شهر چنگدو در چین

شهر چنگدو

شهر چنگدو در چین

مساحت

۱۴۰۰۰ کیلومتر مربع

وب سایت

www.gochengdu.cn

جمعیت

۱۴۰۰۰۰۰۰

شهر چنگدو (Chengdu) مرکز استان سیچوان است و یکی از سه شهر پرجمعیت در غرب چین است؛ دو شهر دیگر شیان و چینگ کینگ هستند. دشت های اطراف این شهر به “شهر بهشت” و “سرزمین فراوانی” معروف هستند.

این شهر در دوران سه امپراطوری پایتخت چین بوده است و موقتا در سال ۱۹۳۷ که نانجینگ به تصرف ژاپن درآمد نیز به عنوان پایتخت چین انتخاب شد. درحال حاضر چنگدو یکی از مهمترین مراکز غرب چین در اقتصاد، مالی، تجارت، فرهنگ، حمل و نقل و ارتباطات در غرب چین است. فرودگاه بین المللی این شهر مرکز هوانوردی چین است و خطوط ریلی چنگدو جزو شش خط ریلی بزرگ چین است. شرکت های بین المللی زیادی در این شهر وجود دارند و البته بیش از ۲۶۰ شرکت که در لیست فورچون ۵۰۰ هستند در این شهر نمایندگی دارند.

شهر چنگدو در چین

آب و هوا شهر چنگدو

چنگدو آب و هوای نیمه گرمسیری دارد و اغلب معتدل و مرطوب است. ۴ فصل متفاوت دارد، در ماه های گرم بارندگی دارد و زمستان های معتدلی دارد. هوا در چانگدو مانند اروپا آفتابی نیست و اکثر روزها حتی اگر باران نبارد، ابری است.

آموزش و پرورش در شهر چنگدو

چانگدو تعداد زیادی دانشگاه و موسسه تحقیقاتی را در خود جای داده است. ۴۹ کالج و دانشگاه دارد مانند دانشگاه علوم الکترونیک و فناوی چین، دانشگاه سیچوان و دانشگاه اقتصاد و مالی جنوب غربی چین.در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۴۰ هزار دانشجو از دانشگاه های این شهر فارغ التحصیل شدند که بیشتر آنها در رشته های اقتصاد، مالی، مدیریت کسب و کار، فناوری اطلاعات و زبان های خارجی تحصیل کرده بودند.

دانشگاه های شهر چنگدو

• دانشگاه سیچوان
• دانشگاه جنوب غربی جیاتونگ
• دانشگاه جنوب غربی اقتصاد و مالی
• دانشگاه کشاورزی سیچوان
• دانشگاه نرمال سیچوان
• دانشگاه چنگدو
• کالج پزشکی چنگدو
• دانشگاه فناوری چنگدو
• و …

گردشگری

در چنگدو می توانید در مرکز پژوهش پانداهای غول پیکر قدم بزنید و از آنها عکس بگیرید. در آنجا پانداهای قرمز که گونه ای رو به انقراض هستند نیز وجود دارند. حرکات بامزه پاندا مثل خوردن بامبو، خوابیدن و بازی کردن آنها سوژه های جالبی برای عکاسی هستند.
معبد ژوانجو که در قرن ۷ ساخته شده و معبد مهمی برای بودائیان است نیز از جاذبه های گردشگری این شهر است. یکی از جذابیت های چواندو اپرای سیچوان است و فرهنگ چینی در آن به تصویر کشیده می شود.
“پارک مردم” از محبوب ترین پارک ها در این شهر است که می توانید با افراد محلی شطرنج بازی کنید یا به موسیقی خیابانی گوش دهید، در دریاچه پارک قایقرانی کنید و یا به رقصیدن با هم بپردازید.
می توانید در رستوران های محلی چنگدو ناهار را صرف کنید و سپس در خیابان قدیمی جینلی قدم بزنید. خیابانی پر از خرده و ریزهای جالب برای خرید و اسنک های محلی خوشمزه.

مترو شهر چنگدو در چین

مترو چنگدو سیستم حمل و نقل سریع چنگدو، پایتخت استان سیچوان، چین است. این سیستم دارای شش خط است. خط ۱ در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۰ افتتاح شد. خط ۲ در ماه سپتامبر ۲۰۱۲ آغاز شد. خط ۴ در پایان دسامبر ۲۰۱۵ باز شد، در حالی که خط ۳ در ژوئیه ۲۰۱۶ افتتاح شد. در حال حاضر بیش از ۳۵۰ کیلومتر خط مترو در چنگدو وجود دارد.