استان گوانگ دونگ چین

استان گوانگ دونگ

استان گوانگ دونگ چین

مساحت

۱۰۷۹۰۰ کیلومتر مربع

جمعیت

۱۰۸۵۰۰۰۰۰

مرکز استان

گوانگ ژو

تعداد شهر ها

۲۰

وب سایت

www.gd.gov.cn

استان گوانگ دونگ، جنوبی ترین استان چین است،دارای ۳۶۰۰ کیلومتر خط ساحلی که طولانی ترین خط ساحلی در چین است.

پایتخت این استان شهر گوانگژو است که قبلا به نام کانتون معروف بوده است.

به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص استان گواندونگ برای مدت طولانی به عنوان دروازه اصلی چین شناخته شده است.به دلیل شرایط اب و هوایی مخصوصا در فصل تابستان، مناسب افرادی است که علاقمند به هوای بارانی هستند.

استان گوانگ دونگ چین

تحصیل در استان گواندونگ

برخی از دانشگاه های بین المللی در استان گوندونگ

دانشگاه سان یات سن
دانشگاه صنعتی چین جنوبی
دانشگاه جینان
دانشگاه صنعتی شانگهای چین
دانشگاه بین المللی گوانگدونگ
دانشگاه چینی گوانگژو

تاریخچه استان گوانگ دونگ

استان Kwangtung چین

این منطقه در ابتدا با مجموعه ای از گروه ها و قبیله های شناخته شده با عنوان Baiyue (“صد یو”)وجود داشته است.پس از تاسیس اولین امپراتوری ، کشور چین به سمت جنوب گسترش یافت و فرماندهی Nanhai را در Panyu، که در حال حاضر بخشی از گوانگژو است، تاسیس شد. این منطقه به عنوان Nanyue مستقل از چین و سلطه امپراتور وو هان بود. سلسله هان گوانگدونگ، گوانگزی و شمال ویتنام را به عنوان استان جیائوشی، جنوب استان جیائوچی اداره کرد و به عنوان یک دروازه برای معامله گران از غرب استفاده میشد.
گوانگدونگ در سال ۶۲۷ در سلسله تانگ به بخشی از Circuit Lingnan (بخش تقسیمات سیاسی) یا مدار کوهستانی جنوب تبدیل شد.
از قرن شانزدهم، گوانگدونگ ارتباطات تجاری گسترده ای با سایر نقاط جهان داشته است. تجار اروپایی از طریق تنگه مالاکا و دریای جنوب چین، به ویژه پرتغال و بریتانیا، به طور گسترده از طریق گوانگژو به تجارت می پرداختند.

اقتصاد استان گوانگ دونگ

گوانگدونگ به عنوان یکی از اولین نقاط شروع جاده ابریشم ، تاریخچه طولانی تجارت است و همچنین پذیرش فرهنگ عجیب و غریب و منشا صنعت مدرن و صنعت ملی است.
از زمان آغاز اصلاحات و باز شدن راه اهی اقتصادی در سال ۱۹۷۸، شنزن، زوحه و شانتو به عنوان مناطق ویژه اقتصادی تاسیس شده اند، در حالی که گوانگژو، ژانجیانگ و دلتا رودخانه مروارید به عنوان شهرهای و مناطق باز به شمار می روند.
این عوامل، استان گوانگدونگ را به مرحله جدیدی از پیشرفت توسعه داده اند. در حال حاضر، استان گواندونگ توسعه یافته ترین استان چین تبدیل شده است.گوانگجو نه تنها به عنوان مرکز سیاسی استان، بلکه مرکز اقتصادی، علمی، آموزشی و فرهنگی نیز نقش دارد. نمایشگاه کانتون، همچنین نمایشگاه واردات و صادرات چین که سالانه دو بار برگزار می شود و فرصتی عالی برای تجارت بین المللی بین چین و سایر نقاط جهان است. شنژن به خاطر صنایع الکترونیکی آن شناخته شده است، در حالی که دوگواناو، ژوخای، ژونگشان دارای بسیاری از کارخانجات تولید لوازم خانگی هستند. بسیاری از شرکت های فراملی در این شهرها کارخانه هایی تاسیس کرده اند.

شهرهای استان گواندونگ

این استان دارای ۲۰ شهر میباشد که عبارت اند از:

Guangzhou-Shaoguan-Shenzhen-Zhuhai

Shantou-Foshan-Jiangmen-Zhanjiang-Maoming

Zhaoqing-Huizhou-Meizhou-Shanwei

HeyuanQingyuan-Dongguan

Zhongshan-Chaozhou-Jieyang-YunfuYangjiang

شهرهای استان گوانگ دونگ