تحصیل در دانشگاه های چین – انتخاب کشور چین برای تحصیل

تحصیل در دانشگاه های چین

محتوای جدول

محتوای جدول

تحصیل در دانشگاه های چین می تواند موفقیت خوبی برای افرادی باشد که قصد تحصیل با هزینه های مناسب در یکی از کشورهای پیشرفته جهان را دارند. از برتری های تحصیل در دانشگاه های این کشور می توان به تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور اشاره نمود.

اگر که به زبان انگلیسی در کشور چین تحصیل کنید، دیگر نیازی به داشتن مدرک زبان چینی ندارید. اما اگر قصد تحصیل در کشور چین به زبان چینی را دارید باید در آزمونی به نام Chinese proficiency test که همان آزمون تسلط به زبان چینی است ، شرکت کنید.

نمره قبولی در آزمون HSK حداکثر نمره 120 از 200 است و دانشگاه های مختلف رنج های متفاوتی را برای قبولی در نظر دارند. این آزمون در اکثر کشورها برگزار می گردد و شما برای شرکت در این آزمون نیاز نخواهید داشت که حتما به کشور چین سفر کنید.

بیشتر بخوانید:  تحصیل در دانشگاه های چین - انتخاب کشور چین برای تحصیل

شرایط تحصیل در چین

چین یکی از کشور های شرقی آسیاست این کشور در چندین دهه گذشته رشد اقتصادی بسیار عالی داشته است و توانسته تبدیل به دومین قدرت اقتصادی دنیا شود. سیستم آموزشی با کیفیتی که این کشور دارد باعث شده تا سالانه دانش آموزان و دانشجویان بی شماری برای تحصیل در دانشگاه های چین به این کشور سفر کنند.

یکی از برتری های تحصیل در چین نیز هزینه های بسیار مناسب این کشور به نسبت دیگر کشور های دنیاست به همین علت این کشور می تواند یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی برای افراد مختلف از جمله افرادی که به دنبال ادامه تحصیل هستند باشد.

تحصیل در دانشگاه های چین

مدارس چین

سیستم اموزش و پرورش مدرن در چین از سه بخش تشکیل شده است:

 • تحصیلات پیش دبستانی
 • تحصیلات پایه ای
 • تحصیلات برتر

دولت چین از سال 1986 قانونی مبنی بر نه سال تحصیل اجباری رایگان ( 6 سال تحصیلات پایه ای و 3 سال تحصیلات ثانویه) پایه گذاری کردند که ملزوماتی برای رسیدن به اموزش و پرورش جهانی بوده است که این قانون کشور چین را در بین آموزش و پرورش های جهانی مطرح می کند ،در این قانون به دانش اموزان سن مدرسه حق نه سال تحصیل دادند.

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل پزشکی در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

در شهرهای چین اگر والدین فرزندانشان را از تحصیل محروم کنند مجرم شناخته می شوند تحصیل در مدارس چین از سن 6 تا 15 سالگی انجام می پذیرد. تمامی دانش آموزان خارجی که قصد تحصیل در مدارس این کشور را دارند باید به زبان این کشور تسلط پیدا کنند. البته در مقاطع پایین تر مانند دبستان این زبان در کنار دروس دیگر به دانش آموزان آموزش داده می شود.

بیشتر بخوانید:  تحصیل در رشته کامپیوتر دانشگاه جیائوتونگ شانگهای چین

تحصیل به زبان انگلیسی در چین

زبان تدریس در دانشگاه های معتبر کشور چین انگلیسی است حتی بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی ، ‌می‌ توانید در بیشتر دانشگاه‌‌‌‌‌ های شانگهای به زبان انگلیسی تحصیل کنید البته که باید حداقل در حد آیلتس 5.5 آکادمیک به زبان انگلیسی مسلط باشید و این هم یکی از مهمترین دلایل برای دانشجویان بین المللی به خصوص ایرانی برای انتخاب چین به عنوان کشور مقصد برای تحصیل در کالج های چین می باشد.

بیشتر بخوانید:  تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه شیامن چین

هزینه های تحصیل در چین

هزینه های تحصیل در دانشگاه های چین متفاوت است و این تفاوت با توجه به رشته تحصیلی دانشجو و همچنین دانشگاه مربوطه و همچنین مقطع تحصیلی او می‌باشد ولی اگر بخواهیم میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های چین را در نظر بگیریم می توانیم بگوییم که این هزینه های در حدود 2 تا 4 هزار دلار در سال است.

به طور کلی هزینه های تحصیل در کشور چین بسیار مناسب تر از کشور های دیگر است و دانشجویان کمتری در این کشور به مشکل مالی برخورد می کنند.

دانشجویان می‌توانند علاوه بر دانشگاه‌‌‌‌‌ های خصوصی چین، در دانشگاه‌‌‌‌‌های آمریکایی و بریتانیایی که در شهرهای چین متقاضی میپذیرند ، تحصیل کنند که شامل پردیس چینی دانشگاه ناتینگهام، لستر و لنکستر است. معمولا هزینه پذیرش دانشگاه‌‌‌‌‌ های چین حدودا 1128 یوان می باشد . از دوره‌‌‌‌‌ هایی که مؤسسه‌ های چینی ارائه می‌ کنند ، دورۀ کارشناسی پزشکی و جراحی بسیار پرهزینه‌ است .

برای دریافت مشاوره رایگان تحصیل داروسازی در چین در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

تحصیل رایگان

به طور کلی تحصیل در دانشگاه های چین شامل پرداخت شهریه می باشد و می توان گفت که تحصیل رایگان در چین وجود ندارد ولی در برخی دانشگاه های این کشور کمک هزینه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی این کشور در نظر گرفته شده است که می توانند با دریافت آن ها هزینه های تحصیلی در چین را کاهش دهند.

همچنین یکی از راه های کمتر کردن هزینه های تحصیل در چین از طریق کار دانشجویی می باشد در این کشور نیز دانشجویان می توانند از 10 تا 30 ساعت در هفته مشغول به کار دانشجویی شوند. اما مشکلی که در این راه وجود دارد این است که در این کشور یافتن کار بسیار سخت است و همچنین حقوق های دریافتی نیز بسیار کم می باشد. با کار در چین شاید بتوان هزینه های زندگی در چین را کسب کرد.

دریافت بورسیه

زمان اعلام درخواست برای دریافت بورسیه  تحصیلی چین از ژانویه تا آوریل هر سال است که دانشجو در این تایم باید درخواست خود را مبنی بر بورسیه تحصیلی چین اعلام کند. بورسیه های تحصیلی چین معمولا در دو نوع ارائه می شود این دو نوع بورسیه های تحصیلی کامل یا CSC و بورسیه های تحصیلی جزئی می باشد.

بورسیه های تحصیلی ارائه شده در چین معمولا مطابق با مقطع تحصیلی دانشجو ارائه می شود مثلا دانشجویان مقطع کارشناسی که تحصیل آن ها 4 سال به طول می انجامد بورسیه ای به اندازه 4 سال دریافت می کنند.

اعتبار مدارک دانشگاهی چین

مدرک کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌‌‌‌‌‌ های کشور چین،  بسیار معتبر است . دوره‌‌‌‌‌ های کارشناسی که در مؤسسه‌ های چین برگزار می‌ کنند ، به دلیل بالابودن سطح آموزش ، فرصت‌‌‌‌‌ های گسترده پژوهشی ، کادر آموزشی برجسته و فرصت‌‌‌‌‌‌‌های کاری سودآور مشهور است .

تحصیل در دانشگاه های چین

مزایای تحصیل در دانشگاه های چین

از جمله مزایای تحصیل در چین موارد زیر می باشد:

 • تحصیل در دانشگاه های با کیفیت
 • امکان دریافت بورسیه های تحصیلی ارائه شده
 • امکان دریافت بیمه سلامت دانشجویی
 • هزینه های تحصیلی بسیار مناسب
 • هزینه های زندگی بسیار کم به نسبت برخی کشور های دیگر
 • امکانات تحصیلی بسیار عالی
 • امکان تحصیل به دو زبان چینی و انگلیسی
 • دلایل تحصیل در مقطع کارشناسی چین
 • کاوش

تحصیل در چین به عنوان فرصتی عالی برای شناخت و کشف پرجمعیت ترین کشور جهان شناخته می شود. ترکیبی از تمدن باستانی و دنیایی مدرن، بستری جهت آشنایی با سایر دانشجویان در سراسر جهان را ایجاد می کند. گستره وسیعی از مناطق آب و هوایی در این کشور برای اقامت و تفریح وجود دارد.

به دنبال توسعه اقتصادی در بازه 30 سال اخیر، تلفیقی از سنت و مدرنیته در این کشور مانند شهر زیبای ممنوعه یا دیوار بزرگ چین در کنار آسمان خراش های سربه فلک کشیده به چشم می خورد ،پس اگر میخواهید در کنار تحصیل در دانشگاه های چین از طبیعت و دیدنی های سنتی و یا مدرن دیدن کنید،چین میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

البته به لطف زیرساخت های پیشرفته، رفت و آمد در این کشور ارزان و به صرفه است. سرویس دهی به شهرها توسط اتوبوس، تاکسی و مترو به خوبی انجام می شود. همچنین راه آهن سریع السیر چین با سرعتی بالغ بر 300 کیلومتر در ساعت به دانشجویان برای حمل نقل سریع و آسان کمک می کند.

زندگی مقرون به صرفه

تحصیل در مقطع کارشناسی در چین یا سایر مقاطع ارزان تر از کشورهای اروپایی، آمریکا، ژاپن و … در نظر گرفته می شود. هزینه تحصیل در این کشور برای هر ترم حدود یک هزار دلار آمریکا برآورد می شود.

البته هزینه تحصیلات دانشگاهی و هزینه های زندگی در چین و تحصیل در دانشگاه های چین بسته به مؤسسه انتخاب شده، شهر محل اقامت و مسکن متفاوت است. هم چنین هزینه دوره های کوتاه مدت زبان تنها به چند صد دلار می رسد. غذا و سایر هزینه های زندگی در این کشور نیز بسیار مقرون به صرفه است. به طور مثال بلیط اتوبوس تنها 15 سنت و بلیط مترو 30 سنت در پکن به فروش می رسد.

اشتغال و کسب درآمد

چین در 30 سال اخیر سریع ترین رشد اقتصادی جهان را به خود اختصاص داده است. این کشور پس از ایالات متحده به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است. 500 شرکت برتر جهان در این کشور به تجارت می پردازند و شهرهای شانگهای و پکن مقر بسیاری از شرکت های برتر بین المللی هستند.

از این رو کسانی که به زبان چینی مسلط شوند و در این کشور زندگی کنند به فرصت های بی شمار شغلی دست خواهند یافت.

برای دریافت مشاوره رایگان بورسیه چین بدون مدرک زبان در مقاطع مختلف روی لینک زیر کلیک کنید

کیفیت امکانات تحصیلی

چین در زمینه آموزش عالی، سرمایه گذاری بسیاری انجام داده است تا بتواند دانشگاه های خود را به کلاس جهانی نزدیک تر نماید. رشته هایی چون مهندسی، علوم، پزشکی، اقتصاد، تجارت و … در این کشور طرفداران بسیاری دارد. هم چنین دولت چین توافق نامه ای را در زمینه شناخت متقابل مدارک تحصیلی با کشورهایی چون آمریکا، انگلیس، فرانسه، ژاپن و 65 کشور دیگر امضاء نموده است.

وجود تنوع ملیتی و دینی

چین با جمعیت بیش از 1.5 میلیارد نفره خود تلفیقی از 56 قومیت مختلف هستند. در این کشور ادیان مختلفی چون اسلام، تائوییسم، مسیحیت و … نیز وجود دارد. آشنایی با آداب و رسوم مختلف در این کشور می تواند به فرآیند آموزش و زندگی در این کشور رنگی و رویی دلچسب ببخشد، که این امر می تواند برای دانشجویان بین المللی فرصتی استثنایی قلمداد شود.

طول دوره کارشناسی در چین

طول دوره کارشناسی در چین از 4 تا 6 سال متغیر است. دوره هایی چون پزشکی، جراحی، پزشکی بالینی از جمله دوره های 6 ساله در این کشور هستند. سال تحصیلی بهار، از ماه مارس آغاز و در اواسط ژوییه خاتمه می‌یابد.

هم چنین سال تحصیلی پاییز از اواسط سپتامبر آغاز و در ژانویه پایان می پذیرد. البته عواملی چون طول تعطیلات تابستانی و سال نوی چینی بر تاریخ شروع ترم می تواند تأثیرگذار باشد.

مدارک لازم‌ جهت تحصیل در دانشگاه های چین

جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی در چین به حداقل 12 سال تحصیلات رسمی نیاز است که مدرک تحصیلی در ایران باید به تأیید وزارت آموزش و پرورش برسد. اگر زبان اول فرد انگلیسی نباشد، ارائه مدرک مبنی بر تسلط بر آن مورد نیاز خواهد بود به طوری که حداقل آیلتس 5.5 آکادمیک مورد انتظار است.

البته توجه داشته باشید که امکان تحصیل به زبان چینی نیز وجود دارد و به این منظور شرکت در آزمون Chinese proficiency test مورد نیاز است. هم چنین ارائه رزومه و معرفی نامه برای هدف تحصیل در دانشگاه های چین در مقطع کارشناسی در چین، توصیف دوره های آموزشی گذرانده و … نیز الزامی است.

به عنوان مرجع شخصی ارایه یک الی دو معرفی‌نامه نیز ضروری است. گواهی تمکن مالی، کپی از اصل گذرنامه، عکس سایز گذرنامه به تعداد 5 عدد و نیز گواهی پزشکی برای متقاضی الزامی است.

رشته های محبوب مقطع کارشناسی در چین

دانشجویان علاقمند به تحصیل در مقطع کارشناسی در چین می توانند از گزینه های مختلف و محبوب تحصیلی در مقطع لیسانس در زمینه های تجاری مانند حسابداری، بازاریابی و امور مالی یا موضوعاتی مانند اقتصاد، فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، انسان شناسی، زیست شناسی و معماری شرکت نمایند.

در دوره کارشناسی در چین، دانشجویان از فرصت تحصیل در دانشگاه های عالی، همکاری با هیئت علمی کارآمد و زیرساخت های با کیفیت بالا بهره مند خواهند شد.

تحصیل در دانشگاه های چین

بهترین دانشگاه های چین

در ادامه لیست بهترین دانشگاه های چین به همراه رنکینگ جهانی آن ها که در مقابل آن ها شده است، ذکر می گردد. البته اگر مایل به تحصیل در دانشگاه های چین که مورد تأیید وزارت علوم هستند می باشید ،قبل از اقدام، لیست این دانشگاه ها را در سایت وزارت علوم بررسی نمایید.

 • دانشگاه چینهوا (15)
 • دانشگاه پکن (23)
 • دانشگاه فودان (34)
 • دانشگاه شانگهای جیائو تانگ (47)
 • دانشگاه ژجیانگ (53)
 • دانشگاه علم و فناوری چین (93)
 • دانشگاه نانجینگ (124)
 • دریافت بورسیه فول فاند در مقطع کارشناسی

برای دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند در مقطع کارشناسی در چین لازم است دانشجو، شهروندی چین را نداشته و نیز از سایر بورسیه های دولتی چین استفاده نکرده باشد. حداکثر سن متقاضی 25 سال و ارایه گواهی دبیرستان یا معادل آن نیز ضروری است. در ادامه به 3 نوع بورس تحصیلی مورد تقاضا اشاره می گردد:

بیشتر بخوانید:  تحصیل در رشته فیزیک دانشگاه دونگ هوا چین

انواع بورس های تحصیلی

 • بورس تحصیلی CACنوعA:

هزینه های ثبت نام، اقامت (در دانشگاه و به صورت اشتراکی با دانشجویی دیگر) ، بیمه درمانی و کمک هزینه ماهیانه مابین تقریباً 350 و 500 دلار است.

 • بورس تحصیلی CACنوعB:

همان بورس تحصیلی نوع A به جز ارائه کمک هزینه ی ماهانه شخصی.

 • بورس تحصیلی CACنوعA:

به صورت جزئی با مزایای اندک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Picture of دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی

دکتر ایرج وثوقی هستم، فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی از چین با بیش از بیست و چهارسال سابقه آموزشی در دانشگاه‌های ایران و چین، بنیانگذار بنیاد چین،مولف و مترجم کتاب‌های چینی و برگزارکننده دوره های تخصصی تجارت با چین