رشته دندانپزشکی در چین

چین یکی از پرجمعیت‌ترین کشورها در جهان است که جمعیت آن ۱.۳ میلیارد نفر است. از این رو درک از وضعیت فعلی آموزش دندانپزشکی آن مورد توجه است. در این مقاله برخی از اطلاعات بنیادی آموزش دندانپزشکی در چین از جمله آزمون ورودی، منبع مالی، شرایط ورود به سیستم، شهریه، برنامه درسی، واحدهای رشته دندانپزشکی در چین و سیستم مجوز دندانپزشکی به اشتراک گذاشته شده است.

تاریخ دانشکده دندانپزشکی در چین

واحدهای رشته دندانپزشکی در چین

برای مشاهده تصاویر بیشتر روی عس کلیک کنید

در سلسله باستان تنگ، یک برنامه چهار ساله در تخصص دندانپزشکی توسط آکادمی‌پزشکی امپریال تأسیس شد و اولین موسسه رسمی‌آموزش دندانپزشکی سنتی چینی را مشخص کرد (یانگ جی و همکاران، ۲۰۱۴).

قبل از تأسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، تعداد کمی‌از دانشکده‌های دندانپزشکی وجود داشتند که اکثر آنها خصوصی بودند و توسط مبلغان خارجی اداره می‌شدند.

در سال ۱۹۰۷، اولین کلینیک دندانپزشکی توسط دکتر اشلی وودوارد لیندسی (۱۸۸۴-۱۹۶۸) که یک مبلغ پزشکی فارغ التحصیل از کالج رویال جراحان دندانپزشکی، کانادا بود، در چنگدو تأسیس شد.

پس از آن، نخستین دانشکده دندانپزشکی مدرن در چین بر اساس این کلینیک دندانپزشکی تأسیس شد و در سال ۱۹۱۷ با دانشگاه اتحادیه غرب چین ادغام شد. این دانشکده دندانپزشکی سلف کنونی دانشکده دندانپزشکی غرب چین، دانشگاه سیچوان است.

دومین دانشکده دندانپزشکی در چین، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آرورا در شانگهای بود که به سال ۱۹۳۲ بر می‌گردد و توسط مبلغان فرانسوی تأسیس شد. بعد از چند دهه تحول، این دانشکده دندانپزشکی به کالج فعلی Stomatology، دانشگاه جیانگ تانگ شانگهای تبدیل شده است.

امروزه، این دو دانشکده دندانپزشکی، بهمراه سه مورد دیگر (دانشکده دندانپزشکی در دانشگاه پکن، چهارم پزشکی نظامی، و دانشگاه ووهان)، پنج مدرسه مشهور دندانپزشکی در چین را تشکیل می‌دهند.

چرا در کشور چین به تحصیل در رشته دندانپزشکی بپردازیم؟

  1. دانشگاه های معتبری دارد توسط سازمان بهداشت جهانی شناخته شده است
  2. کلاسهای رشته دندانپزشکی کاملا به زبان انگلیسی است.
  3. برنامه درسی کاملا مبتنی بر استانداردهای بینالمللی است.
  4. دانشجویان آزادند بعد از اتمام دوره آکادمیک برای کارآموزی در چین بمانند یا به کشور خود بازگردند.
  5. با تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین برای شرکت در آزمون های USMLE، PLAB و INIDA SCREENING TEST واجد شرایط خواهید بود.

بیشتر بخوانید: ۱۰ نکته درباره تحصیل دندانپزشکی در چین

واحدهای رشته دندانپزشکی در چین

دانشجویان دندانپزشکی در چین

برای مشاهده تصاویر بیشتر روی عس کلیک کنید

در حال حاضر لیسانس جراحی دندانپزشکی یا (BDS) در چین مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار گرفته است، هزینه مناسب، محیط آرام و زیبا، زیرساخت های پیشرفته و  آموزش به زبان انگلیسی از عواملی است که دانشجویان را برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به چین می کشاند.

زمان بندی درسی برای گذراندن واحدهای رشته دندانپزشکی در چین به شرح زیر است:

دو سال و نیم اول دو سال و نیم دوم سال پنجم و ششم
آناتومی عمومی- بافت شناسی و جنین شناسی فارماکولوژی عمومی پزشکی عمومی پروتزهای دهانی دوره انترنی
فیزیولوژی پاتولوژی عمومی جراحی عمومی دندانپزشکی ترمیمی
بیوشیمی زیست شناسی دهان و مورفولوژی دندان پاتولوژی دهان جراحی دهان و فک و صورت
شناخت مواد دندانپزشکی اقدامات پیشگیرانه دندانپزشکی پریودنتولوژی و دارو های خوراکی ارتودنسی
زبان چینی

 

طول دوره دندانپزشکی در کشور چین در برخی دانشگاه ها ۴ سال است که یک سال دوره انترنی نیز به ان اضافه می شود و در برخی دانشگاه های دیگر ۵ سال است که ۲ سال دوره انترنی نیز به آن اضافه می شود.

 

شرایط پذیرش برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور چین

متقاضی باید حداقل مدرک دبیرستان  را داشته باشد. در شرایط بدنی سالم باشد و  سابقه کیفری نداشته باشد. متقاضیان ثبت نام در رشته دندانپزشکی باید دست راست باشند. حداقل ۶۰ درصد نمره را در موضوعات علمی کسب کرده باشند (موضوعات علمی شامل فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضی، زبان انگلیسی). زبان انگلیسی متقاضب به عنوان یک اجبار باید در سطح خوب باشد. حداقل سن ۱۸ سال در زمان پذیرش است.

وسایل دندانپزشکی

برای مشاهده تصاویر بیشتر روی عس کلیک کنید

وضعیت فعلی تعداد و توزیع دندانپزشکان

تعداد دندانپزشکان در چین به همراه افزایش تعداد دانشکده‌های دندانپزشکی از اوایل دهه ۱۹۹۰ به سرعت افزایش یافته است. براساس داده‌های FDI در سال ۱۹۹۰، تعداد دندانپزشکان ۱۱.۰۴۴ نفر بود. نسبت دندانپزشکان به کل جمعیت در حدود ۱: ۱۰۰۰۰۰ بود.

در حال حاضر، براساس گزارش اخیر آژانس خبری شین هوا در سال ۲۰۱۲، بیش از ۱۱۹،۰۰۰ دندانپزشک در چین وجود دارد که نسبت متوسط سن ۸.۵ دندانپزشک را برای ۱۰۰۰۰۰ نفر به ارمغان می‌آورد.

در مورد تعداد مراجعه کنندگان، هنوز مسیری طولانی برای دستیابی به استاندارد تعیین شده توسط FDI وجود دارد، که پیشنهاد می‌کند نسبت دندانپزشک به بیمار در حدود ۵۰: ۱۰۰۰۰۰ باشد. علاوه بر این، تقسیم جغرافیایی دندانپزشکان کاملاً ناهموار است. نسبت واقعی دندانپزشک به جمعیت از ۰.۹: ۱۰۰،۰۰۰ تا ۵.۶: ۱۰۰،۰۰۰ متغیر است، که ۴۰٪ -۵۰٪ از دندانپزشکان در مناطق ثروتمند متمرکز هستند.

بررسی‌های انجام شده توسط Gu و همکاران نشان داد که نسبت دندانپزشک به جمعیت در شانگهای ۱۹.۲: ۱۰۰۰۰۰ بود (Gu Q و همکاران، ۲۰۱۲)، به طور قابل توجهی سطح ملی و نسبت بسیاری از شهرهای دیگر را بهبود می‌بخشید.

در حال حاضر مخلوط دندانپزشکان به مناطق مرفه تر تبدیل به نگرانی اساسی می‌شود، زیرا ممکن است منجر به کمبود دندانپزشکان در مناطق روستایی شود. در همین حال، مقرون به صرفه بودن مراقبت از دهان برای افراد ثروتمند در شهرهای بزرگ نیز مشکل ایجاد می‌کند، به ویژه هنگامی‌که در مورد درمان‌هایی که از پوشش درمانی خارج شده اند.

دندانپزشک و بیمار

برای مشاهده تصاویر بیشتر روی عس کلیک کنید

کد مطلب: ۱۳۳۰-۲/۹۸۰۷۰۳-۱۰۰۰/م ح/ت/۹۸

۰/۵ (۰ Reviews)
الان بخرید
به کمک احتیاج دارید؟چت با ما