تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

محتوای جدول

محتوای جدول

مقدمه ای از تحصیل کارشناسی ارشد در کشور چین

در واقع شانس ادامه تحصیل برای متقاضیان بین المللی در قلب یک اقتصاد پیشرفته و دائما در حال رشد است و متقاضیان از این طریق می‌توانند علاوه بر کسب دانش آکادمیک، خود را با مهارت اندوزی آماده ورود به بازار کار پرسود چین نمایند.

 

تحصیل در سطح کارشناسی ارشد در چین

در سال‌های اخیر دولت چین پروژه‌های مهم مختلفی را برای ارتقای سیستم آموزش عالی و افزایش تعداد کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر بین المللی در چین اجرا کرده است.

دانشجویان و متقاضیان خارجی با تحصیل کارشناسی ارشد در چین می‌توانند به امتیازات ارزشمندی دست یابند که فقط و فقط مخصوص تحصیلی ارزان تحصیل در چین است.

از جمله این امتیازات می‌توان به مواردی همچون تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهانی، مدارک معتبر بین المللی، شهریه‌ها و هزینه‌های مقرون به صرفه، فرصت‌های کاری و استخدامی مخصوصا پس از فارغ التحصیلی اشاره کرد.

 

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در چین

همه ساله دانشگاه‌های چینی از بین متقاضیان تحصیل در این کشور، واجدین شرایط را در هر 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری (PhD) می‌پذیرند. از بین این دوره‌های تحصیلی، دوره تحصیل کارشناسی ارشد در چین یک دوره 2 تا 3 ساله است.

فقط در چین حدود 1200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود دارد که قدیمی ترین آنها دانشگاه پکینگ (1898) است. داشتن مدرک کارشناسی معتبر بین المللی شرط اولیه و اصلی برای مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های چینی است.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

به منظور تحصیل در سطح کارشناسی ارشد در کشور چین به زبان انگلیسی، متقاضیان بایستی مدرک آزمون زبان انگلیسی شامل TOEFL با نمره حداقل 550 یا بالاتر و یا آزمون IELTS با حداقل نمره 6 یا بالاتر را داشته باشند تا صلاحیت حضور در برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی را کسب کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل پزشکی در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

دانشجویان باید برای قبولی در دوره‌‌‌‌‌‌های کارشناسی ارشد چین، شرایط زیر را داشته باشند:

گذرنامۀ معتبر

مدرک لیسانس (یا مدرک معادل کارشناسی)

یک/ دو توصیه‌نامه (استادان دورۀ کارشناسی می‌توانند این نامه را به شما ارائه دهند.)

تأییدیۀ معاینۀ پزشکی

شرایط زبانی لازم برای گذراندن کلاس‌های درسی

 

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در کشور چین

 

از دلایل و مزیت‌های تحصیل در چین می‌توان به مقرون به صرفه بودن هزینه زندگی و تحصیل در این کشور اشاره کرد. همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های چین از دیگر مزیت‌های تحصیل در چین است. حمایت مالی مداوم دانشگاه‌‌‌‌‌های چین سبب شده است، برخی مؤسسه‌های آن در میان برترین‌های جهان قرار گیرند.

دانشگاه‌های چین در رتبه بندی جهانی مانند QS و تایمز در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفته اند که اغلب آنها مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است.

برترین دانشگاه‌های کشور چین در دو شهر بزرگ بیجینگ و شانگهای قرار دارند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌‌‌‌‌های چین در سال ۲۰۲۰

 •  تسینخوآ
 •  پکینگ
 •  فودان
 • ژجیانگ
 • شانگهای جیائو تونگ
 • علم و فناوری چین
 •  نانجینگ
 •  ووهان
 •  سان یات سن
 • نرمال پکن

از آنجایی که اقتصاد چین به ‌سرعت در حال توسعه است، می‌تواند محل کاری جذاب، برای دانشجویانی باشد که به دنبال کسب تجربۀ کار در خارج از کشور هستند.

و به عبارتی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی چشم انداز شغلی روشنی را پیش روی خود می‌بینند. دانشجویان، حین اقامت خود در چین می‌توانند از مکان‌‌‌‌‌های متفاوتی دیدن کنند.

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل داروسازی در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

 

بیشتر بخوانید:  مقایسه زندگی دانشجویی در چین و روسیه

دوره تحصیل کارشناسی ارشد در چین

دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم و فناوری معمولا در دانشگاه‌های چینی بسیار معروف است. 

برترین دانشگاه‌های چین که تحصیل در اغلب رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد دانشگاه پکن خواهد بود.

در نظر داشته باشید که در دانشگاه پکن چین رشته‌هایی نظیر:

علوم ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم زمینی و فضایی، روانشناسی، نرم افزار و میکرو الکترونیک، روزنامه نگاری و ارتباطات، زبان و ادبیات چینی، تاریخ، باستان شناسی و مدیریت موزه، فلسفه، مطالعات بین الملل، اقتصاد، مدیریت، حقوق، مدیریت اطلاعات، جامعه شناسی، دولت، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان‌های خارجی، مارکسیسم، هنر، مهندسی الکترونیک و علوم کامپیوتر، تحقیقات اقتصاد، تحقیقات جمعیت شناسی، مطالعات پیشرفته میان رشته ای، علوم و مهندسی محیط زیست، داروشناسی ملکولی و… به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود.

آیا همه رشته‌های کارشناسی ارشد در چین به زبان انگلیسی تدریس می‌شود؟ بله، اما این دوره‌ها اساسا مربوط به رشته‌های پزشکی، بازرگانی، مهندسی،علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) است.

 

پذیرش کارشناسی ارشد در چین

فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های چینی معمولا به صورت آنلاین و از دو طریق درخواست مستقیم از خود دانشگاه و یا درخواست از طریق پورتال رسمی درخواست بین المللی دانشگاه‌های چین (CUCAS) صورت می‌گیرد.

اکثر دانشگاه‌ها در چین دارای سیستم آموزشی دو ترمی هستند و از این روی، متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در چین می‌توانند درخواست خود را برای ترم پاییزی (سپتامبر یا اکتبر) ارائه دهند و یا اینکه این کار را می‌توانند در ترم بهاری (اواخر فوریه یا اوایل مارس) انجام دهند.

 

 

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در چین

شهریه‌های تحصیلی معمول برای دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی ارشد، بین ۲۰.۰۰۰ تا ۶۰.۰۰۰ یوان (۳.۱۵۰ تا ۹.۴۵۰ دلار) است.

موارد زیر از جمله هزینه‌هایی است که باید آن‌ها را پرداخت کنید:

 • پذیرش: دانشجویان می‌توانند به‌صورت رایگان از CUCAS (خدمات رسمی ‌‌‌‌‌بین‌المللی برای دانشگاه‌‌‌‌‌های چین) استفاده کنند، اما باید مبلغی نزدیک به ۹۰ تا ۱۵۰ دلار به خود دانشگاه پرداخت کنند.
 • ویزا: این هزینه برای هرکشور متفاوت است، اما برای هرسال تحصیلی، در هر منطقه حدود ۱۴۰ دلار هزینه دارد.
 •  معاینه‌های پزشکی: هزینه‌ها بسته به مکان انجام معاینه‌ متفاوت اما معمولاً حدود صد دلار است.
 • بیمۀ سلامت: هزینۀ سالانه حدود ۱۳۰ دلار است که براساس نیاز‌‌‌‌ها و خدمات ارائه شده تغییر می‌کند.

بورسیه کارشناسی ارشد در چین

برای دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در کشور چین هستند بورسیه های متعددی وجود دارد.

بزرگترین بورسیه این کشور بورسیه های دولت چین هستند که توسط «انجمن بورسیه چین» مدیریت و نظارت میشود. بورسیه تمام، معمولا شامل هزینه های تحصیل، مخارج زندگی، خوابگاه و برخی از ترددات درون شهری می شود. میزان هزینه های زندگی دانشجویان بستگی به این خواهد داشت که آیا شما دانشجوی زبان چینی و یا دانشجوی ارشد هستید یا خیر.

 تسینخوا بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته های اقتصاد و بیزنس، مطالعات بین المللی، سیاست عمومی برای تحصیل در این دانشگاه ارائه می دهد.

 گوئیژو بورسیه هایی به دانشجویان جنوب شرقی آسیا برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تمامی رشته ها برای تحصیل در این دانشگاه ارائه می دهد. دانشگاه فنی جنوب چین بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تمامی رشته ها ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید:  آشنایی با کارشناسی ارشد رشته اقتصاد صنعتی در کشور چین

 شانکسی بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و تحصیلات تکمیلی رشته های نرم افزار کامپیوتر و فناوری برای تحصیل در این دانشگاه ارائه می دهد.

دانشگاه علم و فناوری پکن بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تمامی رشته ها برای تحصیل در این دانشگاه ارائه می دهد.

موسسه تسینخوا_ برکلی شنژن (TBSI) بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تمامی رشته ها برای تحصیل در این دانشگاه ارائه می دهد. موسسه فناوری هاربین Qingrui بورسیه هایی به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تمامی رشته ها برای تحصیل در این دانشگاه ارائه می دهد.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

انواع بورسیه ها :
 • بورسیهChinese University Program

بورسیه Chinese University فقط برای مقاطع دکترا و فوق لیسانس می باشد. این بورسیه شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه و هزینه های زندگی را شامل می شود. شرط سنی برای اعطاء این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس 35 و برای مقطع دکترا 40 سال می باشد. این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس تا 3 سال و برای مقطع دکترا تا 4 سال دانشجویان را ساپورت می کند.

 • بورسیه دیوار چین یا:Great Wall Program

بورسیه Great Wall به کمک وزارت علوم چین یا MoE و UNESCO به دانشجویان خارجی برای مقاطع دکترا و فوق‌لیسانس می باشد. این بورسیه شهریه دانشگاه، خوابگاه، بیمه و هزینه های زندگی را شامل می شود. شرط سنی برای اعطاء این بورسیه برای مقطع فوق لیسانس 45 و برای مقطع دکترا 45 سال می باشد.

 

مدارک و شرایط دریافت بورسیه های کارشناسی ارشد در چین

متقاضیان باید غیر چینی باشند و در سلامت کامل به سر برند.

دارای مدرک کارشناسی باشند و حداکثر سن آنها در زمان درخواست برای رشته های کارشناسی ارشد 35 سال باشد.

مدارک مورد نیاز:

 • فرم درخواست برای بورسیه دولتی چین ( به زبان چینی یا انگلیسی)
 • بالاترین مدرک اخذ شده تایید شده

دارندگان مدرک تحصیلی باید مدارک رسمی صادر شده از سوی موسسه کنونی خود را ارسال کنند تا وضعیت تحصیلی فعلی یا زمان فارغ التحصیلیشان اثبات شود. مدارک باید به طور رسمی به زبان انگلیسی یا چینی ترجمه شود.

 

 • طرح تحصیلی یا پروپوزال تحقیقاتی ( به زبان چینی یا انگلیسی)

این طرح باید حداقل 800 کلمه برای رشته های تحصیلات تکمیلی باشد.

 • دو توصیه نامه ( به زبان چینی یا انگلیسی)

متقاضیان رشته های تحصیلات تکمیلی باید دو توصیه نامه که توسط اساتید و یا دانشیاران امضا شده است را ارائه دهند.

رونوشت ها:
 • رونوشت های آموزشی( به زبان چینی یا انگلیسی)
 • همچنین باید رونوشت های آموزشی غیر از زبان انگلیسی یا چینی باید با ترجمه آنها به زبان چینی یا انگلیسی ضمیمه شود.
 • سی دی از کارها و آثار انجام شده ( تنها برای دانشجویان هنر)

در واقع متقاضیان رشته های موسیقی باید سی دی آثار موسیقی خود را ارائه دهند. متقاضیان رشته های هنرهای زیبا باید سی دی از آثار خود که شامل دو طرح، دو نقاشی رنگی و دو اثر دیگر می شود را ارائه دهند.

 • متقاضیان زیر 18 سال باید مدارک مربوط به سرپرست قانونی خود در چین را ارائه دهند.
 • کپی فرم آزمایشات پزشکی خارجیان Foreigner Physical Examination Form ( اصل فرم را نزد خود نگه دارید و فرم مشابه توسط سازمان قرنطینه بهداشت چینی چاپ می شود. این فرم باید به زبان انگلیسی و قابل دانلود باشد.)
بیشتر بخوانید:  بورسيه استانی يا دانشگاهی در چين

 

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌های چین

فرایند ثبت نام در هر مؤسسه تا حدودی متفاوت است، اما مدارک خاصی وجود دارد که باید به‌طورمعمول آن‌ها را در دست داشته باشید. این مدارک شامل:

 • گذرنامه (به علاوه عکس اضافی مطابق با سایز گذرنامه)
 • نامۀ پذیرش از دانشگاه
 • کپی نامۀ بیمۀ سلامت
 • تأئیدیۀ بیمۀ سلامت
 • رسید پرداخت شهریه
 • فرم ثبت نامی اقامت موقت (در صورت اجاره، این نامه را مقامات دولتی یا صاحب خانه به شما می‌دهند.)

برای دریافت مشاوره رایگان بورسیه تحصیل در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

شرایط ویزا و مهاجرت تحصیلی به چین

شرط اصلی تحصیل دانشجویان خارجی در چین داشتن پاسپورت معتبر و ویزای تحصیلی چین یا ویزای نوع X است. ویزای تحصیلی چین مناسب افرادی است که قصد تحصیل و اقامت بلند مدت (بیش از 90 روز) در چین را دارند این ویزا را می‌توان به محض اخذ نامه پذیرش دانشگاهی و تا ماکسیمم 4 هفته از طریق سفارت چین درخواست کرد.

شما برای این کار نیازمند تهیه مدارکی همچون پاسپورت معتبر، یک قطعه عکس پاسپورتی جدید، مدرک اثبات اقامت در چین، کپی و اصل نامه پذیرش دانشگاهی و فرم درخواست ویزای تحصیلی چین هستید.

فرم مذکور توسط خود دانشگاه و همراه نامه پذیرش به دانشجویان ارسال می‌شود. این فرم به دو گونه فرم JW201 (برای دانشجویان متقاضی بورس تحصیلی) و JW202 (ویژه دانشجویان مستقل مالی) است. توجه کنید که قبل از شروع کلاس‌ها برای تکمیل درخواست تحصیلی و ویزای خود، زمان کافی داشته باشید.

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

محدودیت سنی دوره‌های کارشناسی ارشد در چین

برخی از دانشگاه‌‌‌‌‌های کشور چین برای دوره‌های کارشناسی ارشد محدودیت سنی قائل هستند. ردۀ سنی متقاضیان باید کمتر از 35 سال باشد، در نتیجه اگر قصد اقدام به تحصیل در چین در دوره‌‌‌‌‌های کارشناسی ارشد را دارید، بهتر است شرایط آن را بررسی کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان بورسیه چین بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی همانندHSBC, Microsoft, IBM و Airbus در چین شعب مرکزی دارند و فعالانه به دنبال جذب کارمندانی با پس زمینه بین المللی هستند. در این بازار کار متنوع چینی مشاغلی مثل تولید محصول، مخابرات، منسوجات، معدن کاری، داروسازی و ترابری جزء مشاغل مورد نیاز چین هستند.

با این توضیح، متقاضیان چگونه می‌توانند در چین کاریابی کرده و در این کشور کار کنند؟

مجوز کار به دانشگاهی بستگی دارد که در آن تحصیل می‌کنید. این بدان دلیل است که دولت چین به ‌تازگی مجوز کار نیمه‌وقت را برای دانشجویان ‌بین‌الملل‌ صادر کرده است.

معمولاً دانشجویان می‌توانند به ‌طورمیانگین ۱۲ ساعت در طول هفته و چندین ساعت بیشتر در ایام تعطیل کار کنند. با این‌وجود، شما باید از مؤسسۀ آموزشی خود مجوز لازم را دریافت کنید.

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل در چین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶

6 پاسخ

 1. سلام 22 سالمه و ترم دیگه لیسانس آموزش زبان انگلیسی رو میگیرم, میخوام برای رشته ی تجارت بین الملل,businessیا managment درخواست بورسیه ی تحصیلی بدم.
  نمره ی مدرک آیلتسم 8 هستش . اما زبان چینی رو بلد نیستم. میخواستم بدونم امکان اینکه بهم بورسیه بدن وجود داره؟

  1. سلام بله شما شرایط بسیار خوبی دارید اما بستگی به نمره‌های شما و دانشگاه درخواستیتون داره
   لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان اعزام دانشجو ما تماس بگیرید
   تماس باما

 2. سلام ۲۵ سالمه لیسانس عمران اجرایی آیا میتونم بورسیه بگیرم و اینکه میتونم یه رشته دیگه اونجا بخونم مثلا پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین