شهر شی آن چین

شهر شی آن

شهر شی آن چین

مساحت

۱۰۰۰۰کیلومتر مربع

وب سایت

www.xa.gov.cn

جمعیت

۱۲۰۰۰۰۰۰

شهر شیان مرکز استان شاآنشی در چین است. شیان یک شهر از زیرمجموعه های بخش تاریخی جوانزونگ (Guanzhong) است که در شمال چین واقع شده است. شیان قدیمی ترین شهر میان چهار پایتخت قلمرو باستانی در چین است که موقعیت خود را در طول سلسله های تاریخی چین حفظ کرده است که شامل بخش غربی ژو، چین(Qin)، غرب هان، سو و تانگ است. این شهر نقطه شروع جاه ابریشم و خانه امپراطور ارتش سرخ چین شی هوانگ است.

از دهه ی ۱۹۹۰به عنوان بخشی از عملیات احیای اقتصاد چین در مناطق مرکز و شمال، این شهر به عنوان یک مرکز فرهنگی، صنعتی و آموزشی با امکانات پژوهشی، توسعه و امنیت ملی و برنامه فضایی چین دوباره ظهور کرد. در حال حاضر شیان ۹ بخش و ۴ شهرستان را زیر نظر خود ادراه می کند.

در ۲۰۱۸ جمعیت شیان به ۱۲،۰۰۵،۶۰۰رسید و پرجمعیت ترین شهر در شمال غربی چین است و یکی از سه شهر پرجمعیت در غرب چین است.

در ژوئیه ۲۰۱۲ این شهر به عنوان یک کلان شهر از طرف اکونومیست معرفی شد و یکی از ۱۳ کلان شهر چین است. 

شهر شی آن چین

جغرافیا شهر شی آن

شیان بر دشت جوانزونگ قرار گرفته است در جنوبِ مرکز شانشی. دشت جوانزونگ به وسیله ۸ رودخانه احاطه شده است. ۴۰۰ متر از دریا ارتفاع دارد. در شیان سالانه حدود ۵۵۳ میلی متر باران می بارد.

آب و هوا شهر شی آن

آب و هوا شیان معتدل است و تحت تاثیر آب و هوای شرق آسیا است. در طبقه بندی های آب و هوایی بین آب و هوای گرم و خشک و آب و هوای نیمه گرمسیر مرطوب قرار دارد. در زمستان ها برف می بارد اما پس از مدت کوتاهی آب می شود. تابستان های منطقه گرم و مرطوب است. در ماه های مارس و آوریل اغلب طوفان شن در این منطقه برپا می شود که باعث گرم شدن منطقه می گردد. در تابستان اغلب باران های تند و کوتاه همراه با رعد و برق می بارد.

جمعیت شناسی شهر شی آن

درسال ۲۰۰۰ جمعیت شیان ۷٫۴ بود که در ۲۰۱۵ به حدود  ۸٫۷ میلیون جمعیت رسید. ۵۱٫۶ درصد جمعیت این شهر را مرد و ۴۸٫۴ را زنان تشکیل می دهند.

۹۹ درصد جمعیت این شهر چینی هستند و در حدود ۸۱٫۵۰۰ نفر از اقلیت های قومی هستند. در جنگ جهانی دوم شیان مقصد بسیاری از پناهندگان بود که از سایر شهرهای چین مهاجرت می کردند چون شیان ا جنگ دور بود و در خلال جنگ آسیب اندکی دید.

گردشگری شهر Xian

بهترین فصل برای سفر به شیان پاییز است اما اغلب تعداد توریست ها در تابستان بیشتر است. به دلیل وجود آثار تاریخی و مقبره های فراوان در اطراف شیان، گردشگری یکی از اجزا مهم اقتصاد این شهر است و این منطقه یکی از محبوب ترین ها برای توریست هاست. مقبره شین هوانگ، امپراطور ارتش سرخ چین در این شهر قرار دارد. مقبره چند پادشاه از سلسله ژو و حدود ۸۰۰ مقبره از سلسله هان نیز در این شهر قرار دارد. مجمسمه هایی از صدها سرباز که با خاک رس ساخته شده اند و باقی مانده معابد دوران هان هستند نیز یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است.

لیست زیر شامل چند جاذبه ی مهم توریستی در شیان است:

  • شهر توسط دیواری محافظت می شود که در قرن ۱۴ توسط سلسله مینگ ساخته شده است
  • مقبره چین شی هوانگ، امپراطور ارتش سرخ چین که در ۴۰ کیلومتری این شهر واقع شده است.
  • برج بل(Bell) و درام(Drum)
  • مسجد بزرگ شیان در بخش مسلمان نشین شهر
  • بتکده های غاز وحشی بزرگ و کوچک که برج های برجسته ای هستند و از زلزله های متعدد در طول ۱۰۰۰ سال گذشته باقی مانده اند.
  • جنگل استل(stele) که به دلیل وجود کتیبه و سنگ نوشته های متعدد در آن مشهور است
  • معبد فامن (Famen) و بتکده های بلند آن در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیان
  • معبد شی مینگ (Xi Ming)

سیستم ریلی چین دارای بیش از ۱۲۷،۰۰۰ کیلومتر (۷۹،۰۰۰ مایل) راه آهن طولانی است.

از جمله بزرگترین قطار در جهان را داراست.

بالاترین سرعت ممکن است ۳۵۰ کیلومتر در ساعت (۲۱۷ مایل در ساعت) باشد.

برای برنامه ریزی بودجه، مسافرت راحت و ایمن، قطار شی آن بهترین انتخاب شماست.

متروی شهر شی آن چین