کد پادکست: 991112002-285-01

کد پادکست: 991112002-285-02

کد پادکست: 991112002-285-03

کد پادکست: 991112002-285-04

کد پادکست: 991112002-285-05

رشته دندانپزشکی در چین

چین یکی از پرجمعیت‌ترین کشورها در جهان است که جمعیت آن 1.3 میلیارد نفر است و از این رو درک از وضعیت فعلی آموزش رشته دندانپزشکی در چین مورد توجه است. در این مقاله برخی از اطلاعات بنیادی آموزش دندانپزشکی در چین از جمله آزمون ورودی، منبع مالی، شرایط ورود به سیستم، شهریه، برنامه درسی، واحدهای رشته دندانپزشکی در چین و سیستم مجوز دندانپزشکی به اشتراک گذاشته شده است.

تاریخ دانشکده دندانپزشکی در چین

دانشکده دندانپزشکی در چین

برای مشاهده تصاویر بیشتر روی عس کلیک کنید

کد تصویر: 991112002-285-06

در سلسله باستان تنگ، یک برنامه چهار ساله برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین در تخصص دندانپزشکی توسط آکادمی‌پزشکی امپریال تأسیس شد و اولین موسسه رسمی‌آموزش دندانپزشکی سنتی چینی را مشخص کرد (یانگ جی و همکاران، 2014).

قبل از تأسیس جمهوری خلق چین در سال 1949، تعداد کمی‌ از دانشکده‌های دندانپزشکی وجود داشتند که اکثر آنها خصوصی بودند و توسط مبلغان خارجی اداره می‌شدند.

در سال 1907، اولین کلینیک دندانپزشکی توسط دکتر اشلی وودوارد لیندسی (1884-1968) که یک مبلغ پزشکی فارغ التحصیل از کالج رویال جراحان دندانپزشکی، کانادا بود، در چنگدو تأسیس شد.

پس از آن، نخستین دانشکده دندانپزشکی مدرن در چین بر اساس این کلینیک دندانپزشکی تأسیس شد و در سال 1917 با دانشگاه اتحادیه غرب چین ادغام شد. این دانشکده دندانپزشکی سلف کنونی دانشکده دندانپزشکی غرب چین، دانشگاه سیچوان است.

دومین دانشکده رشته دندانپزشکی در چین، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آرورا در شانگهای بود که به سال 1932 بر می‌گردد و توسط مبلغان فرانسوی تأسیس شد. بعد از چند دهه تحول، این دانشکده دندانپزشکی به کالج فعلی Stomatology، دانشگاه جیانگ تانگ شانگهای تبدیل شده است.

امروزه، این دو دانشکده دندانپزشکی، بهمراه سه مورد دیگر (دانشکده دندانپزشکی در دانشگاه پکن، چهارم پزشکی نظامی، و دانشگاه ووهان)، پنج مدرسه مشهور دندانپزشکی در چین را تشکیل می‌دهند.

چرا در کشور چین به تحصیل در رشته دندانپزشکی بپردازیم؟

  1. دانشگاه‌های معتبری دارد توسط سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است.
  2. کلاس‌های رشته دندانپزشکی کاملا به زبان انگلیسی است.
  3. برنامه درسی کاملا مبتنی بر استانداردهای بین‌المللی است.
  4. دانشجویان آزادند بعد از اتمام دوره آکادمیک برای کارآموزی در چین بمانند یا به کشور خود بازگردند.
  5. با تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین برای شرکت در آزمون های USMLE، PLAB و INIDA SCREENING TEST واجد شرایط خواهید بود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته درباره تحصیل دندانپزشکی در چین

واحدهای رشته دندانپزشکی در چین چیست ؟

دانشکده دندانپزشکی در چین

برای مشاهده تصاویر بیشتر روی عس کلیک کنید

کد پادکست: 991112002-285-07

در حال حاضر تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین و لیسانس جراحی دندانپزشکی یا (BDS) در چین مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است، هزینه مناسب، محیط آرام و زیبا، زیرساخت‌های پیشرفته و  آموزش به زبان انگلیسی از عواملی است که دانشجویان را برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به چین می کشاند.

زمان بندی درسی برای گذراندن واحدهای رشته دندانپزشکی در چین به شرح زیر است:

دو سال و نیم اول دو سال و نیم دوم سال پنجم و ششم
آناتومی عمومی- بافت شناسی و جنین شناسی فارماکولوژی عمومی پزشکی عمومی پروتزهای دهانی دوره انترنی
فیزیولوژی پاتولوژی عمومی جراحی عمومی دندانپزشکی ترمیمی
بیوشیمی زیست شناسی دهان و مورفولوژی دندان پاتولوژی دهان جراحی دهان و فک و صورت
شناخت مواد دندانپزشکی اقدامات پیشگیرانه دندانپزشکی پریودنتولوژی و دارو های خوراکی ارتودنسی
زبان چینی

طول دوره دندانپزشکی در کشور چین در برخی دانشگاه ها 4 سال است که یک سال دوره انترنی نیز به ان اضافه می شود و در برخی دانشگاه های دیگر 5 سال است که 2 سال دوره انترنی نیز به آن اضافه می‌شود.

شرایط پذیرش برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور چین چه چیزهای است ؟

متقاضی رشته دندانپزشکی در چین باید حداقل مدرک دبیرستان  را داشته باشد. در شرایط بدنی سالم باشد و  سابقه کیفری نداشته باشد. متقاضیان ثبت نام در رشته دندانپزشکی باید دست راست باشند. حداقل 60 درصد نمره را در موضوعات علمی کسب کرده باشند (موضوعات علمی شامل فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضی، زبان انگلیسی). زبان انگلیسی متقاضب به عنوان یک اجبار باید در سطح خوب باشد. حداقل سن 18 سال در زمان پذیرش است.

دانشکده دندانپزشکی در چین

کد تصویر: 991112002-285-08

وضعیت فعلی تعداد و توزیع دندانپزشکان چگونه است؟

تعداد دندانپزشکان در چین به همراه افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی از اوایل دهه 1990 به سرعت افزایش یافته است. براساس داده‌های FDI در سال 1990، تعداد دندانپزشکان 11.044 نفر بود. نسبت دندانپزشکان به کل جمعیت در حدود 1: 100000 بود.

در حال حاضر، براساس گزارش اخیر آژانس خبری شین هوا در سال 2012، بیش از 119،000 دندانپزشک در چین وجود دارد که نسبت متوسط سن 8.5 دندانپزشک را برای 100000 نفر به ارمغان می‌آورد.

در مورد تعداد مراجعه کنندگان، هنوز مسیری طولانی برای دستیابی به استاندارد تعیین شده توسط FDI وجود دارد، که پیشنهاد می‌کند نسبت دندانپزشک به بیمار در حدود 50: 100000 باشد. علاوه بر این، تقسیم جغرافیایی دندانپزشکان کاملاً ناهموار است. نسبت واقعی دندانپزشک به جمعیت از 0.9: 100،000 تا 5.6: 100،000 متغیر است، که 40٪ -50٪ از دندانپزشکان در مناطق ثروتمند متمرکز هستند.

بررسی‌های انجام شده توسط Gu و همکاران نشان داد که نسبت دندانپزشک به جمعیت در شانگهای 19.2: 100000 بود (Gu Q و همکاران، 2012)، به طور قابل توجهی سطح ملی و نسبت بسیاری از شهرهای دیگر را بهبود می‌بخشید.

در حال حاضر مخلوط دندانپزشکان به مناطق مرفه تر تبدیل به نگرانی اساسی می‌شود، زیرا ممکن است منجر به کمبود دندانپزشکان در مناطق روستایی شود. در همین حال، مقرون به صرفه بودن مراقبت از دهان برای افراد ثروتمند در شهرهای بزرگ نیز مشكل ایجاد می‌كند، به ویژه هنگامی‌كه در مورد درمان‌هایی كه از پوشش درمانی خارج شده اند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی

برای مشاهده تصاویر بیشتر روی عس کلیک کنید

کد تصویر: 991112002-285-09

10 دانشگاه برتر برای دندان پزشکی در چین

 

چین به خاطر سلاح هسته ای با ارزش خود با این سلاح و ارتش جهانی بزرگ خود شناخته شده است. چین (جمهوری خلق € ™ چین)  واقع در شرق آسیا پرجمعیت ترین کشور جهان است. بیش از ۱٫۳۵ میلیارد نفر دارد و توسط یک حزب کمونیست اداره می شود. پایتخت چین پکن است.

چین کمبود موسسات پزشکی و کالج های دندان پزشکی ندارد. اگر شما مایل به دنبال یک حرفه پزشکی موفق در این کشورهستید ، فراموش نکنید که درخواست دانشجویی خود را به یکی از 10 دانشگاه برتر زیر برای دندان پزشکی در چین ارسال کنید.

1. دانشگاه پکن

این پردیس که با نام باغ یان شناخته می شود، در منطقه هایدیان، در حومه غربی پکن واقع شده است، این پردیس نزدیک به باغ یوانمینگیوان و کاخ تابستانی است.

2. دانشگاه سون یات سن

این دانشگاه در سال ۱۹۲۴ توسط اولین رئیس جمهور و پدر تأسیس کننده جمهوری چین تأسیس شد. دارایی های این دانشگاه  که در میان ۱۰ دانشگاه برتر چین رتبه بندی شده است، شامل سریع ترین و بهترین ابر دستگاه های جهان است.

3. دانشگاه نانجینگ پزشکی

دانشگاه پزشکی نانجینگ در ژوئن ۲۰۰۵ تأسیس شد. ۱۵ نفر از کارکنان اداری و بیش از ۳۰۰ عضو هیئت علمی در این دانشگاه وجود دارد. در حال حاضر SIE بیش از ۵۰۰ دانشجوی بین المللی دارد.

4. دانشگاه علوم پزشکی پایتخت CMU))

این دانشگاه در سال ۱۹۶۰ با نام اصلی کالج پزشکی دوم پکن تأسیس شد. این دانشگاه در میان موسسات پزشکی دانشگاهی در چین ذکر شده است و یکی از دانشگاه های کلیدی شهر پکن محسوب می شود.

رشته دندانپزشکی در چین

5. دانشگاه ژجیانگ ZJU))

دانشگاه ژجیانگ ZJU)) ، یک دانشگاه ملی در چین  می باشد که در سال ۱۸۹۷ تأسیس شد، دانشگاه ژجیانگ یکی از قدیمی ترین موسسات عالی در چین  است. این دانشگاه در شهرستان هانگژو قرار دارد.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین

6. دانشگاه پزشکی چین CMU))

دانشگاه پزشکی چین CMU)) ، یک دانشگاه خصوصی در شهر تایچونگ تایوان می باشد، این دانشگاه حدود ۸۰ دانشجو را ثبت نام می کند.

تحصیل دندانپزشکی در چین

 7.دانشگاه پزشکی تیانجین

این دانشگاه که در تیانجین قرار دارد در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد، دانشگاه تیانجین ، اولین نهاد پزشکی بود که توسط شورای دولتی جمهوری خلق چین تاسیس شد.

8. دانشگاه شاندونگ

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین موسسات چین می باشد که در اواخر قرن ۱۹ توسط آژانس های ماموریت آمریکایی و انگلیسی تأسیس شد که مرکز آن در مرکز استان جینان قرار دارد.

رشته دندانپزشکی در چین

 9 .دانشگاه تونگجی

دانشگاه تونگجی که در شانگهای قرار دارد در سال ۱۹۰۷ تاسیس شد ،یعنی درست زمانی که دانشکده پزشکی آلمان توسط اریش پائولون، پزشک آلمانی در شانگهای تأسیس شد. این دانشگاه با توجه به استانداردهای فعلی مدرک حرفه ای مانند دندان پزشکی، برنامه های آموزشی با کیفیت بالا ارائه می دهد.

 10.دانشگاه جیلین

یک دانشگاه بزرگ تحقیقاتی ملی تحت صلاحیت مستقیم وزارت آموزش و پرورش چین  و واقع در چانگچون، مرکز استان جیانگ در شمال چین، می باشد . این دانشگاه یکی از معتبرترین ۱۰ دانشگاه برتر در تحقیقات چین است.

ذکر تعدادی از فرصت ها در بخش دندانپزشکی در چین

در چین مشکلات دندانی عموماً نگرانی های جزئی محسوب می شوند و میتوان گفت در این زمینه عدم آگاهی وجود دارد. بر اساس یک بررسی اخیر در حیطه ی سلامت دهان، ۹۴٪ از جمعیت مشکلات دندانی داشتند که این آمار تعداد چشمگیری را نشان میدهد. دولت چین ، تقاضا و خواهش های زیادی برای مراقبت از دندان در سطح محلی دارد. مراقبت از دندان هنوز در چین موضوعی نسبتاً جدید است ؛ همان طور که با آمار پایین تعداد سرانه دندانپزشکان، تعداد بازدیدهای سالانه یا دسترسی به مراقبت های دندانی ، پیچیده تر نشان داده شده است.

با بهبود استانداردهای زندگی و افزایش آگاهی در مورد مراقبت از دندان، تقاضای چینی ها برای مراجعه به دندانپزشکی ، به صورت نمایی در حال رشد است و علاوه بر این، سیاست های دولت برای مشارکت کارآفرینان خارجی در بخش دندانپزشکی در دست مساعدت است.

تقاضای بالا رشته دندانپزشکی در چین

بر اساس سومین گزارش بررسی سلامت دهان و دندان که در سال ۱۳۸۸ از سوی وزارت بهداشت منتشر شد، ۶۶٪ کودکان ۵ ساله و ۲۹ درصد کودکان ۱۲ ساله دارای حفره در دندن های خود بودند. برای بزرگسالان وضعیت حتی بدتر بود: ۸۸٪ افراد بین ۳۵ تا ۴۴ سال روی دندان های خود ، حفره هایی داشتند و از آن ها تنها ۸٪ درمان شده بودند و تقریباً تمام سالمندان ۶۵ تا ۷۴ ساله روی دندان هایشان ، حفره هایی داشتند که این آمار به نزدیک به ۹۸٫۴٪ افزایش یافت.

بیماری پریودونتال نیز بر اساس این گزارش به کرات تشخیص داده شد که نزدیک به ۸۵ درصد از جمعیت آسیب دیده اند. تنها 14.5 درصد از افراد 35 تا 44 ساله این مشکل را در یک دندانپزشکی درمان کرده بودند. مالوکلوشن های دندانی یکی دیگر از مشکلات عود کننده است که بین ۳۰ تا ۵۰٪ جمعیت را تحت تأثیر قرار می دهد.

پیشنهاد محدود رشته دندانپزشکی در چین

برای هر میلیون چینی، تنها ۱۰۰ دندانپزشک وجود دارد، این آمار در مقایسه با میانگین هر ۵۰۰ نفر ،۱۰ دندانپزشک در کشورهای غربی، محدود می باشد. در حال حاضر تنها نیمی از صد عدد دانشکده دندانپزشکی در سراسر کشور چین ، دوره های ارتودنسی را ارائه می دهند. در سال ۲۰۰۸ تنها انجمن ارتودنتیست های چین به فدراسیون جهانی ارتودنتیست ها پیوستند و تنها ۲٪ دندانپزشکان ثبت نام شده دارای وضعیت عضویت بودند.

هر ساله حدود ۲۰۰٬۰ ایمپلنت دندان در چین ساخته می شود که رقم بسیار پایینی نسبت به کره جنوبی با یک میلیون ایمپلنت آن برای جمعیت ۵۰ میلیونی می باشد.

پتانسیل رشد قوی رشته دندانپزشکی در چین

در این کشور ، مراقبت از دندان در دوران شیرخوارگی ، امری بسیار نادر است. انتظار می رود این امر به لطف افزایش آگاهی از این موضوع در میان ساکنان محلی به زودی تغییر کند. علاوه بر این، دولت اقدامات کمتری را در بخش دندان پزشکی نسبت به انواع دیگر مراقبت های پزشکی اعمال می کند. ترکیب این دو عامل به این ترتیب پایه محکمی را برای سرمایه گذاری خارجی در بخش دندان پزشکی فراهم می کند.

بنیاد چین

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل درچین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶

کد مطلب: 991112002-285

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

10 پاسخ

  1. من دندانپزشکی را خیلی وست دارم دو سال تو ایران شرکت میکنم قبول نشدم مقاله که خوندم خیلی عالی بود نمیدونستم میتونم تو چین هم بخونم چطوری میتونم با کارشناس اصلی لینک بشم توضیحات دیگری داشته باشم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *