تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین دارای اهمیت زیادی می باشد. زیرا همواره سرزمین چین تعداد زیادی از مهندسین ماهر و تکنسین‌ها را در گروه‌های مختلفی از رشته‌های مهندسی، آموزش داده است. این متخصصان نقش مهمی را در توسعه اقتصاد ملی و بهبود مستمر کیفیت زندگی و پیشرفت علم و فن‌آوری در سراسر جهان ایفا کرده‌اند.

تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین

در سال‌های اخیر کشور چین به بزرگترین مرکز فارغ‌التحصیلان مهندسی در جهان تبدیل شده است، بطوری‌که سال گذشته تقریباً 600/000 نفر از دانشگاه‌ها و دانشکده‌های این کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند که این آمار در مقایسه با هند، ایالات متحده و تمام اروپا، بسیار جالب توجهی می باشد.

امروزه بیشتر دانشگاه‌های چین انواع دوره‌های مهندسی را در سطح بین‌المللی و به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان خارجی،قرار می دهند.مقدار مدت تحصیل در دوره کارشناسی 4 سال، دوره کارشناسی ارشد 3-2 سال و دوره دکتری 5-3 سال می باشد. تاریخ شروع دوره‌های مهندسی بیشتر برای هر سال در ماه سپتامبر و برای برخی دیگر از رشته‌ها، در ماه مارس یا آوریل می باشد.

شهریه بر اساس دانشگاه و همچنین شهر محل تحصیل، متفاوت می باشد. اما متوسط شهریه تحصیل، سالانه بین 12000 تا 20،000 یوان چینی (یعنی مبلغی در حدود 1600 دلار تا 2800 دلار) متغیر می باشد.

در صورتی که می‌خواهید پذیرش مدرک کارشناسی مهندسی را در یک برنامه آموزش با زبان انگلیسی دریافت کنید، در صورتی که شما به زبان انگلیسی مکالمه می کنید، لزومی ندارد سطح مهارت زبان انگلیسی خود را بسنجید و اعلام کنید (از کشوری باشید که انگلیسی در آن، زبان رسمی است).

رشته مهندسی در چین | بنیاد چین
تحصیل رشته مهندسی در کشور چین

مهندسی و فناوری چینی از زمان تأسیس جمهوری خلق چین به سرعت در سال 1949 توسعه یافته است.

امروزه چین با سرمایه‌گذاری قابل توجه در بخش آموزش و پرورش و آموزش و تربیت نیروی کار علمی و ماهر برای قرن‌های آینده با به کاربردن تکنولوژی‌ها و فنون مختلف آموزش نسل جدیدی از مهندسین را داراست که بتوانند آنها را به سوی آینده هدایت بکنند.

چین تعداد 377000 دانشجوی بین‌المللی در رده‌های مختلف سیستم آموزشی خود دارد که با این وجود به یک مرکز بزرگ بین‌المللی تحصیلی در پایه های مختلف از آموزش ابتدایی تا آموزش عالی، به ویژه در زمینه‌های علمی، فناوری، مهندسی و ریاضیات تبدیل شده است.

اخیرا بسیاری از متقاضیان برای تحصیل در رشته‌ های مهندسی وارد چین شده و برای مشارکت در پیشرفت و توسعه شهری به کشور خود باز گشته اند.

برنامه‌های علمی و تحصیلی مهندسی که در دانشگاه‌های درجه یک چین ارائه می‌شوند، مهارت‌های لازم برای کار و توسعه را به دانشجویان خارجی خود مخصوصا از کشورهای آسیایی و آفریقایی تعلیم می‌دهند.

این کشور دارای دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه Tsinghua و دانشگاه Peking است که هر دو دانشگاه مطابق با سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان (QS 2015-2016)، در رتبه 50 در میان دانشگاه‌های برتر رتبه‌بندی شده‌اند .آموزشهای تخصصی و پیشرفته‌ای را در اختیار هر دانشجو برای تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین قرار می‌دهند.

الزامات موردنیاز برای داشتن شرایط تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین

پذیرش دانشجو در یک برنامه تحصیلی مهندسی در چین هم برای شهروندان چینی و هم برای افرادی که در خارج از کشور تمایل دارند تا برای تحصیل وارد دانشگاه‌های چین بشوند، پروسه‌ای بسیار رقابتی است.

مهارت‌ها و دانش افراد در ریاضیات و علوم از طریق آزمون ورودی ملی آموزش عالی یا آزمون استعدادیابی استانداردی، اندازه‌گیری می‌گردد. سطح توانایی افراد متقاضی در زبان‌های ماندارین چینی یا انگلیسی از طریق آزمون‌هایی نظیر HSK یا TOEFL سنجیده می‌شود.

به دلیل فشار و استرس بسیاری که توسط چین بر دانشجویان بین‌المللی وارد می‌شود و همچنین سرمایه‌گذاری زیادی که چین در سرمایه انسانی انجام می‌دهد، اکثر دانشجویان بین‌المللی که توسط یک دانشگاه چینی پذیرفته می‌شوند، اقدام به دریافت ویزای توریستی یا دانشجویی می‌کنند.

در مورد کشورهایی هم که جمعیت چینی بسیاری در خارج از کشور چین در خود، مانند مالزی دارند معمولاً در گرفتن مجوز برای تحصیل از دولت چین، مشکلات کمتری دارند.

هزینه‌های تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین

هزینه‌های یک سال تحصیلی در دانشگاه‌های چین بسته به میزان هزینه‌های زندگی فرد متفاوت است، اما شهریه تحصیلی یک فرد معمولاً مبلغی بین 2000 تا 4000 دلار در سال است.

در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی، ممکن است زندگی در چین کمی گرانتر باشد؛به اینصورت که با یک آپارتمان در یک منطقه شهری، در حدود 600 دلار در ماه متغیر است. غذا و سایر هزینه‌ها بسته به سبک زندگی فرد متفاوت است، اما خیلی بیشتر از هزینه‌های تحصیل در کشور مالزی نیست.

 

رشته‌های مهندسی که توسط اکثریت دانشجویان انتخاب شده‌اند

  1. رشته مهندسی عمران که توسط دانشگاه صنعتی (ژجیانگ) ارائه شده است.
  2. رشته مهندسی مکانیک که توسط دانشگاه هوافضا (Shenyang) ارائه شده است.
  3. رشته مهندسی کامپیوتر / رشته مهندسی نرم‌افزار که توسط دانشگاه (جیاوتونگ پکن) ارائه شده است.
  4. رشته مهندسی نفت که توسط دانشگاه نفت چین (Huadong) ارائه شده است.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در چین

دانشگاههای برجسته تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین

– دانشگاه مهندسی عمران و معماری پکن
پکن، چین
5 دوره مهندسی

– دانشگاه شیان جیاوتونگ-لیورپول
سوژو شی، جیانگ سو شنگ، چین
1 دوره مهندسی

– دانشگاه میشیگان – موسسه مشترک دانشگاه جیانگ تونگ
شانگهای، شانگهای شیعه، چین
8 دوره مهندسی

– کالج فناوری اطلاعات پکن
پکن، پکن شی، چین
1 دوره مهندسی

– دانشگاه شیان اوراسیا
شی آن، شانشی، چین
5 دوره مهندسی

– دانشگاه تیانجین
چین
8 دوره مهندسی

– دانشگاه شاندونگ Yingcai
جینان، شاندونگ، چین
2 دوره مهندسی

– دانشگاه یانتای نانشان
یانتای، شاندونگ، چین
1 دوره مهندسی

– دانشگاه سانجیانگ
نانجینگ، جیانگ سو، چین
2 دوره مهندسی

– دانشگاه ژنگژو Huaxin
ژنگژو، هنان، چین
3 دوره مهندسی

دانشگاههای برجسته رشته مهندسی در چین | بنیاد چین
دانشگاههای برجسته رشته مهندسی در چین

استانداردهای تحصیلی کشور چین و محل تحصیل رشته‌ مهندسی

 

آموزش رشته‌های مهندسی برای تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین به سطح استانداردهای جهانی رسیده است و بسیاری از دانشگاه‌ها با دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی خارج از کشور، روابط کاری و آموزشی ایجاد کرده‌اند. بسیاری از دانشگاه‌های چین پذیرش‌های تحصیلی مهندسی دارند که تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌گیرد.

با توجه به مکانهای دانشگاه‌های مهندسی در کشور چین، منطقی‌ترین تصمیم برای شما این است که مشخص بکنید کدام یک از شهرها را برای تحصیل خود، مناسب‌تر می‌دانید. قابل ذکر است که شهرهای پکن و شانگهای، دو شهر مهم و بزرگ اقتصادی و فرهنگی چین هستند و شما با انتخاب این شهرها برای تحصیل در رشته‌ های مهندسی موردنظر خود، با کیفیت عالی آموزش در دانشگاه‌های این دو شهر مواجهه خواهید شد.

دانشگاه بیهانگ، دانشگاه مهندسی عمران و معماری پکن، دانشگاه دونگوا و کالج سینو انگلیس، USST، دانشگاه علم و فناوری چین شرقی از جمله دانشگاه‌های مطرح در این دوشهر می‌باشند که برای انتخاب بسیار توصیه می‌شود.

دانشگاه بیهانگ
استانداردهای تحصیلی رشته‌ مهندسی

اعتبار مدارک تحصیلی رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های چین

برای افراد علاقه‌مند به تحصیل در رشته مهندسی در کشور چین، اعتبار مدرک تحصیلی صادر شده از سوی دانشگاه چین، دارای اهمیت بسیاری است. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های چین، توسط کشورهای توسعه یافته تماماً به رسمیت شناخته شده‌اند و دولت چین با تعداد زیادی از کشورها مثل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، ژاپن و ۵۵ کشور دنیا، در این مورد توافق کرده‌اند.

این توضیحات به این معنی هستند که مدارک تحصیلی دانشگاه‌های چین در سراسر جهان شناخته شده هستند و از طرف دانشجویان سراسر دنیا، بسیار مورد استقبال  قرار می‌گیرند و از نظر اعتبار مدارک برای اشتغال بعد از تحصیل نیز معتبر و مفید و کارآمد هستند؛ حتی در صورتی که فرد فارغ‌التحصیل مجدداً به کشور خود باز گردد، در کشور فرد فارغ‌التحصیل نیز دارای اعتبار است.

اعتبار مدارک تحصیلی رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های چین | بنیاد چین
اعتبار مدارک تحصیلی رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های چین

رشته‌های تحصیلی مهندسی در دانشگاه‌های فنی چین 2020

تحصیلات در رشته‌های مهندسی می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای از موضوعاتی مانند مهندسی مکانیک، مهندسی معدن، مهندسی شیمی و  حتی مهندسی زیست شناسی باشد. مباحث علمی مرتبط ممکن است از اصول مهندسی پایه تا تکنیک‌های مرتبط با ریاضی کاربردی باشد.

آموزش عالی در کشور چین برای چندین سال به عنوان یکی از بهترین آموزش‌ها در بین کشورهای آسیایی انتخاب شده است. این کشور بیش از 150 دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که در تمام استان‌های چین گسترده است. آموزش عالی مبتنی بر تحقیق است.فرصت‌های آینده برای دانشجویان داخلی و خارجی مشغول به تحصیل در رشته‌ مهندسی در کشور چین فراهم است.

دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از ایالات متحده، کشور چین است که طی 30 سال گذشته با رشد متوسط ​​تولید ناخالص داخلی 10 درصد در رتبه نخست سریعترین رشد اقتصادی جهان است. تعداد زیادی از 500 شرکت برتر جهان از جمله شرکت‌های مرسدس بنز، جنرال موتور، بریتیش پترولیوم و زیمنس، مشغول تجارت و راه‌اندازی خطوط تولید و مونتاژ سطح اول جهانی خود در کشور چین هستند.

همچنین تعداد زیادی از این شرکت‌ها برای جذب دانشجویان خارجی برای کارآموزی و اشتغال و تحصیل در رشته‌ مهندسی در کشور چین تلاش‌های بسیاری کرده‌اند. مثلاً شرکت زیمنس در کشور چین از سال 2004 همکاری خودشان را با بیش از 70 دانشگاه چینی و کالج‌های حرفه‌ای برای برنامه‌های آموزش حرفه‌ای و پروژه‌های کارآموزی خود شروع کرده است.

بیشتر بخوانید: دانشگاه جِنگجو چین (ژنگژو)

دانشگاه مهندسی | بنیاد چین
رشته‌های تحصیلی مهندسی در دانشگاه‌های فنی چین

دانشجویان خارجی در چین، پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های چین، خود را به این شرکت‌های بین‌المللی منتقل می‌کنند تا دوره‌های کارآموزی خود را در این مکان‌ها بگذرانند. حتی ممکن است بعد از مدتی، تعدادی از آنها در پست مدیرکل شرکت‌های تابعه در آمریکا، انگلیس و سایر کشورهای توسعه‌یافته، اختصاص بیابند.

در ضمن شانس زیادی نیز وجود دارد که بتوانید در پروژه‌های مهندسی خارج از کشور که توسط دولت چین اجرا می‌شود، مانند پروژه‌های اجرائی زیرساخت‌ها و توسعه منابع در کشورهایی مانند غنا، آفریقای جنوبی، نیجریه و پاکستان شرکت کنید و بتوانید مسئول این پروژه‌های مهندسی باشید و راه خود را برای تحقق رویاهای خود و همچنین خدمت به کشور خود بیابید.

نتیجه اینکه روند فعالیت شرکت‌های چند ملیتی در چین باعث گسترش بازارهای داخلی و خارجی چین و در نهایت ایجاد فرصت‌های کاری بیشماری برای فارغ‌التحصیلان داخلی و خارجی رشته‌های مهندسی شده است.

منابع : easyuni

کد مطلب: 980625002-335

4 پاسخ

  1. سلام من لیسانس مهندسی صنایع هستم و معدلم زیر نمره 13 میباشد و میخواستم به چین برای مقطع ارشد سفر کنم و قدرت مالی کمی دارم برای سفر میخواستم یه شماره تماس بدین تا بتونم تماس بگیرم برای مشاوره

  2. دانشگاه های خیلی خوبی هستن من تعریفش رو از چند تا دوستام شنیدم✔👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *