مراحل دریافت بورس تحصیلی از دولت چین

برای کسب بورس مورد نظر باید درخواست خود را به نهادهای مختلفی ارائه بدهید. مثلاً برای کسب بورس دولتی چین که به دانشجویان کشورهای خارجی تعلق می گیرد، این دانشجویان باید درخواست بورس را به سفارت و سرکنسولگری چین در کشور متبوعشان ارائه دهند. برای به دست آوردن برخی بورس‌های ویژه مانند بورس به پروژه‌های ویژه نیز باید از دانشگاه های چینی ارائه دهندۀ آنها درخواست کرد.

دانشجویان خارجی که می خواهند با بورس دولتی چین در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند باید از فهرست دانشگاه‌ها و رشته‌هایی که از طرف وزارت آموزش و پرورش چین برای دانشجویان خارجی تعیین شده دانشگاه و رشتۀ مورد علاقه خود را انتخاب کنند. زبان تدریس در دانشگاه‌های چین برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی معمولاً زبان چینی است. دانشجویانی که زبان چینی بلد نباشند باید مدت یک تا دو سال اول را صرف یادگیری زبان چینی بکنند. به این ترتیب که دانشجویان رشته‌های فیزیک، مهندسی، کشاورزی، پزشکی، اقتصاد، مدیریت و حقوق به مدت یک سال و دانشجویان رشته‌های ادبیات، تاریخ، فلسفه، پزشکی سنتی چین به مدت دو سال زبان چینی یاد می گیرند و پس از شرکت در امتحان زبان چینی و کسب نمرۀ حد نصاب، می توانند وارد مرحلۀ تحصیل در رشته خود شوند. تنها در برخی رشته های ویژه در مقطع کارشناسی ارشد، دروس به زبان انگلیس تدریس می‌شود. ارزیابی سالانه دربارۀ صلاحیت کسب بورس برابرِ «سند روش‌های ارزیابی سالانه دربارۀ صلاحیت کسب بورس دولتی چین»، دانشجویان خارجی که به مدت حدود یک سال از بورس استفاده و در چین تحصیل کرده‌اند، باید مورد ارزیابی سالانه قرار گیرند. دانشگاه های چین طبق این سند، نمرات، برخورد تحصیلی، حضور در کلاس و بازدهی دانشجویان یاد شده را مورد ارزیابی جامع قرار می دهند.

بورس دانشجویانی که در ارزیابی موفق شوند، ادامه می یابد، اما بورس دانشجویان ناموفق معلق می شود و صلاحیتشان را برای دریافت بورس از دست می دهند.دانشجویان خارجی که بورسشان معلق شده می‌توانند از خدمات بیمۀ عمومی پزشکی که دولت چین در اختیارشان گذاشته استفاده‌کنند.

اگر این دانشجویان در مدت تحصیل در چین با مشکل مالی مواجه شوند، می‌توانند از دولت چین، درخواست کاهش هزینۀ تحصیل کنند. اگر آنها بخواهند مجدداً صلاحیت دریافت بورس را به دست بیاورند، می توانند در ارزیابی سال بعد شرکت کرده و پس از قبول شدن در آن، مجدداً از بورس دولتی برخوردار شوند.درخواست‌های بعدی دانشجویانی که در ارزیابی سالانه صلاحیت دریافت بورس را هم از دست بدهند، پاسخ داده نخواهد.

در بیشتر موارد، سفارت یا سرکنسولگری چین مرجع اعزام در کشور خود است. سفارت هر کشور جزئیات درخواست و مهلت خاص خود را دارد. اطلاعات ممکن است هر ساله به روز شود. ابتدا باید با سفارت چین تماس بگیرید.

1) درخواست خود را به سفارت چین ارسال کنید.

2) پس از بررسی کلیه اسناد درخواست، سفارت چین نامه اعطای جایزه را به نامزد واجد شرایط بورس تحصیلی دولت چین صادر می‌کند (متقاضی که در لیست نامزدها نیست، مورد توجه قرار نمی‌گیرد).

3) با نامه اعطای جایزه با دانشگاه‌هایی در چین که می‌خواهید درخواست دهید تماس بگیرید. نامه قبل از پذیرش صادر خواهد‌شد. نامه قبل از پذیرش خود را به سفارت چین ارسال کنید.

توجه: نامه قبل از پذیرش از دانشگاه‌های چین یک ماده درخواست ضروری نیست. برنامه‌های ضمیمه‌نامه پیش از پذیرش مستقیماً برای تأیید محل به دانشگاه‌های میزبان ارسال می‌شوند.

برنامه‌های بدون نامه قبل از پذیرش برای گذراندن مراحل پذیرش به دانشگاه‌ها ارسال می‌شود. برای متقاضیان بدون نامه پیش از پذیرش، شورای بورس تحصیلی چین نمی‌تواند اطمینان حاصل کند که دانشگاه میزبان یکی از ترجیحات موسسه خواهد‌بود، زیرا ظرفیت دانشگاه‌ها و صلاحیت متقاضیان نیز در نظر گرفته خواهد شد.

4) سفارت چین همه درخواست‌ها را برای بررسی نهایی به شورای بورس تحصیلی چین ارسال می‌کند.

5) منتظر اطلاع از دریافت بورسیه شوید.

مراحل دریافت بورس تحصیلی از دولت چین

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید

نکات مهمی که باید بدانید

1) شما شانس خود را برای گرفتن بورس تحصیلی نمی‌دانید. هیچ کس تضمین نمی‌کند که بورس تحصیلی دریافت کنید. با این حال، می‌توانید با مراجعه به دانشگاه‌های کم رقابت یا برخی از رشته‌های خاص، شانس خود را افزایش دهید.

2) دانش آموزان می‌توانند بورس تحصیلی دولت چین را بدون نامه اعطای جایزه به نامزد واجد شرایط بورسیه دولت چین و نامه پیش از پذیرش دریافت کنند برخی از دانشگاه ها نامه قبل از پذیرش را ارائه نمی‌دهند.

3) نامه اعطای جایزه به نامزد واجد شرایط برای بورس تحصیلی دولت چین تضمین نمی‌کند که بورس تحصیلی دریافت کنید.

4) اگر دانشگاهی که می‌خواهید برای آن درخواست دهید نامه قبل از پذیرش را ارائه می‌دهد، باید یک آن را دریافت کنید. در صورت عدم کسب شانس هیچ فرصتی نخواهید داشت.

5) نامه پیش دانشگاهی در برخی از دانشگاه‌ها بسیار آسان است.

6) اگر هم‌اکنون در چین زندگی می‌کنید می‌توانید درخواست دهید. شما باید تمام مواد درخواستی را به سفارت چین در کشور خود ارسال کنید.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *