پول رایج کشور چین یوآن CNY یا  Renminbi RMB است که توسط بانک خلق چین چاپ و توزیع می‌شود. در چین بجز پول رسمی این کشور نمیتوان از ارزهای دیگر استفاده نمود. برای اینکه اطلاعات بیشتر و جامع تری درباره ی این ارز کسب کنید در ادامه با بنیاد چین همراه باشید: 

 یوآن چین ( یا همان یوئان با نشان اختصاری元:CNY ) واحد شمارش ارز کشور چین است. فرق میان یوآن (یوئان) و رنمینبی مانند فرق میان دلار و سنت یا تومان و ریال است. یوآن به جای تومان و دلار (که واحد و یکای حساب هستند)  و  رنمینبی به جای ریال و سنت ( که واحد وارز واقعی ) میباشد. یوآن ( در زبان محاوره ای) کوای: 块 و به معنای خرده نامیده میشود. یک یوآن از ده جیائو (角) یا مائو(毛)  و هرجیائو از ده فِن(分) تشکیل میشود.

تاریخچه پول چین

پول رایج کشور چین: در سال 1914 در چین دلار نقره‌ای به‌عنوان ارز رسمی در جمهوری خلق چین انتخاب شد و در 1930 سکه‌های مسی، فن و سکه‌های نیکل به واحد پول این کشور اضافه شد. در این مدت، نقره ارزشمندتر شده و چین دیگر نمی‌تواند نقره را به‌عنوان پشتوانه پول حفظ کند. در سال 1935 یک ارز جدید به نام فابی ایجاد و به واحد پول چین اضافه شد.

در سال 1948 یوان طلا جایگزین یوان فابی شد. نرخ تبدیل این دو معادل 1 واحد طلا یوان به 3 میلیون یوان فابی می‌باشد. در همین سال بود که یوان رنمینبی به‌اختصار RMB به‌عنوان ارزی که به تثبیت مناطق کمونیست نگهداری شده از سرزمین اصلی چین کمک می‌کرد، معرفی شد.

در ارزیابی مجددی که در سال 1955 صورت گرفت، ارزش یک یوان رنمینبی جدید معادل 10 هزار یوان قدیمی در نظر گرفته شد .اما در سال 1962 واحد پول رایج کشور چین دوباره در قالب جدیدی ظاهر شد.

برای اولین‌بار در این تاریخ، رنمینبی به‌صورت دستی و با تکنولوژی چاپ چند رنگی تولید شد. با روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید چین در سال 1980 اصلاحات تازه‌ای در تاریخچه رنمینبی و اقتصاد چین به وجود آمد. در این دوره، از میزان سخت‌گیری و کنترل چین دررابطه‌با مبادلات تجاری با سایر کشورها کم شد.

در سال 1988 چهارمین سری از اسکناس‌های مجهز به جوهر مغناطیسی و جوهر فلورسنت و واتر مارک وارد بازار این کشور شد. در سال 1999 نیز سری پنجم از اسکناس‌ها با تصاویری از مائوتسه تونگ منتشر شد.

ارتباط رنمینبی با دلار

ارز رایج 100 یوانی-پول رایج کشور چین| بنیاد چین |
کد تصویر: 991021002-012-01

خوب است بدانید که ارزش پول رنمینبی برای سال‌ها به دلار آمریکا وابسته بود، اما در سال 2005 از این وابستگی خارج شد. از همین سال بود که چین تصمیم به تقویت ارزش پول ملی خود گرفت. با عملی کردن این تصمیم دولت چین، ارزش یوان تا حدود 30 درصد در مقابل دلار افزایش پیدا کرد.

با اینکه سیاست‌گذاران آمریکایی بارها این کشور را متهم به کاهش ارزش پول خود برای دستیابی به مزایای تجاری کرده بودند، ولی در سال 2015 صندوق بین‌المللی پول به‌صورت رسمی اعلام کرد که ارزش رنمینبی توسط دولت این کشور دست‌کاری نشده است.

پول رایج

واحد اصلی پول رایج کشور چین یوآن CNY یا  Renminbi RMB است که به‌وسیله بانک خلق چین ضرب می‌شود. هیچ پول خارجی اجازه رواج در چین ندارد و فروش غیرقانونی آن هم ممنوع است.

مسافران می‌توانند برای تبدیل پول خود به دفاتر بانکی چین یا صرافی‌های مجاز مراجعه کنند و از هرگونه معامله غیررسمی حتی اگر نرخ معامله بسیار مطلوب باشد خودداری کنید.

در هنگ‌کنگ و ماکائو، دلار هنگ‌کنگ و pataca پول رایج کشور چین هستند. واحد پایه رنمینبی، یوان است و به‌صورت¥نوشته می‌شود. یک یوان به ده جی‌آو (Jiao) تقسیم شده و یک جی‌آو نیز به ده فِن (Fen) تقسیم می‌شود. رنمینبی توسط بانک مرکزی مردم چین صادر شده و به‌عنوان مالکیت مالی مردم جمهوری چین شناخته می‌شود.

در برخی نقاط کشور چین، به یوان، kuai و jiao نیز گفته می‌شود. پول رایج کشور چین، توسط بانک جمهوری خلق چین و در واحدهای یک، دو، پنج، ده، بیست، پنجاه و صد یوان صادر می‌شود. سکه‌های jiao و fen نیز در اندازه‌های ۱، ۲ و ۵ عرضه می‌شوند.

معنی kuai قطعه است.در واقع یک kuai به معنای یک تکه پول می باشد، بنابراین این کلمه به عنوان یک اصطلاح رایج در میان مردم به کار می رود که به عنوان اصطلاحی برای پول رایج کشور چین به کار می رود. یک kuai شامل 10 jiao می شود.

در محاورات چینی‌ها به جای عبارت jiao از عبارت mao استفاده می‌شود.اسکناس هایی که ارزش کمتر از یک یوان دارند مانند یک jiao و پنج jiao کمتر در کشور چین استفاده می شوند.

1.اسکناس 1 یوانی چین

بانک چین این اسکناس را از سال1999 منتشر و به بازار عرضه کرد که به عنوان یکی از انواع پول رایج کشور چین شناخته شد.اسکناس های 1 یوانی دارای رنگ های سبز و زردهستند و در حال حاضر در گردش می باشند. 

تصویری که روی این اسکناس وجود دارد عکس یکی از رهبران چین به نام Mao Zedong را نشان می دهد که به عنوان یک از تأثیرگذارترین و مشهورترین افراد قرن بیستم تصویر آن در روی اسکناس چاپ شده است.تصویری که پشت اسکناس است،تصویر دریاچه ی هانگژوی چین است.

اسکناس 1 یوانی چین یکی از انواع پول رایج کشور چین است|بنیاد چین|

2.اسکناس 5 یوانی چین

این اسکناس از سال 1999 به بعد به گردش مالی این کشور اضافه شد. روی آن تصویر Mao Zedong نقش بسته است، تصویری که در پشت آن قرار دارد متعلق به کوه‌های Mount Tai در Taian می باشد.

 

اسکناس 5یوانی-پول رایج کشور چین| بنیاد چین |

3.اسکناس 10 یوانی چین

بانک چین این اسکناس را از در آگوست 2019 منتشر و به بازار عرضه کرد که این اسکناس، به رنگ سبز آبی می باشد. و تصویر روی آن تصویر یکی از رهبران چین به نام مائو  می باشد و تصویر پشت این اسکناس  متعلق به رودخانه یانگ تسه می باشد.

اسکناس 10یوانی-پول رایج کشور چین| بنیاد چین |

4.اسکناس 20 یوانی چین

اسکناس 20 یوانی در سال 1999 چاپ شد. تصویر روی آن تصویر رهبر چین می باشد و تصویر پشتی آن رودخانه ی لی را به نمایش می گذارد.

اسکناس 20یوانی-پول رایج کشور چین| بنیاد چین |

5.اسکناس 50 یوانی چین

اسکناس 50 یوانی چین در سال 2005 به چاپ رسید و در سال 2019 هم مجدد طراحی شد.در فرهنگ مردم چین گل داوودی از اهمیت زیادی برخوردارست و این تصویر روی اسکناس پنجاه یوان نقش بسته است و در طرف دیگر تصویر کاخ پوتالا واقع در تبت قرار دارد.این اسکناس به رنگ های سبز و نارنجی می باشد.

6.اسکناس 100 یوانی چین

اسکناس 50یوانی-پول رایج کشور چین| بنیاد چین |

یکی از جدیدترین اسکناس های یوان این اسکناس می باشد که به منظور بزرگداشت موفقیت این کشور در ارسال فضاپیما آن را منتشر کردند.تاریخ انتشار این اسکناس به سال 2015 بر می گردد .تصویر پشت این اسکناس نیز مربوط به مراحل پرواز در طول تاریخ است .

اسکناس 100یوانی-پول رایج کشور چین| بنیاد چین |

پول رایج کشور چین و واحدهای کوچک آن

در پول رایج کشور چین سکه‌های رنمینبی نیز وجود دارند که از یک فِن تا یک یوان هستند؛ بنابراین برای بعضی از مقادیر رنمینبی، هم سکه و هم اسکناس وجود دارد.

هرچند که چین سکه‌های بزرگ‌تری از جمله ¥۵ نیز صادر کرده اما آن‌ها بیشتر یادبودی هستند و در دادوستد زیاد استفاده نمی‌شوند.

استفاده از کارت‌های اعتباری

به‌طورکلی کارت‌های اعتباری خارجی زیاد در چین پذیرفته نمی‌شوند. اگر شما می‌خواهید در خیابان و فروشگاه‌های کوچک خرید کنید و غذا تهیه کنید نیاز دارید که پولتان را به پول نقد رایج در چین تبدیل کنید.

چین دارای سیستم یکپارچه پرداخت منحصر به خودش است و کارت‌های اعتباری خارجی برای خرید در این سیستم چندان پذیرفته نمی‌شوند.

بسیاری از مسافران که به کشور چین مسافرت می کنند باید حتماً در طی سفر خود، پول خود را به پول رایج کشور چین تبدیل کنند. در کشور چین، تبدیل ارز در اکثر بانک‌ها، هتل‌ها و فرودگاه‌ها انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: پذیرش در دانشگاه‌های کشور چین

دانشگاه های برتر چین-تحصیل در چین- تحصیل در کشور چین | بنیاد چین |

نرخ روز

قیمت یوان چین در بازار آزاد امروز شنبه ۲۴ آبان با 12 تومان افزایش، 4,153 تومان معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت یوان چین رسمی را 598 تومان اعلام کرده است.

کد مطلب:

14000520003-001-434

خوشنویسی و طراحی روی سکه ها

برخلاف غرب که معمولاً پول‌های فلزی را با پرتره‌ها، تصاویر حیوانات یا نقوش گل تزئین می‌کنند، تزئین اصلی سکه‌های قدیمی چینی کتیبه‌های خوشنویسی است. بنابراین منبع مهمی برای مطالعه تاریخ خط و خوشنویسی در کشور ما نیز هستند.

قبل از دوره کوین، «نسخه مهر بزرگ» پیچیده و خوانا برای ضرب سکه مورد استفاده قرار می گرفت. کوین شیهوانگ، متحد کننده امپراتوری، نیز با معرفی ساده تر «فیلم نامه مهر کوچک»، فیلمنامه را اصلاح کرد. این سبک اصلی روی سکه ها از Qin Ban Liang تا Wu Zhu Qian از سلسله Sui (اوایل قرن هفتم) باقی ماند .

علاوه بر این، از خط موسوم به «سرنوشت» استفاده می شد. چهار شخصیت کای یوان تانگ بائوطبق سنت، از خوشنویس معروف اویانگ ژون سرچشمه گرفته است. از سلسله تانگ تا سال‌های اولیه دوره آواز شمالی، خط سلطنتی بر روی کتیبه‌های سکه غالب بود.

خوشنویسی و طراحی روی سکه ها-پول رایج کشور چین| بنیاد چین

از سلسله سانگ شمالی (960-1127)، زمانی که پول های جدید به سرعت ضرب می شد و هنر خوشنویسی به طور قابل توجهی توسعه می یافت، طیف گسترده ای از سبک های خوشنویسی، اغلب دارای ظرافت و زیبایی هنری کامل، بر روی سکه ها ظاهر می شد. گاهی اوقات شخصیت ها نیز از خود امپراتور می آمدند.

چونگ نینگ تانگ بائو و دا گوان تانگ بائو که در اواخر سلسله سانگ شمالی روی کار آمدند و چهره آن ها روی سکه ها طراحی میشد. چهره  امپراتور هوی زونگ او نیزحتی اگر از نظر سیاسی ناموفق بود، اما او هنرمندی با استعداد بود، که در طراحی چهره زبان زد بود.

همانطور که می توان تقارن پویا کتیبه ی سکه او را تا به امروز تأیید کرد. کاراکترهایی که در قصر بر روی یوان فنگ تونگ بائو نوشته شده اند به طور سنتی به شاعر معروف زمان آهنگ سو دانگپو (سو شی) نسبت داده می شوند، به همین دلیل است که آیندگان آنها را با نام دونگپو یوان فنگ به یاد می آورند .

چونگ نینگ تانگ بائو و دا گوان تانگ بائو-پول رایج کشور چین| بنیاد چین |

در نهایت باید به پولی که وانگ مانگ به عنوان یک کنجکاوی در هنر ضرب زنی خرج کرد اشاره کرد. وانگ مانگ برای مدت کوتاهی در سال هشتم تاج و تخت امپراتور ان هان را غصب کرد، ادعا کرد که می خواهد به قوانین گذشتگان بازگردد و سیستم پولی را عمیقاً به هم ریخت.

اما جین کو دائو صادر شده توسط او(“چاقوهای منبت طلا”) آثار هنری نفیس ضرب شده و از ارزشمندترین آثاری هستند که از تاریخ سکه چینی باقی مانده است. شکل این چاقوی منبت طلا، بر اساس مدل های قدیمی ساخته شده‌است و، به طور کلاسیک ساده است و یادآور یک کلید است;

قسمت بالایی گرد با یک سوراخ مربع، قسمت پایینی به شکل چاقو است. برای این چاقو(جین کو دائو) فقط از بهترین مس استفاده شد، به طوری که حتی پس از سال های طولانی ،همچنان مانند روز اول می درخشند.

در دوره های بعد ، جعل سکه‌های ارزشمند کم نبود، اما این سکه های جعلی حتی به ظرافت هنری سکه اصلی نزدیک نمی‌شدند. معمولا یک نگاه برای تشخیص قطعه واقعی از تقلیدی کافی است.

اولین پول کاغذی

 از آنجایی که تجارت و صنایع دستی در سلسله سانگ شمالی رونق گرفت، اقتصاد به افزایش مداوم مقدار پول در گردش نیاز داشت. در سیچوان، استانی بسیار مرفه، آهن به دلیل کمبود مس همیشه مورد استفاده بوده است. اما آهن، یک ماده سنگین و نجیب، از نظر مالی چندان قوی نبود.

یک عدل ساتن ابریشم حداقل 20000 پول نقد هزینه داشت! هنگامی که در زمان امپراتور سونگ ژن زونگ (998-1021)، اداره سیچوان به مقام رسمی ژانگ یونگ سپرده شد و دید که مردمی که پول آهنین داشتند چگونه باید به زحمت زندگی کنند.

در سال 1024، دولت حق انتشار پول کاغذی را در انحصار خود درآورد و شروع به گردش اسکناس های رسمی دولتی کرد.در ابتدا، اسکناس ها فقط با طرح و برچسب بسیار ساده طراحی شده بود.

کوبیلای-پول فلزی چین| بنیاد چین |

کوبیلای، بنیانگذار سلسله یوان، پول فلزی را به طور کلی ممنوع کرد و اسکناس را تنها ارز قانونی قرار داد. مارکوپولو قبلاً در آن زمان متوجه تولید پول غیرعادی شده بود.

پس از جنگ تریاک در سال 1840، چین به یک جامعه نیمه فئودالی و نیمه استعماری تنزل یافت. امپریالیست ها معاهدات نابرابر را بر چین تحمیل کردند که بر اساس آن بانک ها را تأسیس کردند، پول کاغذی خود را منتشر کردند و اقتصاد کشور را غارت کردند.

 در سال 1897، دولت چینگ اولین مؤسسه بانکی مدرن خود را به نام «بانک تجاری چین» تأسیس کرد که از سال بعد شروع به انتشار اسکناس کرد.

 این اولین پول کاغذی مدرن در تاریخ چین بود. با گسترش تجارت بین المللی مقادیر زیادی از دلار نقره مکزیک وارد کشور می شود. در آغاز قرن، پول نقره خارجی در چین رواج داشت، که نشان می‌دهد تا چه اندازه اقتصاد قبلاً مستعمره شده بود. در سال 1890، دولت چینگ در گوانگژو اولین ضرابخانه ماشینی چین را تأسیس کرد که در آن سکه های نقره بر اساس دلار نقره مکزیک ضرب می شد.

قبل از تأسیس جمهوری خلق، پول کاغذی در مناطق پایگاه انقلابی متعدد به رهبری حزب کمونیست به منظور دفاع از خود در برابر محاصره اقتصادی توسط کومینتانگ و تحکیم امور مالی و اقتصادی مناطق پایگاه ، منتشر شده بود.

از زمانی که پول کاغذی وجود داشته است، طبقه حاکم ، همواره با چاپ مقادیر زیادی اسکناس، از آن برای غنی سازی خود در برابر مردم سوء استفاده کرده است.

 

کومینتانگ-کوپن‌های یوان طلا | بنیاد چین |

 اما تورمی که در رژیم کومینتانگ حاکم بود، احتمالاً در تاریخ ارز بین‌المللی بی‌سابقه است. اندکی قبل از فروپاشی این رژیم، کوپن‌های یوان طلا همچنان در سراسر کشور صادر می‌شد و کوپن‌های یوان نقره در گوانگژو، ژجیانگ، سین‌کیانگ و سایر نقاط صادر می‌شد که ارزش اسمی آن‌ها به سطوح نجومی افزایش یافت.

مثلا بانک سین کیانگ یک اسکناس شش میلیارد دلاری را در گردش قرار داد! در ژوئن 1937، در سپتامبر 1949، در آستانه آزادی،این بانک در برابر پولی که بیش از 13.8 میلیارد عدل پارچه می‌توانست با آن خرید، تنها یک تعرفه دریافت کرد! این تراژدی کاهش ارزش پول تنها با استعفای کومینتانگ و تأسیس چین جدید پایان یافت.

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌ خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل در چین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان ‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

6 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *