تجربه زندگی دانشجویی در چین می‌تواند بسیار خوشایند باشد زیرا چین کشوری بزرگ، پیشرفته و یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. هنگام صحبت در مورد تحصیل در چین و خارج از کشور یا رفتن به یک برنامه تحصیلی دانشجویی، چین به‌عنوان مقصد اصلی دانشجویان فارسی‌زبان فاصله دارد. بااین‌حال رفتن به چین برای تحصیل می‌تواند یک سکوی پرشی برای آینده شما باشد و احتمالاً تجربه‌ای است که همیشه در حافظه شما باقی خواهد ماند.

من در طول تحصیلات دانشگاهی این فرصت را داشتم که برای تکمیل دو برنامه تحصیلی دانشجویی یک‌ساله به دو شهر چینی‌زبان بروم؛ یکی در تایپه و دیگری در چونگ کینگ. در این مقاله، من عمدتاً به زندگی دانشجویی در سرزمین اصلی چین می‌پردازم، زیرا زندگی در تایوان کمی متفاوت است.

من در حال به اشتراک گذاشتن تجربه خود هستم، به این امید که کسانی را که هنوز در انتخاب مقصد خود مردد هستند را متقاعد کنم که چین را یک کشور جذاب و غافلگیرکننده بدانند؛ بنابراین در اینجا هفت دلیل برای تحصیل در چین آورده شده است.

دیدنی های کشور چین | بنیاد چین
دیدنی های کشور چین

دیدنی‌های زیبا را در چین کشف کنید

اگر برای تحصیل به چین بروید، بین چهارتا شش هفته تعطیلات زمستانی خواهید داشت، اما همچنین تعطیلات آخر هفته سه یا چهارروزه را در تعطیلات ملی نیز خواهید داشت. می‌توانید از فرصت استفاده کنید و مناظر باشکوه و همچنین مگابرج‌های غافلگیرکننده و غول آسایی را کشف کنید.

آیا می‌خواهید بر روی ماسه سفید برنزه شوید؟

پرواز به جزیره هاینان چطور؟

مشتاق آبشارهای باشکوه و دریاچه‌های آبی فیروزه‌ای هستید؟

 

بیشتر بخوانید: مزایای تحصیل در چین

در شهر چنگدو توقف کنید. هیجان را دوست دارید؟ به قله کوه‌های معروف zhangjiagie  دسترسی پیدا کنید. چین پر از چشمه‌های طبیعی، مناظر نفس‌گیر و شهرهای پرجنب‌وجوش است. اگر می‌خواهید افق‌های دیگری را کشف کنید، بسیاری از کشورهای آسیایی نیز در دسترس شما هستند. از این فرصت استفاده کرده و به پاکستان، ژاپن، کامبوج یا سایر کشورهای آسیایی که همیشه آرزوی دیدار آنها را داشتید سفر کنید. با تحصیل در چین می‌توانید از نزدیک بودن به آن مکان‌ها لذت ببرید.

از رقیبان خود متمایز شوید

در فهرست فعلی دانشگاه‌های برتر هیچ شهر چین در بین ده مقصد برتر تحصیل در خارج از کشور وجود ندارد که بیشتر آنها در اروپای غربی واقع شده‌اند. با تعداد زیادی دانشجو که به این مقاصد مشترک تحصیلی پرواز می‌کنند

زندگی دانشجویی در چین می‌تواند به شما کمک کند تا در مصاحبه‌های حرفه‌ای از سایر فارغ‌التحصیلان جوان متمایز شوید. با تحصیل در چین این فرصت را دارید که جنبه ماجراجویانه، آزاداندیشی و توانایی انطباق خود را با کارفرمایان به مکان‌هایی کاملاً متفاوت از مکانی که دارید، منتقل کنید. چین علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی کشوری قدرتمند است، مکانی پر از فرصت نیز هست. اگر می‌خواهید کارآموزی کنید، یافتن یک شرکت در چین بسیار توصیه می‌شود، و یک سرمایه‌گذاری واقعی برای آینده شما است.

بیشتر بخوانید: اقامت دائم چین

دانشجویان چینی دانشگاه‌های برتر شهر های چین | بنیاد چین
دانشجویان چینی در دانشگاه‌های چین

با افراد فراموش‌نشدنی چینی زبان ملاقات می‌کنید

وقتی پس از تحصیل در چونگ کینگ به فرانسه بازگشتم، بسیاری از مردم سؤالات کلیشه‌ای را از من درباره چینی‌ها می‌پرسیدند؛ یک سؤال که اغلب مطرح می‌شود: “آیا درست است که چینی‌ها بی‌ادب هستند؟ ” خب، این پاسخ منفی است، کاملاً منفی است. مردم محلی که در چونگ کینگ یا شهرهای دیگر در طول سفرهای کوچک جاده‌ای خود در سراسر کشور ملاقات کرده‌ام، همه بسیار استقبال و کمک می‌کنند.

دوستان چینی من همیشه وقتی به کمک آنها احتیاج دارم همیشه در کنار من هستند، حتی اگر مدت زیادی است که یکدیگر را ندیده‌ایم. مغازه‌دارهای در خیابان‌، رانندگان تاکسی یا صاحبان رستوران‌های کوچک محلی اغلب با من صحبت می‌کنند و بسیار کنجکاو هستند که درباره دلیل حضور من در چین بیشتر بدانند. مهم است که بدانید چینی‌ها بسیار میهن‌دوست هستند و ملاقات با خارجیانی که به فرهنگ و زبان آنها علاقه‌مند هستند باعث افتخار آنها می‌شود.

در بعضی مناطق گاهی اوقات می‌توانید افرادی را که روی زمین تف می‌کنند مشاهده کنید، رفتاری که اغلب مورد انتقاد غربی‌ها قرار می‌گیرد. بااین‌حال، شما باید ذهن باز داشته باشید و همچنین به یاد داشته باشید که کارهای بی‌ضرری که در کشور خود انجام می‌دهید نیز می‌تواند در برخی از کشورهای خارجی بسیار بی‌ادبانه تلقی شود.

وقتی می‌خواهید یک کاسه رشته فرنگی در یک رستوران سنتی سفارش دهید، مردم محلی بعضی اوقات عادت دارند کمی بلندتر از حد معمول صحبت کنند و احتمالاً با لحنی صاف از شما می‌پرسند “چه می‌خواهید؟ ” به‌جای “سلام، چه چیزی می‌خواهید سفارش دهید؟ ” این بی‌ادبانه نیست، بلکه فقط یک روش متفاوت برای صحبت با دیگران است.

با پذیرش صریح آنها و انطباق با فرهنگ آنها، خواهید فهمید که آنها به‌سرعت شما را از خودشان می‌دانند و همین باعث می‌شود تجربه شما در چین فراموش‌نشدنی شود.

شرایط زندگی دانشجویان در چین

چینی ماندارین خود را یاد بگیرید یا تقویت کنید

اگر در حال تحصیل زبان چینی هستید، رفتن به چین برای تعمیق بخشیدن به آنچه تاکنون آموخته‌اید، بیهوده است و اگر قبلاً چینی یاد نگرفته‌اید، از فرصت استفاده کنید و آنجا یاد بگیرید. دانشگاه‌های محلی کلاس‌های چینی متناسب با خارجی‌ها برگزار می‌کنند.

وقتی در چونگ کینگ بودم، هر هفته 20 ساعت کلاس چینی داشتم که به من کمک کرد خیلی سریع سطح خود را ارتقا دهم. من با چند دانشجوی خارجی ملاقات کرده‌ام که بدون بلد بودن کلمه‌ای چینی وارد چین شده‌اند. دو ترم بعد، آنها توانستند به‌راحتی مکالمات سطح متوسط ​​را برگزار کنند.

با توانایی تمرین در خارج از کلاس آنچه در کلاس آموخته‌اید، در مدت‌زمان کوتاهی به سطح بالایی از زبان ماندارین خواهید رسید و توانایی صحبت‌کردن به زبان چینی یک مزیت بزرگ در رزومه شما می‌تواند باشد.

تجربه زندگی دانشجویی در چین و چینی ماندارین | بنیاد چین
تجربه زندگی دانشجویی در چین و چینی ماندارین

مهمانی‌های آخر هفته

زندگی دانشجویی در چین بسیار آرام‌تر از کشورهای غربی است که در آنها بار کار اغلب زیاد است و برنامه آنها بسیار شلوغ است. سخت‌ترین زمان برای دانش‌آموزان چینی دبیرستان است. آنها باید بدون توقف تحصیل کنند تا در امتحان نهایی خود نمره بالایی کسب کنند و وارد معتبرترین دانشگاه‌ها شوند. وقتی مدرک خود را گرفتند، می‌توانند سرانجام تفریح کنند.

در چین، برنامه دانشگاه و میزان کار سبک‌تر است و کار کمتر به معنای اوقات فراغت بیشتر است؛ بنابراین، اگر در چین تحصیل می‌کنید، از فرصت استفاده کنید و دنیای زندگی شبانه چین را کشف کنید که کاملاً متفاوت از آنچه در کشورهای غربی مشاهده می‌کنید است.

چین مملو از کلوپ‌ها، بارها و کارائوکه‌های بزرگ است که از دوشنبه تا یکشنبه باز است و برای مهمانی‌های رسمی و میهمانی‌های دوستانه مناسب است. علاوه بر این، در هر شهر اجتماعات زیادی توسط دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌شود که به شما امکان را می‌دهد که نه‌تنها با مردم محلی بلکه با دانشجویان از سراسر جهان نیز ملاقات کنید.

اگر دوست دارید طعم زندگی شبانه را بچشید، چین با روشی دیگر برای شما مناسب است.

بیشتر بخوانید: معایب تحصیل در چین

زندگی دانشجویی در چین و غذاهای چینی | بنیاد چین
زندگی دانشجویی در چین و غذاهای چینی

آشپزی محلی سخت‌ترین و بهترین تجربه

پس از یک سال تحصیل در تایپه، بسیار ابراز پشیمانی کردم که جرئت نداشتم برخی غذاهای محلی را که در آن زمان برای من جذاب نبودند، تست کنم. هنگامی‌که فرصت انجام سال دوم تحصیل را پیدا کردم، این بار در چونگ کینگ، تصمیم گرفتم که جسارتم را به دست بگیرم و همه غذاهای سنتی چینی، از ابتدایی‌ترین تا عجیب‌ترین را بچشم. در واقع، من چاره‌ای نداشتم. به‌محض ورود به چونگ کینگ، یک هفته با یکی از دوستان محلی زندگی کردم و هر روز عصر با خانواده‌اش غذا می‌خوردم. من مجبور شدم کمی از غذاهای روی میز، حتی خون اردک، پای مرغ و روده خوک را بچشم.

این ممکن است برای برخی از شما جذاب نباشد (برای من نیز نبود) و بااین‌حال، من در نهایت دوستش داشتم! من فکر می‌کنم برای تست تمام غذاهای چینی که وجود دارد به دلیل اینکه چین بسیار بزرگ است و فرهنگ آشپزی آن بسیار گسترده است، به زمان بی‌نهایت نیاز دارید.

اگر تصمیم دارید برای تحصیل در چین بروید، آنچه در بشقاب خود پیدا خواهید کرد، بسته به شهری که در آن هستید متفاوت خواهد بود. به‌هرحال، مثل من نترسید – همه چیزهایی را که در ابتدا جرئت خوردن آنها را ندارید، بچشید. این باعث خوشحالی مردم محلی می‌شود.

تجربه زندگی دانشجویی در چین | بنیاد چین
شرایط زندگی دانشجویان در چین

منطقه امن خود را ترک کنید

اگر اهل ماجراجویی هستید یا به دنبال شوک فرهنگی هستید، من شدیداً شما را تشویق می‌کنم که چین را مقصد سال تحصیلی خود بدانید. اگرچه هر کشور هویت خاص خود را دارد، اما ترک قاره شما گاهی اوقات می‌تواند از نظر کشف فرهنگی چیزهای بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد.

چین کشوری با فرهنگ غنی بیش از 5000 سال و آداب‌ورسوم سنتی است که آن را بی‌نظیر می‌کند؛ بنابراین، پرواز به چین به شما این امکان را می‌دهد نه‌تنها چیزهای زیادی در مورد کشور بلکه در مورد خودتان نیز کشف کنید. سفر به‌تنهایی و خارج از منطقه امن خود راهی مطمئن برای رشد ذهنی و داشتن ذهنیت باز می‌باشد.

چین، یک مقصد ایده‌آل برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال ماجراجویی هستند

در کل تجربه زندگی دانشجویی در چین می‌تواند بسیار لذت بخش باشد زیرا چین هنوز مقصدی محبوب برای دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور و یا انجام یک برنامه دانشجویی هستند، نیست. بااین‌حال، اگر تصمیم به رفتن به آنجا را داشته باشید، این فرصت را خواهید داشت که یک ماجراجویی خارق‌العاده را در زمینه‌ای کاملاً متفاوت از کشورهای غربی تجربه کنید.

دلایلی که متقاضیان  تحصیل در کشور چین را بالا میبرد عبارتند از:

 

  1. هزینه به صرفه مطالعات
  2. سفر و تفریح
  3. اشنایی با فرهنگ خاص چینی‌ها
  4. فرصت و شرایط شغلی بالا

1.کشور چین در مقایسه با هزینه‌ی تحصیل با برخی از کشور‎‌های اروپایی و اسیایی بسیار ارزان تر میباشد.

2.کشور چین در شرق جهان میباشد، چین عضوی از کشورهای تاریخی و با تمدن است.

تحصیل در چین بهترین راه برای لذت بردن از این کشور جذاب است . بدلیل پیشرفته بودن بودن سیستم حمل و نقل سفر در شهرهای چین با هزینه‌ی کمی امکان‌پذیر می‎‌باشد.

3.وجود فرهنگ‌های مختلف چینی مثل: اپرا در پکن، طب سنتی چینی، خوشنویسی، هنر‌های رزمی و غذا‌های متفاوت باب میل تمامیه مهاجران و دانشجویان میباشد.

علاوه بر این دولت چین چند قومی است، پنجاه و شش ملیت با ویژگی‌های مختلف هریک دارای سنت، دین و اداب خاص خود هستند.

این شرایط متقاضیان را به کشور چین جذب میکند و حمایت دولت چین از دانشجو و پرداخت سالانه دانشگاه به عهده‌ی دولت می‌باشد.

کد مطلب : 100002019001

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *