رشته داروسازی در کشور چین : آموزش داروسازی در چین با هدف ارائه دانش و مهارت‌های لازم برای ورود به حرفه داروخانه مورد نیاز است که با هر جنبه ای از داروها، از تولید تا بیمارستان‌ها و فروشگاه‌های دارو سروکار دارد.

رشته داروسازی در کشور چین

 

رشته داروسازی در کشور چین

کد تصویر: 991112002-284-01

تحصیل در رشته داروسازی در چین  شامل آموزش ترکیب و توزیع داروها و همچنین مطالعه خدمات بالینی و ارائه اطلاعات دارویی به بیماران است. داروسازان متخصص دارو درمانی هستند. متخصص شدن به عنوان یک پایه و اساس به آموزش داروسازی شدید و ساختاری نیاز دارد. در حال حاضر، چین بهترین مکان برای آموزش دوره‌های داروسازی است.

سالانه تعداد بسیاری دانشجو از سراسر کشورهای دنیا به منظور تحصیل در کشور چین و رشته ی داروسازی وارد این کشور می شوند.داروسازی در چین برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی ارائه می شود. برای تحصیل در رشته داروسازی در چین، ابتدا باید در مقطع کارشناسی، در یک دانشگاه معتبر پذیرش بگیرید.

آموزش داروسازی در چین با هدف ارائه دانش و مهارتهای لازم برای ورود به حرفه داروخانه مورد نیاز است که با هر جنبه ای از داروها، از تولید تا بیمارستان‌ها و فروشگاه‌های دارو، سروکار دارد. همچنین در چین شامل آموزش ترکیب و توزیع داروها و همچنین مطالعه خدمات بالینی و ارائه اطلاعات دارویی به بیماران است.

داروسازان متخصص دارو درمانی هستند. متخصص شدن به عنوان یک پایه و اساس به آموزش داروسازی شدید و ساختاری نیاز دارد. در حال حاضر، چین بهترین مکان برای آموزش دوره‌های داروسازی است. برای پذیرش باید حتما از دبیرستان فارغ التحصیل شده‌باشید. حداقل سن 18 سال و نمره ایلتس قابل قبول برای اخذ پذیرش از دانشگاه، نیز لازم است.

مدت زمان تحصیل در رشته داروسازی در چین 4 سال است. هزینه ارسال درخواست برای پذیرش حدود 150 دلار است که البته از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. این دوره، ترکیبی از تئوری‌های داروسازی و آموزش متمرکز بر فناوری‌های تحقیقاتی‌است. هدف این دوره، پایه‌گذاری زمینه قوی علمی و عملی برای دانشجویان است.

این برنامه ی تحصیلی ترکیبی از مطالعه ی نظریه های مربوط به مسائل دارویی و آموزش فشرده در زمینه ی فناوری های تحقیقاتی است که برای آماده سازی دانشجویان برای تحقیقات و مشاغل دانشگاهی در تجزیه و تحلیل دارویی، کاربرد بالینی پزشکی جدید، مدیریت دارویی، تحقیق، مهندسی دارویی، داروهای سنتی چینی طراحی شده، طراحی و تولید و مدیریت داروهای جدید، طراحی شده است.

واحدهای رشته داروسازی در کشور چین چیست؟

دانشجویان رشته داروسازی در 2 سال اول تحصیل به یادگیری علوم پایه می‌پردازند. علوم پایه در داروسازی شامل دروس زیست شناسی و شیمی است.

در ترم اول سال سوم تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجو باید زمینه تخصصی خود را انتخاب کند. پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان باید در طول تحصیل دروس اصلی، دروس آزمایشگاهی، کارآموزی را بگذرانند و پایان نامه خود را ارائه کنند.

بخشی از دروس ارائه شده در این رشته را در ادامه برایتان آورده‌ایم.

دروس عمومی:

ریاضی پیشرفته، احتمال جبر خطی و آمار، فرهنگ چینی، زبان چینی، مبانی قانون، مبانی کامپیوتر

زیست‌شناسی و شیمی:

شیمی معدنی، شیمی تجزیه، شیمی ارگانیک، شیمی فیزیکی، بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی-مولکولی

دروس تخصصی:

دارو‌شناسی،  فارماکولوژی، تجزیه و تحلیل داروسازی، فارماکولوژی بالینی، داروهای متابولیسم سینتیک، بررسی پزشکی مدرن، تجزیه و تحلیل طیفی داروسازی، کروماتوگرافی داروسازی (رنگ نگاری دارویی)

 

[WPSM_AC id=23494]

 

دلایل اصلی تحصیل یک دانشجوی خارجی در داروسازی در چین چیست ؟

 

تحصیل داروسازی در چین

کد تصویر: 991112002-284-02

 

آموزش داروسازی چین در ابتدا به منظور آموزش پزشکان دارویی برای کار در صنعت یا تحقیق طراحی شده‌است.

با این وجود، در دو دهه گذشته، داروسازانی کاملاً آموزش دیده و با دانش و مهارت بالینی برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون برای مراقبت‌های پزشکی با کیفیت بالا، فوراً مورد نیاز قرار گرفته‌اند.

تاکنون بیش از 50 کالج در 19 استان از 31 استان سرزمین اصلی چین برنامه داروسازی بالینی را ارائه می‌دهند. از این تعداد بیش از 17 نفر برنامه لیسانس داروخانه بالینی (BPharm) را ارائه داده‌اند كه بطور رسمی توسط وزارت امور داخله تأیید شده‌است.

کالج‌های دیگر با هدف ادامه جذب دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی تدریس شده، داروسازی بالینی داروخانه را به عنوان بخشی از داروسازی یا درجه پزشکی ارائه می‌دهند.

همچنین ارائه دوره‌های کارآموزی در بیمارستان‌های معتبر و صنایع دارویی از دیگر فرصت‌های دانشجویان خارجی است که در رشته داروسازی در چین تحصیل می کنند.

چرا لازم است چین را برای مطالعات داروسازی خود در نظر بگیرید؟

 

رشته داروسازی در کشور چین

کد تصویر: 991112002-284-03

1.کم هزینه بودن آموزش داروسازی و هزینه های زندگی مقرون به صرفه

تحصیل و زندگی در چین ارزان‌تر از تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی، ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی و حتی در بسیاری از کشورهای آفریقایی است.

برنامه درسی و کتاب‌های داروسازی که توسط دانشگاه‌های اروپا یا آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد تقریباً مشابه کتاب‌هایی است که توسط دانشکده‌های داروسازی چین استفاده می شود.

غذا و محل اقامت در چین برای یک دانشجوی خارجی مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل داروخانه در چین به اکثر جوانان از سراسر جهان امیدوار است که به آرزوی روزمره خود یعنی داروسازی برسند.

2.فرصت‌های بورس تحصیلی

سالانه حدود 40.600 دانشجوی خارجی بورسیه دولت چین را دریافت می کنند. اکثر دانشگاه‌های چین بورس تحصیلی برای دانشجویان عالی خارجی در هر سطح ایجاد کرده‌اند، به این معنی که شما می توانید به عنوان دانشجوی خود بودجه شروع کنید.

و در اواسط تحصیلات خود بورس تحصیلی دریافت کنید. گزینه دیگر این است که شروع کارشناسی با بودجه شخصی، سپس همانطور که قبلاً با همه چیز در چین آشنا هستید می توانید برای بورسیه دولت چین برای تحصیلات تکمیلی خود اقدام کنید، توجه داشته‌باشید که بسیاری از دانشجویان خارجی دیگر از این گزینه استفاده می کنند.

3.کاوش تمدن باستان و مدرن

تحصیل در رشته داروسازی در چین فرصتی عالی برای کشف ترکیبی بی نظیر از تمدن باستان و مدرن چین و همچنین زیبایی دیدنی و زندگی شبانه شلوغ آن است. فرهنگ و مردم چین بسیار متنوع و چند فرهنگی هستند، متشکل از 56 قومیت مختلف.

هنگام سفر به مناطق مختلف چین با آداب و رسوم منحصر به فردی روبرو خواهید شد ، اما باور کنید یا نه، زندگی روزمره به همان اندازه جدید و رضایت‌بخش خواهد بود.

4.افزایش چشم انداز اشتغال

هنوز هم کمبود زیادی از داروسازان بالینی در چین وجود دارد. طبق آمار کمیسیون اداره داروسازی انجمن بیمارستان‌های چین، بیش از 2400 داروساز بالینی جدید برای تأمین نیازهای وزارت بهداشت عمومی سالانه مورد نیاز است.

با این حال، داروسازان چینی به تنهایی نمی توانند این خلا را پر کنند. بنابراین، دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین‌المللی از دانشگاه‌های چین در بسیاری از بیمارستان‌ها و صنایع چین بیشترین نیاز را دارند.

مسئولیت‌های یک داروساز بالینی شامل اطمینان از ایمنی بیمار، نتایج بهینه دارو درمانی و اطمینان از تأمین مناسب داروها است. میزان اشتغال فارغ‌التحصیلان داروسازی بالینی چه در چین و چه در خارج از کشور در بیشتر شهرهای چین به حدود 99.5 درصد رسیده است.

 

داروسازان چینی

کد تصویر: 991112002-284-04

آموزش و شناخت بین المللی چه کیفیتی دارد ؟

 

تعداد کالج‌هایی که آموزش بالینی داروسازی را ارائه می دهند از 15 در 2006 به 25 در 2011 افزایش یافته‌است. بیشتر برنامه‌های داروسازی بالینی شامل 4 تا 5 سال تحصیلی تمام وقت برای دوره لیسانس است. در چین، رشته‌ها به سطح اول یا دوم طبقه بندی می‌شوند.

سطح اول مانند رشته‌های اصلی در ایالات متحده است، در حالی که سطح دوم معادل افراد زیر سن قانونی یا مناطق تمرکز در یک رشته است. این برنامه 4 ساله دارای یک تجربه 6 ماهه تمرین داروخانه است، در حالی که برنامه 5 ساله یک دوره تجربه یک ساله داروخانه دارد.

اکثر دانشگاه‌های چینی با داروسازی هر ساله دو مصرف دارند. یکی در سپتامبر و دیگری در ماه مارس، یک دانشجوی خارجی می تواند دوره‌ها را در هر یک از این دو دوره شروع کند. برنامه‌های آموزش داروسازی اغلب با مطالعه علوم پایه مانند زیست شناسی و شیمی و پس از آن دوره‌های اصلی بالینی در زمینه آمار زیستی، پزشکی داخلی و مبانی تشخیص شروع می‌شود. این برنامه‌ها مشابه برنامه‌های ایالات متحده، استرالیا، انگلستان، فرانسه و بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته است. دانشگاه‌های چین برنامه‌های متنوعی را از جمله مدرک لیسانس داروسازی، کارشناسی ارشد داروسازی و دکترا، دکترای داروسازی ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های چین استادانی با طیف گسترده ای از تجربه در داروسازی دارند، دانشجویان خارجی ممکن است از مهارت‌های خود و ایجاد آینده شغلی خود بیشتر بدانند.

کد تصویر: 991112002-284-05

 

فعالیت داروسازان در چین

 

فعالیت داروسازی در چین شامل فعالیت های درگیر در استاندارد سازی و آماده سازی دارو، شامل کشت گیاهان مورد استفاده به عنوان دارو، تنظیم ارزش ترکیبات شیمیایی دارویی و تجزیه و تحلیل داروها است.

داروسازان در چین مسئول تهیه اشکال دارویی مانند قرص، کپسول و محلول های استریل برای تزریق هستند. آنها نسخه های پزشکان، دندانپزشکان و دامپزشکان را برای داروها جمع آوری می کنند. در چین فعالیت های فارماکولوژیک نیز ارتباط نزدیکی با داروسازان دارد.

دو نوع اصلی دارویی در چین وجود دارد, طب سنتی چینی و داروخانه مدرن. داروخانه های بیمارستانی و شهرداری مسئول پخش داروهای مورد استفاده برای هر دو نوع شیوه های دارویی هستند.

 

حدود پنجاه دانشگاه داروسازی، آموزش داروسازی را در چین ارائه می دهند که نیمی از آن ها داروسازی غربی و نیمی دیگر طب سنتی چینی را تدریس می کنند. هر دو نوع کالج یک برنامه درسی چهار ساله ارائه می دهند؛ تحصیلات تکمیلی نیز امکان پذیر است. بیشتر فارغ التحصیلان در داروخانه های بیمارستانی کار می کنند. داروخانه های بیمارستانی در تولید فله ای داروها و مایعات، شرکت می کنند.

اخیراً خدمات داروسازی بالینی در چین توسعه یافته و آموزش آغاز شده است. برنامه های درسی نیز با تمرکز بر داروخانه بالینی، توسط کالج های داروسازی تأسیس شده است.

انتظار می رود از طریق افزایش آگاهی  داروسازان در سیستم مراقبت های بهداشتی چین، فرصت های بیشتری برای آموزش داروسازان برای پاسخگویی به نیازهای بزرگ این کشور در دسترس قرار گیرد. همچنین انتظار می رود؛ توسعه خدمات داروسازی بالینی کیفیت مراقبت ها را بهبود بخشد.

تاریخ باستان داروسازی در چین

آغاز داروسازی در چین باستانی است. بر اساس افسانه سنونگ، فردی به نام شنونگ به دنبال و بررسی ارزش دارویی چند صد گیاه بود. گفته می شود که او بسیاری از آن ها را بر روی خود آزمایش کرده و اولین قلم تی سائو، یا گیاهان بومی را نوشته است که ۳۶۵ دارو را به ثبت رسانده است. گفته می شود او صدها گیاه را چشیده تا ارزش دارویی آن ها را آزمایش کند.

مشهورترین اثری که به شنونگ نسبت داده می شود، دارویی است که این اثر اولین فارماکوپیای چینی محسوب می شود. شامل ۳۶۵ دارو است که از مواد معدنی، گیاهان و حیوانات به دست می آید.

 

شنونگ که هنوز توسط معتادان بومی مواد مخدر چینی به عنوان خدای حفاظت خود پرستش می شد، احتمالاً بسیاری از گیاهان، پوست و ریشه های مزارع، باتلاق ها و جنگل هایی را که امروز در داروخانه به رسمیت شناخته شده بودند، مورد بررسی قرار داد.

از سال ۱۹۴۹ مراقبت های بهداشتی و درمانی در چین بهبود یافته است. تعداد داروسازان افزایش یافته است. در حالی که دارو در گذشته کمیاب بود، چین هم اکنون حدود ۷۵ درصد از داروهایی را که نیاز دارد تولید می کند. چین سابقه طولانی در طب سنتی دارد؛ اگرچه تلاش هایی برای ادغام مفاهیم طب سنتی و غربی وجود دارد، اما روش ها هنوز از هم جدا هستند. تمام داروخانه های بیمارستانی در چین مسئولیت انجام تحقیقات و اطمینان از استفاده ایمن و موثر از داروها در داخل بیمارستان را بر عهده دارند. اگرچه کارخانه های چینی داروهای زیادی تولید می کنند، اما داروخانه بیمارستان باید باز هم حجم زیادی دارو تولید کند.

بیمارستان ها با کارخانه های تولید دارو قراردادی ایجاد کرده اند، در کارخانه های داروسازی، داروها به صورت دسته های بزرگ تولید می شوند، در صورت لزوم دوباره بسته بندی و به سایر داروخانه های بیمارستانی منطقه توزیع می شوند. هر بیمارستان نیز دارای یک کمیته پزشکی است که برکیفیت لوازم پزشکی و استفاده معقول از داروها نظارت دارد.

مفاهیم طب سنتی و غربی در مدارس داروسازی جداگانه تدریس می شود. بیشتر دوره های داروسازی چهار ساله هستند اما برخی  ازدانشگاه ها به تازگی به پنج سال تغییر کردند.

 

نقش داروساز

 

از دوره اصلاحات اقتصادی دهه ۱۹۸۰، توسعه صنعت داروسازی چین منجر به معرفی مواد دارویی جدید و مؤثر شده است. این پیشرفت در مواد دارویی، همچنین نقش داروساز را تغییر داد. دامنه ترکیبات داروها به طور قابل توجهی تغییر یافت و به این ترتیب نیاز به بهبود و ایجاد تغییر در مهارت هایی که قبلاً توسط داروساز در ساخت کپسول ها، قرص ها، تکه ها و مایعات اعمال می شد، بود. با این حال داروسازان با دریافت مشاوره و اطلاعات تازه، به ساخت دارو های جدید ادامه می دهند.

 

 

در آینده انتظار می رود داروسازان در بهداشت و درمان یکپارچه تر شوند. داروسازان به جای اینکه فقط داروها و دیگر کارهای معمول را انجام بدهند، باید با دانش و مهارت های خاص خود در مراقبت از بیمار نقش بیشتری داشته باشند.

 

 

 

لوگو اصلی بنیاد بین‌المللی مطالعات چین

موسسه بین‌المللی بنیاد چین تمامی‌ خدمات مرتبط به چین شامل تحصیل در چین و آموزش زبان چینی را ارائه می‌کند.

تحصیل در چین ۰۲۱۸۸۰۶۰۶۰۱
آموزش زبان ‌چینی ۰۲۱۶۶۱۲۳۰۸۶

 

برای اخذ پذیرش تحصیلی در کشور چین کافیست فرم زیر‌را پر کنید

کد مطلب: 991112002-284

 

آشنایی با تحصیل در رشته داروسازی در کشور چین

5 پاسخ

  1. سلام چه جالب یک ویدئویی از شما دیدم تواینستاگرام در مورد داروسازی یک دانشگاه بود نمیدونم اسمش چی بود ولی گفتندداروسازی معادل کارشناسیه درسته؟

    1. بله در حد کارشناسی ولی طبق ویدئو خانم داوودی دوسال ارشد بخونید تایید می شه و می تونید به ایران برگردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *