رقابت در مدارس چین: امروزه با افزایش رقابت در مدارس چین و بالا رفتن سطح تحصیلات چینی‌ها‌، ورود به دانشگاه‌های برتر چینی یک دستاورد قابل توجه بین دانشجویان است‌.

داشتن مدرک دانشگاهی معمولی چین در حال حاضر نمی‌تواند انتظار جامعه رو به رشد را برای رقابت برآورده کند.


رقابت در مدارس چین

آموزش و پرورش در سراسر جهان دارای اهمیت است‌.سیستم آموزش در چین یک آموزش دولتی است که توسط وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود‌‌.

آینده فرد در چین به کیفیت تحصیلات یستگی دارد. همه دانش آموزان باید حداقل 9 سال در مدرسه شرکت کنند، معروف به آموزش اجباری نه ساله، که توسط دولت تأمین می‌شود‌. آموزش اجباری شامل شش سال تحصیلات ابتدایی است که معمولاً از شش یا هفت سالگی شروع می‌شود و به دنبال آن سه سال آموزش متوسطه (راهنمایی) است. بعضی از استان‌ها ممکن است پنج سال دبستان و چهار سال دوره راهنمایی داشته باشند.

بسیاری از دانش آموزان و والدین احساس می‌کنند که تنها راه موفقیت در آزمون و بنابراین ورود به بهترین دانشگاه‌ها، حضور در بهترین مدارس از ابتدای تحصیل است. برای انجام این کار بیشتر خانواده‌های چینی تمام پول، منابع و وقت خود را برای ارائه بهترین آموزش ممکن برای فرزندان خود قرار می‌دهند. برای دانش آموزان کشور، در سال آخر تحصیلات آن‌ها یک امتحان نهایی اختصاص داده شده که مشخص می‌کند در چه نوع دانشکده ای می‌توانند شرکت کنند. از اواخر دهه 1980 تا اوایل دهه 1990 دولت مرکزی چین شروع به اصلاحات گسترده‌ای در بخش آموزشی کشور برای کارآمدتر کردن مدارس کرد‌. که هدف اصلی این اصلاحات معرفی مکانیسم‌های رقابت بود.

سیستم آموزش در چین شامل دوره‌های تحصیلی زیر است:

آموزش ابتدایی

 

مدارس ابتدایی در چینکد تصویر: 980708002-325-01

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید

در چین تحصیلات ابتدایی اجباری است و 6 سال به طول می‌انجامد‌. کودکان مدارس را از شش سالگی شروع می‌کنند (در بعضی مناطق هفت سال)‌.

دانش آموزان طبق قانون ۹ سال تحصیل اجباری کاملا تحت آموزش رایگان قرار دارند در نتیجه آنها ترجیح می‌دهند که این دوره را برای راحتی در منطقه سکونت خود بگذرانند

زبان آموزشی چینی ماندارین است به استثنای مدارس ابتدایی که عمدتاً دانش آموزان اقلیت قومی را پذیرش می‌کنند‌. یک سال تحصیلی معمولی از دو ترم تشکیل شده و از ماه سپتامبر تا جولای برگزار می‌شود‌.

دانش آموزان پنج روز در هفته در کلاس‌ها شرکت می‌کنند و آموزش دبستان در حال حاضر شامل نه دوره اجباری است که شامل

زبان‌های چینی، ریاضیات، مطالعات اجتماعی، طبیعت، تربیت بدنی، ایدئولوژی و اخلاق، موسیقی، هنرهای زیبا و مطالعات کار است‌.

زبان خارجی معمولاً به عنوان یک دوره انتخابی ارائه می‌شود‌. برای فارغ التحصیلی، کلیه دانش آموزان موظفند امتحانات فارغ التحصیلی را در رشته‌های چینی و ریاضیات سپری کنند‌. این امتحانات معمولاً توسط مدارس با راهنمایی مقامات محلی آموزش و پرورش طراحی و اداره می‌شوند‌. دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی از مدارس ابتدایی به مدارس راهنمایی 3 ساله متوسطه (chuzhong move) می‌روند.

آموزش دوره متوسطه

 

رقابت در مدارس چینکد تصویر: 980708002-325-02

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید

آموزش متوسطه (پایین) پس از اتمام دوره ابتدایی سه سال طول می‌کشد‌. برای اینکه دانش آموزان بتوانند گواهی فارغ التحصیلی را کسب کنند، باید دوره امتحانات را شرکت کنند و حداقل استانداردها را دریافت کنند‌. امتحانات فارغ التحصیلی توسط مدارس طبق دستورالعمل‌های تعیین شده توسط دفاتر آموزشی استان یا توسط مقامات محلی آموزش و پرورش طراحی و اداره می‌شود‌.

دانش آموزان به طور معمول برای فارغ التحصیلی در موضوعات چینی، ریاضیات، شیمی، فیزیک، زبان خارجی و سیاست مورد بررسی قرار می‌گیرند تکمیل دوره آموزش متوسطه (پایین) نیز نشانگر پایان یک دوره آموزش اجباری 9 ساله (6 + 3) است.

سپس آن‌ها حق انتخاب دارند که در دانشگاه شرکت کنند یا وارد محیط کار شوند‌. اگر دانش اموزان قصد ادامه تحصیل داشته باشند به مدارس ارشد می‌روند که مانند دبیرستان در آمریکا است.

آموزش متوسطه عمومی

 

مدرسه دخترانه در چینکد تصویر: 980708002-325-03

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید

دانش آموزان فارغ التحصیل دوره راهنمایی می تواننند وارد دوره دبیرستان یا مدرسه فنی حرفه ای شوند. مقطع دبیرستان در کشور چین معمولا از سن ۱۶ سالگی شروع می‌شود و در سن ۱۸ سالگی به پایان می‌رسد. با توجه به شهریه ، بیشتر دانش آموزان از مناطق روستایی تحصیل در مدارس فنی حرفه ای را انتخاب می کنند.

که بتوانند به محض فارغ‌التحصیلی وارد عرصه کار شوند. دوره متوسطه عمومی (دبیرستان) 3 سال طول می‌کشد و دوره متوسطه حرفه ای 3 یا 4 سال به طول می‌انجامد‌. دبیرستان ارشد به عنوان (gaozhong known) شناخته می‌شود و دبیرستان حرفه ای در چین به عنوان (zhongzhuan known) شناخته می‌شود‌.

دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیل در مسیر عمومی (آکادمیک) هستند، باید امتحانات ورودی مدارس متوسطه عمومی ارشد را گذرانده، که در چین نیز به عنوان (zhongkao known known) شناخته می‌شود‌.

طراحی و اداره آن توسط مسئولان آموزش و پرورش استان است که امتحان ورودی شامل موضوعات مشابه کنکور ارشد متوسطه است. مدارس دبیرستانی بسیار میان شهرهای چین محبوب است زیرا بیشتر والدین امیدوار هستند که فرزندان آن‌ها وارد دانشگاه شوند. معمولا فقط آن‌هایی که نمرات بالایی در آزمون کتبی کسب کنند می‌توانند وارد مدارس ارشد شوند.

مدارس ارشد شامل ۳ مرحله می باشند که عبارتند از : مرحله اول در ارشد اول ، مرحله گذرا در ارشد دوم ، ازمون ورودی اماده سازی دانشگاه در ارشد سوم. دانش اموزان مقاطع بالا بیشتر وقت خود را مطالعه می‌کنند و کمتر استراحت می‌کنند. به این امید که آزمون ورودی دانشگاه را که هر سال در ماه ژوئن برگزار می شود با موفقیت پشت سر بگذرانند.

 

[WPSM_AC id=23548]

 

آموزش فنی و حرفه ای

 

مدارس چین

کد تصویر: 980708002-325-04

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید

برنامه‌های آموزش حرفه ای بعد از دوره متوسطه ارائه می‌شوند‌. که محور آموزش این مدارس شامل دوره‌های تخصصی انواع مشاغل است‌.

که فارغ التحصیلان معمولاً وارد بازار کار می‌شوند‌. از سال 2000، وزارت آموزش و پرورش (MOE) به فارغ التحصیلان مدارس متوسطه حرفه ای اجازه داده است که NCEE را بگیرند و در برنامه‌های آموزش عالی پذیرفته شوند.آموزش فنی و حرفه ای بالاتر در سطح 专科) zhuanke) موجود است، که به دو یا سه سال تحصیل تمام وقت پس از متوسطه نیاز دارد‌.

برای این فارغ التحصیلان امکان گرفتن مدرک “benke 本科” (لیسانس) از طریق یک دوره اما در تعداد محدودی از رشته‌ها وجود دارد‌. هم اکنون مؤسسات آموزش عالی حرفه ای در سطح استان اداره می‌شوند.

آموزش دانشگاهی

 

کارگاه دانش آموزی در چین

کد تصویر: 980708002-325-05

برای دیدن تصاویر بیشتر روی عکس کلیک کنید

آموزش عالی توسط موسسات مختلفی از جمله دانشگاه‌های عمومی و فنی، موسسات تخصصی، دانشگاه‌های حرفه ای، موسسات نظامی، دانشکده‌های پزشکی و کالج‌ها، کالج‌های مستقل و مؤسسات آموزش عالی بزرگسالان در انواع مختلف ارائه می‌شود‌. ورود به دانشگاه در درجه اول به میزان عملکرد دانشجویان در امتحانات ورودی بستگی دارد‌.

