می باشد و همچنین این کشور محل تاسیس بهترین دانشگاه های پزشکی جهان است. در واقع چین یک مقصد داغ برای مطالعه در خارج از کشور برای مدرک کارشناسی پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) در میان دانشجویان بین المللی است.

موضوع سلامت ، به عنوان اولویت اصلی دولت چین می باشد، بنابراین بودجه ی آموزشی سخاوتمندانه ای برای تحقیق و توسعه در دانشگاه های پزشکی ، فراهم می شود. علاوه بر این، چین دارای یک سیستم بهداشت و درمان پیشرفته تکنولوژیک است و این کشور، رهبر جهان در نوآوری پزشکی است.

اگر شما مشتاق تحصیل در پزشکی و دانستن الزامات کامل برای مطالعه پزشکی در چین هستید این مطالب برای شما مفید خواهد بود.

بیمارستان بین المللی پکن Puhua پیشگام روش ترمیم مغز حداقل تهاجمی، با استفاده از  Remebottm در حال حاضر پیشرفته ترین سیستم موقعیت یابی به کمک جراحی مغز و اعصاب در جهان است.

پکن در حال هزینه کردن پول و استعدادهای زیادی برای توسعه ی ربات های پزشکی است ؛ که  این عمل ‘انقلابی’  در عمل جراحی در جهان ایجاد خواهد کرد.

چرا پزشکی را در چین مطالعه کنید؟

اوایل سال جاری، ما شاهد شیوع COVID-19 در چین بوده ایم. با یک صنعت زیرساخت قوی، چین یک بیمارستان اورژانس موقت مدرن در شهر ووهان در طی 10 روز سرسام آور احداث کرد.

بیمارستان موقت دارای دو طبقه، بخش های انزوای متعدد، ۳۰ بخش مراقبت های ویژه است و مجهز به امکانات دولتی است.

تصاویر قبل و بعد از بیمارستان هوشنشان که در ووهان چین ساخته شده است.

برای مهار بیشتر COVID-19، چین سیستم بهداشت و درمان خود را بسیج کرد، پروتکل های کنترل پزشکی سریع را فعال کرد، آرایش ژنتیکی ویروس را توالی یابی کرد، و شروع به توسعه کیت های آزمایشی کرد. COVID-19 تنها شیوع بهداشت عمومی و علوم پزشکی در چین و توجه دولت به تحصیل در رشته پزشکی در چین را افزایش داده است.

بنابراین ، اگر شما می پرسید که چرا شما باید پزشکی را در چین مطالعه کنید ، پاسخ ساده است ، زیرا :

 

بیمارستان کالج پزشکی پکن یونیون (PUMCH) یک بیمارستان عمومی مشهور در چین است که موقعیت پیشرو خود را به عنوان یکی از بیمارستان های رده بالای چین برای بیش از ۸۰ سال حفظ کرده است.

علاوه بر این، دانشگاه های پزشکی چین در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند و برنامه ها با نرخ های مقرون به صرفه ارائه می شوند. هزینه های زندگی برای یک دانشجو در چین ۷۰٪ ارزان تر از هزینه های زندگی آمریکا یا بریتانیا است که این امر این کشور را برای دانشجویان بین المللی یک دلیل خوب اقتصادی برای زندگی و تحصیل می کند.

برای دانشجویان بین المللی، برنامه های متعدد MBBS آموزش داده می شود و همچنین آموزش انگلیسی در چین وجود دارد. از نمونه های آن می توان به برنامه های MBBS در دانشگاه ژجیانگ (ZJU)، دانشگاه شیامن (XMU) و کالج پزشکی دانشگاه شانتو (SUMC) اشاره کرد.

 

نرخ ثبت نام در کالج پزشکی دانشگاه شانتو (SUMC)  ، به عنوان انتخاب اول به 100٪ برای 21 سال متوالی رسیده است.

 

معیارهای واجد شرایط بودن اساسی برای مطالعه MBBS (لیسانس جراحی ) در چین

فهرست الزامات کاربرد مشترک برای MBBS(لیسانس جراحی )

 

شرایط و محدودیت سنی تحصیل دندانپزشکی در چین

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمینه تحصیل دندانپزشکی به آن دقت کنید؛ محدودیت سنی است. معمولا بیشتر دانشگاه‌‌های چین سن را از 18 تا 26 سالگی در نظر گرفته‌اند و فقط افرادی که در این رنج سنی هستند را پذیرش می‌کنند. همچنین برخی دیگر از دانشگاه‌های دندانپزشکی چین این محدودیت را تا سن 30 سالگی در نظر گرفته‌اند؛ اما شهریه نسبتاً بالاتری را از دانشجویان دریافت می‌کنند.

دانشجویان از طریق دوره ها، امتحانات، تکالیف، آزمایش ها و امتحانات ارزیابی می شوند.

کیفیت تحصیل دندانپزشکی در چین

 

 

بهترین دانشگاه ‌‌های دندانپزشکی در چین

در سال 1928 دانشگاه سیچوان چین به عنوان یک مرکز آموزش علوم دندانپزشکی فعالیت خود را آغاز نمود و طی سال‌های مختلف، چندین تغییر عنوان را تجربه کرد. در سال 1951، دانشگاه سیچوان به عنوان بیمارستان دندانپزشکی غرب چین فعالیت می‌کرد و پس از گذشت 2 سال، از آن به عنوان یک دانشکده دندانپزشکی و پروتز، بهره می‌بردند. بیمارستان دندانپزشکی سیچوان به عنوان یکی از بیمارستان‌های عالی کشور چین شناخته می‌شود و دارای 54٬540 متر مربع ساختمان بالینی است. در این بیمارستان  خدمات ویژه‌ای به بیماران ارائه می‌شود و امکان کار 350 واحد دندانپزشکی در آن وجود دارد.

تعداد کارکنان و هیئت علمی‌دانشگاه دندانپزشکی سیچوان تقریبا به 417 نفر می‌رسد و در بین آنها، حدود 38 مربی برای دکتری، 128 اعضای ارشد هیئت علمی‌و 57 مربی برای MS غرب مدرسه چین وجود دارد. در این مؤسسه آموزشی، برنامه‌های مربوط به بیماری‌های دهان، رشته‌های علوم پایه دندانپزشکی و پروتز، پروتز و ارتودنسی، جراحی فک و صورت و هر آ‌نچه که برای آمادگی در رشته دندانپزشکی لازم باشد را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

همچنین قابل ذکر است که دانشگاه دندانپزشکی سیچوان، برنامه‌های 5 ساله مربوط به مدرک کارشناسی، دوره‌های کارشناسی ارشد از 7 سال و برنامه‌های دکترا 8 ساله را به دانشجویان ارائه می‌دهد. در این دانشگاه یک بخش تحقیقات پزشکی و دندانپزشکی نیز وجود دارد که در سال 1936 تاسیس شده است و بسیاری از پروژه‌های مهم، در آ‌نجا انجام می‌شوند.

دانشگاه دندانپزشکی شاندونگ یکی از عالی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در سال 1901 تأسیس شد و در همان اولین سال تأسیس خود، حدود 300 دانشجو را ثبت‌نام کرد. بعد از 14 سال این دانشگاه 770 فارغ‌التحصیل را آموزش داد و نزدیک به 59 دانشجو را برای تحصیل در ژاپن، اروپا و آمریکا، انتخاب کرد.

این دانشگاه مجهز زیر نظر وزارت آموزش و پرورش جمهوری خلق چین است و جزو دومین دانشگاه ملی از دانشگاه امپریال چین شناخته می‌شود. در واقع سابقه طولانی دانشگاه شاندونگ موجب شده است در سال‌های مختلف، پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشد و در همه زمینه‌ها به یک سطح بی‌سابقه برسد. بهتر است بدانید که  بعد از ادغام دانشگاه شاندونگ فنی و دانشگاه علوم پزشکی شاندونگ، دانشکده دندانپزشکی و پروتز رسمی‌به همراه بیمارستان آن، تشکیل شده‌اند.

در کل این مؤسسه آموزشی دارای 96 هیئت علمی‌است و چند بخش آموزش از جمله بیماری‌های دهان، ارتودنسی دهان و دندان، ایمپلنت دهان، جراحی دهان، فک و صورت، آسیب‌شناسی دهان، پروتز دهان و دندان، میکروب‌شناسی دهان و دندان و… در آن وجود دارد. همچنین قابل ذکر است که در تمام این بخش‌ها پرسنل به طور دقیق نظارت دارند و خدمات بی‌نظیری را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

این دانشگاه مدرن و عالی نیز تقریبا در سال 1928 با کمک برخی افراد و مسئولین ساخته شد. کالج ژنگژو مساحتی حدود 5700 متر مربع دارد و دارای 4 پردیس اصلی در شهر ژنگژو، پردیس شرقی، پردیس جنوبی در جاده شمالی ژنگژو و پردیس شمالی در جاده شماره 97 است. تقریبا حدود 2000 دانشجوی خارجی یا بین‌المللی در این دانشگاه به تحصیل مشغول هستند و با بهترین امکانات، تحصیلات خود را ادامه می‌دهند.

این دانشگاه بی‌نظیر در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار دارد و علاوه بر رشته دندانپزشکی، رشته‌های دیگری هم در آن تدریس می‌شود. همچنین بهتر است بدانید که تحصیل در دانشگاه ژنگژو و در رشته دندانپزشکی آن نسبت به دیگر کشورها ارزان‌تر است و مقداری از منابع مالی آن برای حمایت از دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است.

دانشگاه دندانپزشکی دالیان نیز یکی دیگر از دانشگاه‌‌های معتبر در چین است که در سال 1947 تاسیس شد و در سال 1949، با ادغام مؤسسه فناوری دالیان و دانشکده پزشکی کانتی به وجود آمد. این دانشگاه نمونه از 1 گروه 50 نفره برخوردار است که در بین آنها دانشمندان قدیمی‌دندانپزشکی، پرسنل برجسته و استادان برتر پزشکی وجود دارد. این کالج برتر دارای 3 آزمایشگاه چند رسانه‌ای، آموزش درجه 1 و دسترسی راحت دانشجویان به سیستم آموزش دندان و قالب شبیه‌سازی است و دانشجویان در آنجا با معتبرترین مدرک، فارغ‌التحصیل می‌شوند.

 

 

مدارک لازم برای پذیرش دندانپزشکی در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی کشور چین وجود دارد و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند بدون هیچ محدودیتی به زبان انگلیسی تحصیلات‌ خود را ادامه دهند. در واقع امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در این کشور را می‌توان تکمیل‌کننده تمام شرایط مطلوب برای تحصیل در خارج از کشور دانست‌. داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی، الزامی‌نیست و بدون مدرک زبان هم می‌توانید در آنجا پذیرش شوید.

 

 

شرایط لازم برای دریافت ویزای دانشجویی چین

 

شهریه دانشگاه‌ های دندانپزشکی و هزینه‌های مربوط به تحصیل

 

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در چین

کشور چین هر ساله مبلغ زیادی را بابت بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی می‌پردازد و برای مقطع مختلف شرایط مختلفی را در نظر گرفته است. دانشجویانی که در رشته دندانپزشکی مشغول به تحصیل هستند، می‌توانند به راحتی برای خود بورسیه تحصیلی را دریافت کنند. دقت داشته باشید که تنها دانشجویانی که به عنوان دانشجو بین‌المللی ثبت‌نام کرده باشند، می‌توانند از این بورسیه برخوردار شوند.

دانشجویان در مقاطع مختلف نیز باید از سطح عالی در دروس خود برخوردار باشند و حداقل نمره متوسط 70 را در عملکرد تحصیلی و 80 را در نظم و ارزیابی رفتاری داشته باشند. در کل می‌توان گفت که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در رشته دندانپزشکی؛ سخت و محدود کننده نیست. افرادی که از این بورسیه برخوردار شوند، دیگر نیازی به پرداخت شهریه، پرداخت هزینه بیمه، هزینه کتاب، هزینه خوابگاه‌ دانشجویی و… ندارند و هر ماه به عنوان کمک هزینه، مبلغ مشخصی را دریافت می‌کنند.

 

خوابگاه‌ های دانشجویی در چین

معمولا زندگی کردن در محوطه دانشگاه‌‌های دندانپزشکی کشور چین بسیار راحت و امن است. اکثر دانشجویان بین‌المللی و خارجی برای اقامت در این کشور خوابگاه‌های دانشجویی که توسط دانشگاه‌ به آنها ارائه می‌شوند را انتخاب می‌کنند؛ زیرا اقامت در این خوابگاه‌ها به هزینه بالایی نیاز ندارند و امکانات کاملی برای دانشجویان در آنها وجود دارد. برای دانشجویان خارجی و بین‌المللی اتاق‌های مختلفی در نظر گرفته شده است و آنها می‌توانند هر کدام را که دوست دارند، برای خود انتخاب کنند.

در بیشتر خوابگاه‌های دانشجویی چین امکانات لازم از جمله تخت‌خواب، دسترسی راحت به اینترنت، کمد لباس، سیستم گرمایشی، سیستم سرمایشی، تلویزیون، تهویه مطبوع، مبلمان، حمام، توالت، یخچال، تلفن و… برای راحتی بیشتر دانشجویان در نظر گرفته شده است و آنها می‌توانند بدون هیچ محدودیتی از این خدمات و امکانات لذت ببرند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین

 

 

 

 

 

کد مطلب: 980626002-334

7 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید من پذیرش بورسیه ی داروسازی رو از طریق موسسه ی شما گرفتم و خیلی از شما و همکاراتون ممنونم .
  میخواستم ببینم میتونید برای خواهرم هم بورسیه بگیرین ؟
  مشکلی ایجاد نمیکنه از یک خانواده دو نفر بورسیه بگیریم؟

  1. سلام ، وقتتون بخیر
   خیر مشکلی ایجاد نمیشه . برای اطلاعات بیشتر با مشاورین متخصص ما تماس بگیرید.

 2. سلام خسته نباشید.میخواستم بپرسم شهریه سالانه در مقطع کارشناسی رشته پزشکی در دانشگاه ژجیانگ چند یوان هستش؟

  1. سلام میتونید برای دریافت مشاوره رایگان و پرسیدن سوالاتتون با ما تماس بگیرید

 3. سلام. من پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه شیان را گرفته ام اما دانشگاه مدرک زبان میخواهد و من باید مدرک خود را این ماه بفرستم. حالا که پذیرش گرفته ام نمره مدرک زبان مهمه؟ ممنون از پاسخگوییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *