شهر شانگهای چین
شهر شانگهای

مساحت

۶۳۰۰ کیلومتر مربع

وب سایت

www.shanghai.gov.cn

جمعیت

۲۴۰۰۰۰۰۰

شانگهای پرجمعیت ترین شهر جهان است و یکی از ۴ شهری است که مستقیما توسط حکومت چین اداره می شود. جمعیت این شهر بیش از ۲۴ میلیون نفر در ۲۰۱۷ بود. شانگهای یک مرکز مالی و حمل و نقل در جهان محسوب می شود و شلوغ ترین بندر کانتینری در جهان را دارد. در دلتای رودخانه یانگ تسه و درمیانه ساحل شرقی چین قرارگرفته است. از شمال و غرب و جنوب با شهرهای ژیانگسو و ژجیانگ همسایه است و از سمت شرق توسط دریای چین محصور شده است.

شهر شانگهای

در قرن ۱۹ میلادی شانگهای به عنوان یک شهر مهم اداری، حمل و نقل و تجارت رشد کرد و موقعیت مناسب و پتانسیل اقتصادی آن مورد توجه قرار گرفت. این شهر یکی از بنادری بود که پس از پیروزی بریتانیا بر چین در جنگ اول تریاک، طی معاهده ای مجبور به تجارت خارجی شد.
شانگهای نماد شکوفایی اقتصاد چین است.

آب و هوای شهر شانگهای

شانگهای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب دارد و دارای ۴ فصل متفاوت است. زمستان ها سرد و مرطوب است و در سال یک یا دو بار بیشتر برف نمی بارد. تابستانها گرم و مرطوب است. در تابستان و آغاز پاییز گاهی هوا طوفانی می شود که در سالهای اخیر باعث آسیب قابل توجهی نشده است.

گردشگری شهر شانگهای

شانگهای یکی از پرجنب و جوش ترین شهرهای جهان است که در آن سنت و مدرنیته در هم آمیخته اند و همیشه چیز تازه ای برای گردشگران دارد. بازدید از برج شانگهای یا برج مرکز مالی جهان می تواند برای گردشگران جالب باشد. آسمان خراش های جین مائو و برج تلویزیونی مروارید شرقی شانگهای هر دو تصاویر سمبلیکی از شهر را نشان می دهند. برای جذابیت بیشتر در برج مرکز مالی جهان در طبقه ۱۰۰ کف شیشه ایست تا افراد هنگام قدم زدن بتوانند زمین را زیر پای خود ببینند.
اگر به شانگهای سفر کنید می توانید با طی مسافتی به دیزنی لند نیز بروید.

آموزش شهر شانگهای

شانگهای برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ در رتبه بندی دانش آموزان ۱۵ ساله که توسط OECD انجام شد رتبه اول را کسب کرد و این نشان دهنده کیفیت بالای مدارس دولتی شانگهای در سطح جهان است. منتقدین بر این باورند که در شانگهای و سایر شهرهای چین کودکان از خانواده کارگر تنها تا کلاس نهم می توانند ادامه تحصیل دهند و در ادامه باید برای دبیرستان به شهر خودشان برگردند.
شانگهای اولین در شهر در چین است که اجرای قانون ۹ سال آموزش در آن اجباری است. آمار ۲۰۱۰ نشان می دهد که در شانگهای ۲۲ درصد از افراد تحصیلات دانشگاهی دارند، ۱۲ درصد تحصیلات دبیرستانی و ۳۶٫۵ درصد تحصیلات راهنمایی و ۱٫۳۵ درصد تحصیلات ابتدایی دارند و ۲٫۷۴ درصد از افراد بیسواد هستند.
شانگهای بیش ۹۳۰ مهد کودک ، ۱۲۰۰ دبستان و ۸۵۰ مدرسه راهنمایی دارد. بیش از ۷۶۰٫۰۰۰ دانش آموز راهنمایی و بیش از ۸۷۱٫۰۰۰ دانش آموز ابتدایی در شانگهای درس می خوانند.
شانگهای یکی از مراکز بزرگ آموزشی در چین با بیش از ۳۰ دانشگاه و کالج است. تعدادی از معتبرترین دانشگاه های چین مانند دانشگاه فودان، جیائو تونگ، تانجی و دانشگاه شمال شرقی چین در این شهر قرار دارند. در ۲۰۱۲ NYU در دانشگاه پودونگ شانگهای با همکاری دانشگاه نیویورک به عنوان اولین سرمایه گذاری مشترک احداث شد. در ۲۰۱۳ شهرداری شانگهای و آکادمی علوم چین، دانشگاه شانگهای تِک را در پارک فناوری های پیشرفته ژانگ جانگ در پودونگ ایجاد کردند. قرار است این دانشگاه تحقیقاتی جدید یک موسسه درجه یک در سطح ملی و جهانی باشد.
شانگهای بیشترین تعداد مدرسه های بین المللی در چین را دارد.

متروی شهر شانگهای

مترو شانگهای یک سیستم حمل و نقل سریع در چین است که خدمات حمل و نقل ریلی شهری و حومه را به ۱۳ منطقه از ۱۶ منطقه شهرداری (به جز Fengxian، Jinshan و Chongming) ارائه می کند. اولین خط مترو این شهر در سال ۱۹۹۳ افتتاح شد و پروژه از سال ۱۹۸۶ شروع شده بود. شانگهای سومین سیستم حمل و نقل سریع در چین را، پس از مترو پکن و تیانجین دارد.