دانش آموزانی که عملکرد تحصیلی برجسته ای در مدارس متوسطه دارند نیز می‌توانند معافیت آزمون ورودی را دریافت کنند و از طریق روشی به نام (baosong directly) مستقیماً به دانشگاه مورد نظر خود وارد شوند‌.

علاوه بر این، برخی از موسسات خصوصی از (NCEE (gaokao معاف هستند و کلیه دانش آموزانی را که قادر به پرداخت شهریه هستند، می‌پذیرند‌. دانشگاه‌های معتبر (موسسات اصلی) استانداردهای پذیرش بالاتری را دارند، و بنابراین به نمرات بالاتر (NCEE(gaokao نسبت به سایر موسسات نیاز دارید‌. ورود به آموزش عالی در چین بسیار رقابتی است.

سرمایه گذاری آموزشی رقابت در مدارس چین

تا سال 1987 بسیاری از مشکلاتی که در گذشته مانع توسعه آموزش عالی شده بودند‌،‌ ادامه یافت‌. بودجه همچنان یک مشکل اساسی بود زیرا مطالعه و تحقیقات علمی و فناوری در خارج از کشور گران قیمت بود. از آنجا که آموزش و پرورش با سایر برنامه‌ها‌ی نوسازی رقابت می‌کرد‌،‌ تامین سرمایه آن بسیار بحرانی بود‌. نگرانی دیگر ‌این بود که ‌آیا اقتصاد چین به اندازه کافی پیشرفته کرده تا بتواند از پرسنل فنی بسیار مجربی که آموزش دیده را مورد استفاده قرار دهد. به عنوان مثال‌ برخی ناظران معتقد بودند که آموزش تکنسین‌ها‌ی نیروی کار سطح پایین به جای دانشمندان واقع بینانه‌تر خواهد بود

و علاوه بر‌این‌،‌ امکان انتخاب افرادی را که صرفاً در روز آزمون استخدامی خوب امتحان داده بودند وجود داشت‌.

با توجه به این مقاله:
آیا شما مایل به تحصیل در چین هستید؟ آیا دوست یا آشنایی را در چین می‌شناسید که در مدارس چین درحال تحصیل هستند؟ نظر آن‌ها درباره رقابت در مدارس چین چیست؟ اگر مقاله رقابت در مدارس چین برای شما مفید بود برای دوستان خود ارسال کنید.

 

دانشگاهی شلوغ در چینکد تصویر: 980708002-325-06

 

میزان افسردگی در مدارس چین چه میزانی است؟

در میان کودکان کمتر از هفده سال، میزان مبتلایان به افسردگی ۲۴٫۶ درصد است. فشار بر دانش آموزان تنها به دلیل رقابت وحشیانه در سیستم آموزش و پرورش چین است که دولت نمی تواند آن را کنترل کند.

 

آموزش اجباری در مدارس چین چقدر طول می کشد؟

امروزه آموزش اجباری نه ساله ای در چین وجود دارد که مدارس ابتدایی و متوسطه را تحت تأثیر قرار می دهد. دبستان را از ۶ یا ۷ سالگی شروع می کنند.

 

 

زندگی روزمره در مدارس چین

هر روز صبح دانش آموزان در حیاط مدرسه جمع می شوند و سرود ملی چین را با هم می خواند و در این مدت پرچم ملی را بالا می برند. به عنوان یک قاعده، مدرسه ۵ روز در هفته باز می شود. اما در برخی مدارس شنبه ها هم به مدرسه می روید. ساعات ماندن در مدرسه معمولاً ۹ ساعت طول می کشد و از ساعت ۷:۳۰ صبح شروع می شود و حدود ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر برای «دانش آموزان عادی» به پایان می رسد. برخی از دانش آموزان نیز تا ساعت ۱۸ یا حتی بعد از آن برای به اصطلاح «درس درمانی» در مدرسه می مانند. با این حال زندگی روزمره مدرسه به آنجا ختم نمی شود. دانش آموزان نیز با مشق شب بمباران می شوند، به طوری که در واقع تمام روز تنها شامل یادگیری از اوایل صبح تا رفتن به خواب است.

 

هیچ وقت آزادی برای کودکان در چین وجود ندارد

دانش آموزان چینی تعطیلات آخر هفته را صرف تفریح نمی کنند. در تعطیلات آخر هفته باید به درس موسیقی یا رقص بروند که معمولاً توسط والدین برای بچه ها سازماندهی می شود. یا درس های خصوصی برای زبان های خاص یا مطالب مدرسه ای بگیرند. اگر دانش آموزان عملکرد خوبی نداشته باشند، والدین به مدرسه فراخوانده می شوند.

 

 

در چین بچه ها با تحمل سختی زیاد، برای رشد وشکوفایی آماده می شوند. وقتی مدرسه را تمام می کنند به طور کامل مستقل هستند. رقابت در چین بسیار شدید و بزرگ است و کسانی که در این رقابت شرکت نمی کنند تا حدودی از بین می روند. این موضوع زمانی غم انگیز است که دانش آموزانی که مثلا 10 سال جوان تر از دانش آموزان بسیاری دیگر از کشورهای جهان می باشند با سن و سال بیشتری نشان داده میشوند و موهای سفید  دارند و پر از استرس می باشند.

 

یادگیری زبان های خارجی در مدارس چینی

 

در چین، زبان های خارجی در واقع در حال حاضر در مهد کودک تدریس می شود. اولین زبان خارجی که کودکان چینی ابتدا باید یاد بگیرند معمولاً انگلیسی است. دوره های زبان خارجی داوطلبانه نیز وجود دارد. والدین می توانند فرزندان خود را برای این دوره ها ثبت نام کنند. با این حال آموزش زبان خارجی در مهد کودک اجباری نیست.

حالا می خواهیم چیزی در مورد سیستم مدرسه در چین به شما بگوییم. در چین یک مدرسه اجباری نه ساله وجود دارد. اشاره به دوره ابتدایی و متوسطه دارد. بچه ها از شش یا هفت سالگی مدرسه را شروع می کنند. آن ها تا کلاس ششم ابتدایی درس میخوانند. پس از آن به مدت سه سال در سطح مدرسه راهنمایی شرکت می کنند. در مجموع حداقل ۹ سال به مدرسه می روند. پس از آن دانش آموزان باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند در سطح بالای مدرسه راهنمایی شرکت کنند یا دبیرستان حرفه ای. علاوه بر این، مدارس فنی و برخی موسسات آموزشی دیگر نیز وجود دارد. وقتی صحبت از آموزش متوسطه می شود، علاوه بر عملکرد دانش آموز، آرزوی والدین نیز تعیین کننده است. این چیزی است که از سیستم مدرسه فعلی در چین در حال حاضر به نظر می رسد.

 

 

به گفته وزارت آموزش و پرورش چین، نرخ ثبت نام درمدرسه ، برای کودکانی که به سن مدرسه  رسیده اند، به تقریبا 99 درصد می رسد. چندین زبان خارجی در مدارس چینی تدریس می شود. معلم ها زبان ها یی از انگلیسی تا روسی، فرانسوی، ژاپنی تا آلمانی یا اسپانیایی را آموزش می دهند. البته زبان انگلیسی در تمام مدارس چینی و در برخی مدارس حتی از کلاس اول تدریس می شود. در مدارس دیگر تدریس زبان خارجی تا کلاس سوم یا ششم آغاز نمی شود. زبان های خارجی موضوعات اجباری در چین هستند.

بیشترین زبان های خارجی آموزش داده شده در چین، انگلیسی، ژاپنی، فرانسوی، آلمانی، روسی، اسپانیایی و عربی هستند. در حال حاضر یک دانشکده انگلیسی در بیش از 500 دانشگاه در چین وجود دارد. حتی اگر بخواهید زبان دیگری را در یک دانشگاه یاد بگیرید، نمی توانید از تحصیل زبان انگلیسی اجتناب کنید.زبان آلمانی در حال حاضر می تواند به عنوان اولین زبان خارجی در حدود ۳۰ دانشگاه چین مورد مطالعه قرار گیرد. در بسیاری از دانشگاه ها زبان آلمانی دومین یا سومین زبان خارجی است.

برای افراد شاغل، هم اکنون مدارس عصر در چین وجود دارد که زبان های انگلیسی و دیگر زبان های خارجی را می توان در آن ها یاد گرفت. کلاس ها در مدارس عصر برگزار می شود، همانطور که از نام آن پیداست، در شب ها یا تعطیلات آخر هفته. این کلاس ها در بسیاری از شهرهای چین مانند پکن، شانگهای و هنگ کنگ برگزار میشوند.

 

 

https://tahsil.bonyad.org/zhengzhou-university/studying-medicine-10/

 

کد مطلب: 980708002-325

 

8 پاسخ

  1. میگن زبان چینی خیلی سخته موندم بچه ها چطوری یاد میگیرن .خیلی دوست دارم زبانش رو یاد بگیرم چطوری میتو نم تو کلاسها شرکت کنم؟

  2. یا سلام . در دوران دبستان آیا زیان انگلیسی هم به دانش آموزان تدریس میشود ؟

  3. برای دکتری عمران باید حتما مدرک زبان داشت یا می توان دوره زبان را در آنجا دید و اگر امکانش هست هزینه اش چقدر می شود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *