استان شاندونگ چین

استان شاندونگ چین

استان شاندونگ چین

مساحت

 ۱۲۱۰۰۰ کیلومتر مربع

جمعیت

۹۹۰۰۰۰۰۰

مرکز استان

جینان

تعداد شهر ها

۱۷

وب سایت

www.sd.gov.cn

استان شاندونگ در قسمت شرقی چین  و پایین رودخانه زرد واقع شده است. این منطقه با دریاهای Bohai و Huanghai در شرق  هم مرز است. این استان دارای مساحت ۱۵۶۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر بیش از ۹۰ میلیون نفر است.

استان شاندونگ چین

استان Shandong دارای ۱۷ شهر می باشد که این شهر ها عبارت هستند از :

Jinan ، Qingdao ، ShiZibo ، Zaozhuang ، Dongying ، Yantai، Weifang، Jining ، Tai’an ، Weihai ، Rizhao ، Laiwu ، Linyi، Dezhou ، Liaocheng ، Binzhou ، Heze

تاریخ استان شاندونگ

اولین سلسله ها (سلسله شانگ و سلسله ژو) کنترل های مختلفی را بر شاندونگ غربی اعمال کردند، در حالی که شاندونگ شرقی ساکنان مردم دونگی بود که به عنوان “بربریان” شناخته می شدند. در طول قرن های بعد، دونگی در نهایت سینسیسی شد.

در طول دوره بهار و پاییز و دوران دولت های جنگنده، دولت های منطقه ای به طور فزاینده قدرتمند شدند. در این زمان، شاندونگ به دو قسمت عمده تبدیل شد: ایالت چی در Linzi و ایالت لو در Qufu. لو به خاطر وجود خانه کنفوسیوس بسیار معروف است. اما با این حال، دولت نسبتا کوچکی بود، و در نهایت به دولت بزرگ چو در جنوب متصل شد. از سوی دیگر، دولت چی، در طول آن زمان، قدرت اصلی بود و به شهرهای Linzi، Jimo (شمال چینگدائو مدرن) و Ju حاکم بودند.

دانشکده ها و دانشگاه ها استان شاندونگ

برخی از دانشگاه های استان شاندونگ عبارت هستند از :
دانشگاه شاندونگ (جینان)
دانشگاه اقیانوس چین (چینگدائو)
دانشگاه نفت چین (Dongying و چینگدائو)
دانشگاه جینان (جینان)
دانشگاه صنعتی شاندونگ (تایان)
دانشگاه شاندونگ مالی و اقتصاد (جینان)
دانشگاه شاندونگ طب سنتی چینی (جینان)
مؤسسه فناوری هاربین (Weihai)
دانشگاه کشاورزی چین (Yantai)

زمان مناسب برای سفر به استان شاندونگ

این استان بسیار مناسب گردشگران خارجی ، به ویژه در تابستان می باشد. این استان دارای آب و هوای بارانی در تابستان و پاییز و هوای خشک زمستان است. دمای متوسط سالانه بین ۱۱ تا ۱۴ درجه سانتیگراد است. هر ساله بین ۵۰۰ میلیمتر و ۱۰۰۰ میلیمتر باران در این منطقه می بارد.

مکان های دیدنی استان شاندونگ

معبد کنفوسیوس در Qufu
اعتقادات بر این است که اولین کتیبه نوشتاری دنیا در این استان پیدا شده است.
بخشی از دیوار بزرگ در این استان واقع شده است که مردمان آن اعتقاد دارند که قدیمی ترین دیوار بزرگ در کشور است.

معبد کنفوسیوس، عمارت کنفوسیوس و گورستان کنفوسیوس از جاذبه های دیدنی استان شاندونگ می باشد.

شاندونگ دارای چشم انداز بسیار زیبای است. معروف ترین نقاط دیدنی کوه تاحانان، لائوشان و ساحل شبه جزیره جیاودونگ هستند. در سالهای ۱۹۸۷ و ۱۹۹۴، کوه تایشان، معبد و گورستان کنفوسیوس و عمارت کنفوسیوس در Qufu در فهرست جهانی فرهنگ و طبیعت یونسکو ثبت شد.

جینان، پایتخت آن، یکی از معروف ترین شهرهای تاریخی و فرهنگی چین است. جینان دارای چشمه های طبیعی متعددی است، از این رو نام آن “شهر بهار” است.

استان شاندونگ نیز محل تولد سفال چینی و ابریشم است. در سراسر استان توریستی می توانید محصولات سنتی مانند آبجو چینگدائو را مشاهده کرد.

برای تقریبا ۴۰۰ سال از ۶۸۹ تا ۲۷۸ ب. سی، مجموع پادشاهان شهر جیانان استان هوبئی را سرمایه خود ساختند که نه تنها مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایالت چو، بلکه بزرگترین شهر در جنوب چین نیز بود.

شهرهای استان شاندونگ