تحصیل در رشته انسانی در چین

تحصیل در رشته انسانی در چین

محتوای جدول

محتوای جدول

رشته‌های علوم انسانی معاصر در چین پس از پایان انقلاب فرهنگی شکل گرفت. دو عزیمت علوم انسانی جدیدی را که در پی آن تأسیس شد، تعریف کرد. اولین عزیمت از سیستم مدارس انقلاب فرهنگی بود.

این نماد در بازگرداندن رسمی سیستم کنکور دانشگاه پیش از انقلاب در سال 1977 نمادین شد. از سال 1966 تا 1969، مؤسسات آموزش عالی ثبت‌نام دانش آموزان را متوقف کردند. از سال 1970، مطابق با دستور مائو تسه تونگ برای انقلابی در آموزش و پرورش، برخی از مدارس مجدداً دانش آموزان را ثبت‌نام کردند، اما این دانش آموزان مانند گذشته مستقیماً از دبیرستان پذیرفته نمی‌شدند.

تحصیل در رشته انسانی در چین

بلکه آن‌ها از گروه‌هایی باتجربه اجتماعی خاص مانند کارگران، دهقانان یا سربازان جذب می‌شدند. رشته‌های دانشگاه بازسازی شده در آن زمان در شاخه‌های علوم و مهندسی مرتبط با توسعه ملی بود.

 

در سال 1977، با راهنمایی دنگ شیائوپینگ، این سیستم ثبت‌نام کنار گذاشته شد. تمام کسانی که در دوره تعلیق ده ساله کنکور از مدرسه راهنمایی فارغ‌التحصیل شده بودند، دوباره می‌توانند در کنکورهای آموزش عالی شرکت کنند.

در همان زمان، آکادمی علوم اجتماعی چین (CASS) تأسیس شد که شامل سی و یکم موسسه تحقیق در علوم اجتماعی انسانی است. سلف آن، بخش فلسفه و علوم اجتماعی آکادمی علوم چین (CAS)، شامل چهل و پنج مرکز تحقیقاتی است.

از نظر نهادی، سازمان CAS ترکیبی از موسسه‌ای به سبک شوروی است که از آن چارچوب اساسی خود و Academia Sinica دوره جمهوری خواهان گرفته شده است؛ بنابراین بنیاد CASS نمادی از تلاش چین برای تمایز خود از سیستم شوروی بود در حالی که هنوز در مرز مارکسیسم باقی مانده است.

در این چارچوب جدید، رشته‌هایی مانند فلسفه، تاریخ و ادبیات از علوم انسانی جدا نشده‌اند، بلکه عنصری خاص را در مجموعه وسیع‌تری از علوم اجتماعی تشکیل می‌دهند.

از اواخر دهه 1970 تا 1980، در حالی که دانشمندان جداگانه بین علوم انسانی و علوم اجتماعی مرزبندی می‌کردند، با این وجود این بود که سیستم دانشگاهی تفاوت واضحی بین علوم انسانی و علوم اجتماعی نمی‌گذارد. علوم انسانی صرفاً یک دسته خاص از علوم اجتماعی بود.

علوم اجتماعی

عزیمت دوم تغییر شکل طبقه‌بندی سنتی سوسیالیست در رشته‌ها بود. طبق نظریه مارکسیست، علوم اجتماعی (از جمله علوم انسانی) در مجموع یک روبنا بودند و بنابراین در قلمرو ایدئولوژی قرار می‌گرفتند.

با این حال، گروه‌های CAS تحت تأثیر نظم مؤسسات قبل از 1949 مانند Academia Sinica، دانشگاه پکن و دانشگاه Tsinghua قرار گرفتند. بخش‌های دانشکده CAS در سال 1955 تأسیس شد اما براساس اصطلاحات سازمانی که در سال 1952، تحت هدایت مائو تسه تونگ انجام شد، ساخته شدند.

بر این اساس، گروه‌های علوم انسانی و علوم دانشگاه Tsinghua با دانشگاه پکن ادغام شدند و پس از تأسیس آن در بخش اساتید فلسفه و علوم اجتماعی در CAS ادغام شدند.

با توجه به مواضع سیاسی خود و علیرغم موفقیت‌های علمی، نسل قدیمی دانشمندان دانشگاه‌های پیش از انقلاب در مجموع به بخشی منتقل شدند که دانشجو ثبت‌نام نمی‌کرد.

دقیقاً این دانشمندان مانند گو جیگانگ و چن یینکه در رشته تاریخ، یو پینگبو و کیان زونگشو در حوزه ادبیات و هه لین و جین یوئلین در حوزه فلسفه بودند که به سمت‌های مختلف تحقیق در سمت‌های مختلف منصوب شدند دفاتر بخش.

در نتیجه، نسل قدیمی دانشمندان نه تنها شامل علمای برجسته چپ مانند گوا مورو، فن ونلان و هه چی فانگ، بلکه علمای برجسته غیر چپ نیز بودند. پس از تشکیل CASS در سال 1977، این نسل همراه با نسل دانش پژوهانی بود که پس از سال 1949 بالغ شدند و هسته حرفه‌ای علوم اجتماعی و انسانی در چین را تشکیل دادند.

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

گرایش‌های معاصر

در طول قرن بیستم، چین یک جنبش ضد سنت مداوم و خشن را تجربه کرده است. با این حال، از دهه 1980، این روند با یک محافظه کاری فرهنگی خاص آغاز شد که تعمیم آن دشوار است. در درون این روند جدید سنت گرایی، دو پدیده وجود دارد که شایسته توجه است. اولین مورد، بازگشت به اصطلاح یادگیری ملی است که به دنبال حفظ ذات ملی است.

تحصیل در رشته انسانی در چین

مطالعه علوم انسانی و اجتماعی در چین

 

علوم انسانی و اجتماعی شامل موضوع هایی در مورد انسان ها و رفتارهای آنهاست. علوم انسانی رشته های دانشگاهی هستند که جنبه های جامعه و فرهنگ انسانی را مطالعه می کنند و از روش هایی استفاده می کنند که بر خلاف علوم طبیعی که عمدتاً از رویکردهای تجربی استفاده می کنند، عنصر تاریخی قابل توجهی دارند.

Humanities & Social Sciences (علوم انسانی و اجتماعی ) در مورد چه چیزی است؟

اگرچه علوم انسانی در چین از سنت طولانی و غنی برخوردار بوده است، اما تنها به تازگی به عنوان گروهی جداگانه از رشته های دانشگاهی ظهور کرده است. همانطور که بیان کردیم علوم انسانی و اجتماعی موضوعاتی در مورد انسان ها و رفتارهای آنهاست. علوم انسانی رشته های دانشگاهی هستند که جنبه های جامعه و فرهنگ انسانی را مطالعه می کنند.موضوعات موجود در علوم انسانی شامل فلسفه، تاریخ، ادبیات، دین، موسیقی و وضعیت انسانی است. در حالی که علم اجتماعی بیشتر با رفتار انسان مرتبط است، مطالعه علمی جامعه انسانی و روابط اجتماعی بین افراد درون یک جامعه است. رشته های مورد مطالعه در این زمینه شامل جرم شناسی، ژرنتولوژی، حقوق، علوم سیاسی، روانشناسی و توسعه انسانی است.

بیشتر بخوانید:  بورسیه تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی چین

رشته های عمده در علوم انسانی & اجتماعی چه هستند؟

علوم انسانی و اجتماعی به عنوان یک رشته ی کل دارای زمینه های عمده بسیاری است، که شامل موارد زیر می باشد:

۱– انسان شناسی

واژه «آنتروپوس» در زبان یونانی باستان به معنای «انسان» است و انسان شناسی علمی از مجموع وجود انسان است که به چهار زیر رشته تقسیم می شود: باستان شناسی، انسان شناسی فیزیکی یا زیستی، زبان شناسی انسان شناسی و انسان شناسی فرهنگی.

هدف انسان شناسی ارائه یک حساب جامع از انسان است و طبیعت انسان و دوره های انسان شناسی را به راحتی می توان در نهادهای مختلف در چین یافت.

۲-علوم سیاسی

علوم سیاسی رشته ای دانشگاهی و پژوهشی است که به نظریه و علم سیاست و توصیف و تحلیل سیستم های سیاسی و رفتار سیاسی می پردازد.

در علوم سیاسی زیر رشته های زیادی وجود دارد که از آن جمله می توان به اقتصاد سیاسی، حقوق بین الملل، روابط بین الملل، مدیریت عمومی، حقوق عمومی، نظریه سیاسی و فلسفه و بسیاری دیگر از آن ها نام برد. علوم سیاسی از نظر روش شناختی متنوع است و بسیاری از روش های نشأت گرفته از تحقیقات اجتماعی را مناسب می کند.

3.روانشناسی

روانشناسی یک زمینه دانشگاهی و کاربردی شامل مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی، که از یونان باستان “روان” (روح) و “logy” (مطالعه) می آید. همچنین اشاره به کاربرد چنین دانشی به حوزه های مختلف فعالیت انسان از جمله مشکلات زندگی روزمره افراد و درمان بیماری روانی دارد.

این رشته همراه با زیست شناسی و علوم اعصاب متفاوت است که در درجه اول به تعامل فرایندها و رفتار ذهنی مربوط می شود، نه به سادگی فرایندهای زیستی.

۴- تاریخ
تاریخ داستان نوع بشر و چگونگی تأثیر گذشته بر زمان حال است. بیشتر واقعیت ها، تاریخ ها و رویدادها را در بر می گیرد و به بررسی راه های مختلفی می پردازد که جوامع، فرهنگ ها و ملت ها از روزهای تمدن باستانی تا به امروز تکامل یافته اند. شما به عنوان یک دانشجوی مطالعات تاریخی ، تحولات تاریخی، رویدادها، شرایط اجتماعی و فرهنگی، نقاط عطف عمده و زندگی افرادی که آنها را شکل داده اند، یاد خواهید گرفت.

۵– جامعه شناسی

جامعه شناسی مطالعه نظام یافته جامعه، الگوی روابط اجتماعی، تعامل اجتماعی و فرهنگ زندگی روزمره است که هدف آن توسعه بدنه ای از دانش در مورد نظم اجتماعی، پذیرش و تغییر یا انقلاب اجتماعی در موضوعاتی اعم از سطح جامعه شناسی خرد فردی و تعامل تا سطح کلان سیستم ها و ساختار اجتماعی است.

محورهای جامعه شناسی شامل طبقه بندی اجتماعی، طبقه اجتماعی، دین، تحرک اجتماعی، جنسیت و موارد دیگر است.

در این زمینه به چه مهارت های مهمی نیاز دارم؟

مطالعه علوم انسانی و اجتماعی شما را ملزم به توسعه طیف گسترده ای از مهارت هایی خواهد کرد که زمانی که در این زمینه کار می کنید برای شما مفید خواهد بود. برای درخشش در این زمینه، ممکن است بخواهید خودتان را با این مهارت های مهم و مفید آماده کنید:

1.مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی برای یک دانشجوی علوم انسانی و اجتماعی مهم است و به عنوان یک دانش جو باید قادر به ارائه یافته ها در اشکال مناسب برای مخاطبان و اهداف مختلف با استفاده از اصطلاحات موضوع خاص باشد. مهارت های ارتباطی خوب نیز در این زمینه مهم هستند چرا که تعامل انسان ها در زندگی روزمره بر اساس ارتباطات بین افراد است.

۲- پرسش کردن مهارت
طرح پرسش در این زمینه به ویژه برای یک بازپرس جنایی یا یک روانشناس ، بسیار مهم است. مهارت بسیار ارزشمندی است که بتوانید به عنوان یک عضو اساسی در جامعه ، به طرح سوالات مهم در مورد حوادث، تحولات، مسائل و پدیده های مربوط به علوم انسانی و اجتماعی بپردازید و حتی صحبت کردن در مورد نیاز به توسعه به منظور کشف یافته های جدید در این زمینه به نفع کل جامعه و نوع بشر است.

۳- تفکر خلاق
تفکر خلاق یکی از مهارت های بنیادین است که به ما این امکان را می دهد که در همه زمینه ها از جمله علوم انسانی و اجتماعی عملکرد خوبی داشته باشیم. مهارت های تفکر خلاق نه تنها در این زمینه مهم هستند، بلکه زمانی که صحبت از توسعه شخصی می شود نیز مهم است، و پایه ای برای درک تجربه انسانی تشکیل می دهند.

تفکر خلاقانه شما را قادر خواهد ساخت تا راه حل های زیادی برای مشکلات مربوط به علوم انسانی و اجتماعی به دست بیاید.

4.تجزیه و تحلیل، تحقیق و ارزیابی مهارت ها

بیشتر بخوانید:  تحصیل در دانشگاه فضانوردی و هواشناسی نانجینگ چین NUAA

به عنوان یک دانشجوی علوم انسانی و اجتماعی و یا فارغ التحصیل، شما باید به جمع آوری اطلاعات، شواهد و یا داده ها و تجزیه و تحلیل آنها تسلط داشته باشید. دقت و توجه به این گونه اطلاعات باید قبل از انجام ارزیابی بر روی این تکه های اطلاعات و نتیجه گیری شناسایی و تعیین شود.

نتیجه گیری های انجام شده نیاز به مبتنی بر شواهد، با توضیحاتی برای رویدادها، تحولات، مسائل و پدیده ها دارد.

۵- تفکر انتقادی
تفکر انتقادی در همه زمینه های مطالعه از جمله علوم انسانی و اجتماعی مهم است. مهم نیست که شما در کدام زمینه هستید، مهارت های تفکر انتقادی مهم هستند تا به شما در تجزیه و تحلیل موقعیت ها و تصمیم گیری آگاهانه کمک کنند. در زمینه علوم انسانی و اجتماعی باید بتوانید مشکلات را درک کنید، انتقادی فکر کنید و راه حل هایی برای مشکلات مربوط به انسان و جامعه ابداع کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل داروسازی در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

الزامات ورود و مدارک تحصیلی مورد نیاز برای این رشته شامل چه چیزهایی می باشد؟

موسسات زیادی در چین وجود دارند که برنامه های مختلفی را برای علوم انسانی و اجتماعی ارائه می دهند. برای مطالعه برنامه علوم انسانی و علوم اجتماعی در چین، شما نیاز به انجام این الزامات دارید:

مقطع الزامات مورد نیاز
لیسانس
 • چینی ها : جدید HSK5 یا بالاتر ، HSK4 190 یا بالاتر
 • IELTS 5.5 6.5 یا بالاتر
 • تافل 70 – 90 یا بالاتر
 • IB
 • جی اس ای
کارشناسی ارشد، دکترا
 • حداقل مدرک کارشناسی در هر رشته
 • چینی ها : جدید HSK5 یا بالاتر ، HSK4 190 یا بالاتر
 • IELTS 5.5 – 6.5 یا بالاتر
 • تافل 70 – 90 یا بالاتر
 • IB
 • جی اس ای

مطالعه در این رشته تحصیلی چقدر طول می کشد؟

یک برنامه علوم انسانی و اجتماعی برای سطح متفاوتی از مطالعات از جمله، دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است و مدت تحصیل برای این سطوح متفاوت است. مدت زمان مطالعه برای یک برنامه از همان سطح ارائه شده توسط موسسات مختلف می تواند متفاوت باشد.

سطوح مطالعه مدت زمان
لیسانس 4 سال
کارشناسی ارشد 1 – 2 سال
دكتر 3 – 4 سال

مطالعه علوم انسانی و اجتماعی چقدر هزینه دارد؟

هزینه تحصیل در یک دوره علوم انسانی و اجتماعی بستگی به سطح مطالعه و موسسه شما دارد. در اینجا شهریه تخمینی مطالعه علوم انسانی و اجتماعی در چین با توجه به سطوح مطالعه را ذکر خواهیم کرد:

برنامه هزینه های تخمینی
لیسانس RM16,000 – RM47,000
کارشناسی ارشد RM17,000 – RM60,000
دكتر RM22,000 – RM60,000

 

فرصت های شغلی این رشته چه هستند؟

علوم انسانی و اجتماعی یک رشته بسیار گسترده است و بسیاری از مشاغل علوم انسانی و اجتماعی از نظر مالی در حال تحقق و پیشرفت هستند. شغل های زیادی وجود دارد که می توانید با مدرک علوم انسانی و اجتماعی دریافت کنید، از جمله:

 • نویسنده
 • ویرایشگر
 • روانشناس
 • معاون حقوقی اداری
 • خبرنگار
 • مدرس
 • مددکار اجتماعی
 • راهنمای سفر
 • دیپلمات ها
 • مشاوران
 • باستان شناس میدانی
 • مشاوران سیاست
 • مشاوران سیاسی
 • دانشمند علوم سیاسی
 • مدیر عمومی

10 دانشگاه برتر که دوره های علوم انسانی و اجتماعی  (Humanities & Social Science )را در چین ارائه می دهند :

علوم انسانی و اجتماعی یک رشته مردمی است و بسیاری از موسسات در چین برنامه های علوم انسانی و اجتماعی را در سطوح مختلف مطالعه ارائه می دهند. شما می توانید این دانشگاه های برتر را برای مطالعه برنامه علوم انسانی و اجتماعی در چین بررسی کنید:

1. دانشگاه پکن

دانشگاه پکن یکی از دانشگاه های برتر چین و در سراسر جهان است که رتبه #۳۱ را در سطح جهانی دارد. این دانشگاه به مرکز تدریس و تحقیق تبدیل شده است و شاخه های متنوعی از یادگیری مانند علوم اجتماعی و علوم انسانی، علوم پایه و کاربردی، مدیریت و آموزش را در آغوش گرفته است.

این پردیس در منطقه هایدیان در حومه غربی پکن واقع شده است و در نزدیکی باغ یوانمینگیوان و کاخ تابستانی ایستاده است.

2. دانشگاه Tsinghua

دانشگاه Tsinghua یک دانشگاه شناخته شده واقع در پکن چین، با داشتن 20 دانشکده و 58 بخش با دانشکده های علوم، مهندسی، علوم انسانی، حقوق، پزشکی، تاریخ، فلسفه، اقتصاد، مدیریت، آموزش و هنر، و با حضور بیش از 33000دانش آموز، از جمله دانشگاه های بین المللی است.

چین  به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های چین متعهد به کشت شهروندان جهانی است که در دنیای امروز در تمام زمینه های مطالعاتی رشد خواهند کرد.

3. دانشگاه شانگهای جیائو تانگ

دانشگاه شانگهای جیائو تانگ یکی از مشهورترین دانشگاه های چین است و در سال ۱۸۹۶ تأسیس شد. این دانشگاه یکی از ۱۰ دانشگاه برتر سرزمین اصلی چین است که در میان دیگر دانشگاه های چین رتبه ۶ را کسب کرده و رتبه ۶۰ را در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS به دست آورده است.

بیشتر بخوانید:  رشته داروسازی در کشور چین

با وجود اینکه ماندارین زبان اصلی آموزش در این دانشگاه است، دانشگاه شانگهای جیائو تانگ چند دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد که به زبان انگلیسی تدریس می شود.

4. دانشگاه نانجینگ

دانشگاه نانجینگ که یک دانشگاه مشهور با بیش از صد سال سابقه است، از اعتبار بالایی برخوردار است و در حال حاضر در شهر قدیمی پایتخت نانجینگ واقع شده است. در حال حاضر این دانشگاه دارای سه پردیس شامل : پردیس شیانلین، پردیس گولو و پردیس پوکو می باشد.

از زمان تأسیس این دانشگاه در اوایل قرن بیستم، دانشگاه نانجینگ از فعال ترین دانشگاه ها در ایجاد رابطه نزدیک با بسیاری از دانشگاه های درجه یک در سراسر جهان بوده است.

5. دانشگاه ژیجیانگ

دانشگاه ژجیانگ یکی از برترین موسسات آموزش عالی چین است و همچنین یکی از قدیمی ترین آن است. این دانشگاه شامل ۷ دانشکده و ۳۷ مدرسه است که بیش از ۳۰ عضو هیئت علمی تمام وقت دارد و در حال حاضر در هانگژو، یکی از زیباترین شهرهای چین قرار دارد.

این دانشگاه در میان سه دانشگاه برتر در سرزمین اصلی چین و در ۱۰۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی شهرت جهانی آموزش عالی تایمز و رتبه بندی دانشگاه جهانی QS قرار دارد.

6. دانشگاه پکن عادی

دانشگاه عادی پکن یک موسسه مشهور آموزش عالی است که به آموزش معلم، علم آموزش و یادگیری پایه در هر دو هنر و علوم معروف است.

دانشگاه عادی پکن با امضای توافقنامه های تعاونی با نزدیک به سیصد دانشگاه و موسسه تحقیقاتی از بیش از سی ملت و منطقه، همکاری و تبادل گسترده بین المللی را ترویج می کند. همچنین دارای برنامه های تبادل دانشجویی با بیش از پنجاه دانشگاه است.

7. دانشگاه شاندونگ

دانشگاه شاندونگ در سال ۱۸۶۴ تأسیس شد و یکی از دانشگاه های عضو دو پروژه ملی ساخت و ساز کلیدی چین برای حمایت از توسعه دانشگاه های با کیفیت بالا است. این دانشگاه شامل ۳۱ دانشکده با مجموعه کتابخانه ای عظیم با حدود ۴٬۵۰۰٬۰ جلد است.

این دانشگاه به عنوان یکی از اولین دانشگاه هایی که نام خود را در فهرست دو پروژه ملی ذکر شده در بالا ثبت کرده است ، در سال های اخیر با سرعت در حال توسعه بوده و کیفیت آموزشی و رقابت پذیری دانشگاه به طور قابل ملاحظه ای بهبود یافته است.

8. دانشگاه فودان

دانشگاه فودان که در سال ۱۹۰۵ تأسیس شده یکی از اولین دانشگاه های کلیدی ملی چین است. همچنین این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه هایی بود که از زمان انقلاب کمونیستی دانشجویان ملی و ارزی را پذیرفت.

دانشگاه فودان به کیفیت برنامه های بین المللی دانشجویی توجه زیادی دارد و متعهد به بالا بردن درصد های دانشجویان برای برنامه مدرک بین المللی است. این دانشگاه همواره با ارائه انواع مختلف برنامه های دانشجویی بین المللی به طور فعال در حال جذب دانشجویان بین المللی بوده است.

9. دانشگاه شیامن

دانشگاه شیامن که در سال ۱۹۲۱ تأسیس شد، اولین دانشگاهی است که توسط یک رهبر خارج از کشور چین تأسیس شده و پردیس آن در مالزی اولین پردیس شعبه خارج از کشور است که توسط یک دانشگاه معتبر چینی تأسیس شده است. دانشگاه شیامن که بین تپه های سبز و دریای آبی واقع شده است، به خاطر امکانات آموزشی عالی و محیط زیبای خود به عنوان زیباترین دانشگاه چین مشهور است.

XMU به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک دانشگاه تحسین شده بین المللی در سطح جهانی است و با ۲۳۶ دانشگاه از کشورهای جهان مشارکت هایی را تولید کرده است.

 

برای دریافت مشاوره بورسیه چین بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

10. دانشگاه علم و صنعت چین

دانشگاه علم و صنعت چین یک دانشگاه برجسته در چین است و از شهرت بسیار خوبی در سراسر جهان برخوردار است. دانشکده علوم انسانی و اجتماعی در USTC در سال ۲۰ 20  با هدف پرورش دانشجویان با استعداد تأسیس شد. این دانشگاه دارای ۱۴ واحد و بخش از جمله دپارتمان تاریخ علمی و باستان شناسی و دپارتمان زبان های خارجی است.موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌ خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی و بورسیه تحصیلی در چین را ارائه می‌کند.

تحصیل در چین 02188060601
آموزش زبان ‌چینی 02175201000

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین